• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
LazarGanev - "Велик майстор"
нед май 07, 2023 9:22 pmSlavov99 написа:
До колкото съм събрал мнения ако взема Скала е хубаво да изградя шахта, до резервоара, където да я монтирам
Не знам защо си останал с такова впечатление? Спокойно може помпата да е по-високо от резервоара, за мен скалата е идеалното решение
Slavov99 - специалист
нед май 07, 2023 10:56 pmLazarGanev написа:
Не знам защо си останал с такова впечатление? Спокойно може помпата да е по-високо от резервоара, за мен скалата е идеалното решение
Посъветваха ме да избягвам дълга смукателна линия. Ако помпата е в къщата смукателната линия ще е около 20 метра.
kozl - майстор
нед май 07, 2023 9:22 pmSlavov99 написа:
Здравейте! В момента изграждам водопроводна инсталация на еднофамилна къща. Водоснабдяването ще е от сондаж, с не особено голям дебит. От сондажната помпа ще се пълни вкопан резервоар. Чудя се как да изградя връзката резервоар-къща. За момента гледам два варианта на грундфос - Scala 2 и SBA. До колкото съм събрал мнения ако взема Скала е хубаво да изградя шахта, до резервоара, където да я монтирам(SBA е потопяема и няма тази нужда) При SBA ме притеснява, че автоматиката вкл помпата при налягане по-ниско от 2,2 бар, което при около 20 м тръби и 5 метра денивелация ми се вижда малко.
Аз бих избрал решение с потопяема помпа. Предполагам в SBA има вграден пресостат и за това поддържа в напорния водопровад 2,2 бара.
Обаче поплавъка към помпата вероятно няма да може да изпълнява предназначението си в тесен сондаж, защото му е необходима свобода на движение. Иначе функцията за поддържане на налягане 2,2 бара може да се комбинира с регулатор на водно ниво в резервоара - тип клапа с поплавков мехаризъм и помпата ще се изключва при пълен резервоар. Остава под въпрос как ще се изключи помпата при спадане на нивото на водата в сондажа :?
Та ако е потопяема помпа в твоя случай аз не бих заложил на тази помпа SBA. Ще търся потопяема без поплавък и без пресостат и ще заложа управление с поплавкови датчици в сондажа и в резервоара.
И освен това ще ползвам помпа назаем да изпробвам дебита на сондажа, та все пак да имам някакви данни за необходим оптимален дебит и напор при избор на помпа.
Slavov99 - специалист
В сондажа си има пусната помпа, която се управлява с датчици по ниво, вкл има и входове за датчици за пълнене на резервоар. Въпросът е от резервоара(5 куб м) до къщата.
LazarGanev - "Велик майстор"
нед май 07, 2023 11:37 pmSlavov99 написа:
нед май 07, 2023 10:56 pmLazarGanev написа:
Не знам защо си останал с такова впечатление? Спокойно може помпата да е по-високо от резервоара, за мен скалата е идеалното решение
Посъветваха ме да избягвам дълга смукателна линия. Ако помпата е в къщата смукателната линия ще е около 20 метра.
Не вярвам да ти го е казал проектант след някакви изчисления, а просто някой предполага, нали? Просто увеличи диаметъра на тръбата между резервоара на ф40 (или 1 1/4") и редуцирай изхода на 3/4" и няма да имаш проблеми
kozl - майстор
Това обяснява защо си избрал SBА. Аз пък съм се заблудил, че помпите ще пълнят резервоара.
Топваш помпата SBA в резервоара и плъг енд плей :supz:
Са дали ще ти стигне налягането и дебита :?
Ама твоето питане е към тези де го отгатват от Фърлен боб. Аз не мога :roll:
Какъв дебит и напор са необходими в изходящата точка :?
Ако знаеш дебита по (H-Q) характеристиката на помпата може да отчетеш напора. Той трябва да е по-голям от 5 + загубите в налягане от водопровода (20+) м. А загубите пък зависят от дебита и диаметъра на тръбите, все неизвестни величини :?
Slavov99 - специалист
Ако сложа SBA, след помпата имам около 20 м тръбопровод(замислен на 1 цол), консумация за 5 членно семейство на кота +5 м от помпата. Като характеристики напор/дебит помпата ще ми е достатъчна. Просто това, че помпата поддържа 2,2 бара в тръбопровода ме озадачава, защото нз дали след загубите на налягане по тръбопровода и от височината, ще имам достатъчно налягане в къщата.
kozl - майстор
Налягането и дебита са свързани величини. Водата ще е за битови нужди, което означава, че критерий за макс.водно количество са едновременно работещите смесители и тоалетни казанчета.
Основния проблем е в банята с този под душа. Някакво решение е да се ползва терморегулируем смесител.
Добавянето на РС в къщата ще подобри работата при едновременно ползване на смесители.
Специално пък Грюндфос предлагат потопяеми помпи с регулируеми обороти. Тези помпи могат да осигуряват постоянен напор при различен дебит по-малък от максималния възможен на помпата за настроения напор.
Иначе по наредба за смесител дебита е 12 л/мин.При 5 едновременно работещи става 60 л/мин, което по характеристиката за SBA 30-35 отговаря на 20 м напор за помпата. 5 м ще са за геод.височина. 15 м. Ако заложим 5-6 м резерв, то остават към 9 метра за загуби в трасето.
Остава да се оразмерят тръбите до консуматорите.
Това по норми за проектиране. Ама има различни смесители, та по ефективно е да се смята с техните показатели.
LazarGanev - "Велик майстор"
Скала 2 е сметната точно за едно жилище, че и със запас, няма смисъл от преоткриване на топлата вода. Разстояние 20м по хоризонтала е нищо, при положение, че помпата смуче от 9м вертикал. С променливи обороти, икономична, комфортна. Колко е денивелацията между нивото на водата в резервоара и мястото на помпата (маза, гараж...)?
Slavov99 - специалист
Кой модел се водят потопяемите помпи с променливи обороти?
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14

Тема "Избор на хидрофорна помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: