• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
hidrazin - майстор
Ами то за повечето хора аеробните и анаеробните бактерии са си просто някакви си бактерии.
:partyman:
леля от село - специалист
hidrazin написа:
Ами то за повечето хора аеробните и анаеробните бактерии са си просто някакви си бактерии.
:partyman:
Няма да пишем докторати! Обикновеният потребител гледа да си свърши работа без много главоболия и излишно финансово набутване. В случаая е важно станцията да не мерише, коппресора да е тих и да не се разваля. А и като отвориш да не гледаш гадната ръжда на прихващащи маркучи халки. Това последното го бях видяла в една българска станция на няма и две години. Направо си изглеждаха разядени. Но мисля, че може да се подменят-просто придържаха маркучи за въздух. В интерес на истината изглеждаше гадно като я отвориха, но не меришеше. Явно и по-евтиното върши работа.
Каквото и да изберете като станции, означава, че сте съвременни и мислещи хора, а не олигофрени с къщи за милиони и септични ями. Това последното визира повечето ми комшии.
mengel - напреднал
Фло написа:
mengel написа:
Някъде пишеше че най-важна е технологията и то да е аеробна. понеже темата е за препоръки........
Това няма как да е вярно и който го е писал няма хабер нито от технологията нито от процеса на биологичното пречистване. Първо е минерализация/разтварянето на минералите във вода/,нитрификация на азотните съединения и денитрификация.Нитрификацията /трансформирането на азотните съединения в нитрити/ се прави от анаеробните бактерии-нитрификатори,на последния етап аеробните бактерии-денитрификатори превръщат нитритите в нитрати и така отпадната вода става условно чиста,без миризма идеална за поливане.Няма как просто в процеса на биологично пречистване да участват само аеробни бактерии.
Мда... Ето и станцията която харесах. Според теб това би ли работило като хората или не?

Изображение

В някои материали в нета пишеше че прахът за пране и по-силните почистващи препарати изтребвали бактериите. Интересно ми е как се възстановяват и виреят в такава вода? А май водата става за поливане на тревни площи, гасене на пожари и др., но не и за например поливане на зеленчук....
Фло - специалист
mengel написа:

Мда... Ето и станцията която харесах. Според теб това би ли работило като хората или не?

Изображение

В някои материали в нета пишеше че прахът за пране и по-силните почистващи препарати изтребвали бактериите. Интересно ми е как се възстановяват и виреят в такава вода? А май водата става за поливане на тревни площи, гасене на пожари и др., но не и за например поливане на зеленчук....
Надписите определящи процесите нещо не са наред по тази снимка,объркани са им местата мисля,защото виж каква е последователността на процеса: минерализация/амонификация/ получава се амоний( NH4),после е нитрификацията от бактерията Nitrosomonas /анаеробни/което дава нитрити(NO2 ),после нитритите под действието на бактерията Nitrospira/аеробна/стават нитрати(NO3 ) и така излиза от изхода и точно тази вода е най-подходяща именно за зеленчук,най-вече марули и салатки.
На схемата на входа е дадено денитрификация,което според мен е грешно.Денитрификацията е ензимен процес и става в почвата,няма да стане в сектора на входа . Аз лично такава инсталация 3 в 1 не бих си купил,малък и е капацитета ,без резерви при ударна експлоатация / купон,матине и др. веселби с повече хора/.
Иначе обикновено перилните препарати са неутрални и биоразградими и не смущават работата на биологичната пречиствателна станция.Опасни са хлорните препарати/белина ,Саво/,силните киселини и основи изпускани в канализацията.
mengel - напреднал
Фло, благодаря много за разясненията! Според тях обаче в процеса на разлагане има както аеробни, така и анаеробни бактерии, тогава какво ще рече като казват, че технологията на еди-кои си стнции била само аеробна, която била много по-добра от анаеробната, при която пък имало много миризми и т.н....
Иначе като капацитет мисля че ще ми стигне - 3-ма души сме засега!... А ти каква станция би ми препоръчал като технология, фирма, модел... по форумите почти всички мнения са за тези чешките на Biocleaner, но на мен са ми скъпи. Затова търся нещо по-евтино примерно българските, обаче занм че си е риск и затова разпитвам!
Фло - специалист
mengel написа:
Фло, благодаря много за разясненията! Според тях обаче в процеса на разлагане има както аеробни, така и анаеробни бактерии, тогава какво ще рече като казват, че технологията на еди-кои си стнции била само аеробна, която била много по-добра от анаеробната, при която пък имало много миризми и т.н....
Иначе като капацитет мисля че ще ми стигне - 3-ма души сме засега!... А ти каква станция би ми препоръчал като технология, фирма, модел... по форумите почти всички мнения са за тези чешките на Biocleaner, но на мен са ми скъпи. Затова търся нещо по-евтино примерно българските, обаче занм че си е риск и затова разпитвам!
Колега,тука сме във форума направи си сам и аз съм споделял мнение как да се направи в домашни условия малка био-пречиствателна станция.Не ми се ще да влизам в рекламни или антирекламни послания относно фирмени продукти.Не мога да си сложа и на съвестта препоръка за купешка инсталация,щото може нещо те разочарова в последствие при експлоатацията и аз да съм виновен за избора ти.
mengel - напреднал
ОК разбирам, а можеш ли да постенш линк към темата за правени станции, за които спомена по-горе?

Благодаря!
Фло - специалист
mengel написа:
ОК разбирам, а можеш ли да постенш линк към темата за правени станции, за които спомена по-горе?

Благодаря!
http://forum.imoti.net/read.php?17,265689
gandonov - специалист
hidrazin написа:
Ами то за повечето хора аеробните и анаеробните бактерии са си просто някакви си бактерии.
:partyman:
10мин. образователен урок по темата - http://www.youtube.com/watch?v=BosHU4ARR9w

Клипът е на английски, но няма нищо общо с подвеждащи рекламни послания на производетели.
По-скоро научно обяснява какво трябва да се случи, за да е ефективна системата.
Приятно гледане. :popcorn:

П.П. Доколкото схванах (все пак съм дипломиран инженер-химик), в идеалният случай, процесът се състой от две фази:
  • 1. NH4+ -> NO2 -> NO3
    (Тази фаза изисква много кислород) Резултатът е "технически" чиста вода ставаща за поливане, но вредна за хората. По принцип, за битови нужди, човек може да се ограничи и до тук.
    2. NO3 -> N2
    (Анаеробна фаза) Отделяне на азота в атмосферата. Резултатът е безвредна за хората вода. Е, не е за ползване, но поне няма да те разболее, ако си поливаш мушкатото.
Аз също съм на етап изпълнение на изгребна яма по проект, но мисля да сложа пречиствателна станция. Сега търся и разгледах един форум в който попаднах на доста интересни мнения и на едни системи без ток, но за съжаление само той си признава, че е търговец и казва, че "всяка една система трябва да се почиства на определен период от време" което ми се вижда логично. Докато другите си се рекламират колко са били хубави чешките, китайски и като поисках оферта от чужбина на един приятел, честно да си кажа нищо общо от това което ми предлагат тук и от чужбина (пак ЕУ страна). Тук ми дават, че не се чистели и минимална консумация на ел.енергия а другата оферта препоръчва два пъти годишно да се почиства системата и 1.44кв консумация на ел.енергия ако си направя проста сметка: 1.44 кв х 0.20 лв са си 0.30 лв на ден х 365 дни и две почиствания по 150 лв съм на 420 лв - За мен това са средства!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8

Тема "Дайте препоръки за пречиствателна станция" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: