Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Каналски - специалист
vk написа:
...
Примерно :
Водоснабдяване и канализация на сгради. Част 1
Изображение
има и нещо ново:
"Ръководство за проектиране на сградни инсталации за топла и циркулационна вода" проф. Ганчо Димитров (2009-2010)г
Rumen Iankov - специалист
А да не би случайно при смяната на тръбите циркулационната тръба на последния етаж да е вързана за студената.
LazarGanev - "Велик майстор"
vk написа:
Добре де, тая вода дето помпата я движи нагоре, къде отива след като не може да се върне поради двойно намаления диаметър. Няма ли да се натоварва помпата така.
Насочете ме към някаква литература по проектиране на сградни ВиК инсталации, малко да прочета и аз.
Помпата е центробежна и не се товари при затворен изход, дори се разтоварва. Тя движи толкова вода, колкото пропуска по-тясната тръба. А защо ти е да прехвърляш тонове вода на час?
vk - специалист
"А защо ти е да прехвърляш тонове вода на час?"

Нали идеята на обикалянето на водата е да има винаги топла вода на щранга и да не чакаш да дойде топлата вода, а да ти е на етажа. Респ. това намалява и консумацията, особено за топла вода, която е много скъпа (като се сметне загряването около 4.50 лв+1.50 лв като студена вода, идва 6 лв кубика).

Каналски, тези книги няма ли ги в PDF формат ?
Аз намерих следното: НОРМИ за проектиране на водопроводни и канализационни инсталации в сгради, както и това
"Ръководство за проектиране на инсталации от медни тръби"
Каналски - специалист
:) няма ги във PDF.
За циркулацията , да това е основната Идея. Но когато тръбите са с добра топлоизолация водата изстива бавно и е нужно малко количество да циркулира (малък дебит, малка скорост). Водата се движи по тръбите и минава през "бойлера" и се връща обратно. Заради това че, системата е "затворена" Напора на циркулационата помпа е толкова колкото са загубите при движението на водата по тръбите (а те са малки заради малките скорости) и най-вече помпата има дебит.
P.S.
Някой ден , когато ми дойде музата с тази програма или подобна, ще се опитам да направя един Модел и ще запиша/покажа какво се получава. Някой ден ... но не сега.
alexiva - специалист
Да не пускам нова тема...
ЕПК на 14 етажа, висока и ниска зона, но на високата от 9ти етаж нагоре няма циркулация. Само 2 тръби са. Това нормално ли е? И аз съм на високата зона и почти нямам топла вода. Циркулация ли трябва да се направи или какво? Тръбите не са сменяни.
Каналски - специалист
alexiva написа:
...
Откакто се ползва сградата, не е имало топла вода ли ? Или има топла вода, но е нужно да се "източва вода" докато дойде ? Не е добре да няма циркулация, но не е нещо необикновенно.
alexiva - специалист
Каналски написа:
alexiva написа:
...
Откакто се ползва сградата, не е имало топла вода ли ? Или има топла вода, но е нужно да се "източва вода" докато дойде ? Не е добре да няма циркулация, но не е нещо необикновенно.
Аз съм нов собственик и не знам как е било преди. Има някаква топла вода при мен след дълго източване, но е с ниска температура и преобладаваща ръжда. Странното е,че съседите около мен казват,че при тях е нормално. По-скоро ме интересува схемата на щранга. Ако на високата зона са две тръби, колко са на ниската? Един съсед ми обяснява,че нямало нужда от циркулация на високата зона, защото тя се осъществявала от хоризонталния щранг на таванските помещения, ама аз не мога да си го обясня как....
VLADO66 - майстор
Това ако помогне :? viewtopic.php?t=28200
Каналски - специалист
alexiva написа:
... съседите около мен казват,че при тях е нормално.
В този случай е по-интересно съседите отдолу и отгоре (буквално отдолу и отгоре с които сте на едни тръби) какво казват ?

Тема "Проблем..рециркулацията на единия щранг спря!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: