• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 17
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
djogobg - специалист
Аз използвам самоделка със следните параметри - един 2 кубика бидон, за първична обработка, един бидон 1.5 кубика за вторична обработка. Двата са сложени в бетонна шахта и са покрити, за момента, само с шперплат, после и почва ще хвърля отгоре, но вече втора зима температурата в шахтата е около 10 градуса. Вторият бидон е пълен с керамзит, аераторите ми са маркучи с дупки, ползвам два компресора за голям аквариум(30 лева бройката), доста са тихи и ги пускам с таймер през 30 минути за 30 минути. Преминаването на водата е на принципа на скачените съдове, затова са ми и по-големи бидоните, да има повече време водата вътре да се обработи.
Крайният продукт е вода, с бистър цвят и миризма на престояла в пластмасово шише на слънце около 3 седмици вода. За момента отива в едно деренце, където преди време е отивала директно тръбата от кенефа(та го броя за малко подобрение). Когато имам ресурс ще я закарам в попивно поле.
Ползвам някакви американски бактерии във втория бидон, добавям по две лъжици през 2-3 седмици. Цената им е 120 лева на кило и стигат за повече от година. Първоначалното захранване е с 250 грама, та втората опаковка и две години, сигурно ще ми стигне.
Бидоните не са тип "за вкопаване", че бяха много скъпи - самостоящи са, затова и правих стоманобетонни стени на шахтата(а и може някой ден да имам пари за истинска пречиствателна). Ядове, за момента съм имал само при свръзката бидон-тръба, щото полиетилена трябва да го топиш, не можеш да го лепиш, а изглежда не съм го топил добре та трябваше да поправям.
Като цяло ти препоръчвам, ако имаш 6500(толкова беше офертата от HG sons за мен), да си сложиш тяхна - технологията им е по-различна от двукамерните. Ако нямаш толкова - на мен ми излезе 2200 лева без багер(8 дни копане, бих си платил на багер, ако можеше да стигне).

Миризма от първия бидон има - ама излиза през отдушника горе на покрива и не я усещам, освен при странни метеорологични условия.
Камион не съм викал още, но като гледам веднъж на година и половина ще трябва да викам за шлаката в първия бидон.
Sandman - специалист
пет фев 08, 2019 6:38 pmdjogobg написа:
Аз използвам самоделка със следните параметри....
Благодаря за изчерпателната информация!
ХГ и синове не са ми вариант заради цената. Просто няма да имам вариант да извадя толкова пари за момента, за в бъдеще ще видим.

Спрял съм се на тия бидони по 1м3 понеже са под 100 лева бройката, имат скеле отвън и ще са здрави. Може би няма да ги заривам напълно, по-скоро ще се виждат отгоре за ревизия и обслужване. Съединяването обмислям с тръби и винтови сглобки някак, още не съм ровил и търсил как точно се изпълнява.
Може би няма да слагам 7 като австралиеца а 6 бидона, ще видя в последствие.

Също за попивното поле не съм чел много как точно да се изпълни, но има време.
Само тоалетната ли се излива в казаните ти, или и миялна/пералня?
Притесняват ме препаратите да не изтребват гадинките вътре...
djogobg - специалист
Всичко ми се излива там. Ползвам миялна и пералня. Няма нужда да са турбо-еко-био-веган-макс прапаратите. Има достатъчно на пазара, които са щадящи природата. Използвам ги от едно време, когато бях в апартамент. На DM има доста щадящи препарати на тяхната си марка, на frolsch има, на sano и на адски много други марки и по всички магазини. Включително за миене на тоалетна и за дезинфекция на под. Трябва да забравиш за белината и тубофлото, обаче. Ще изтребеш бактериите и после трябва да чакаш пак да се развъдят.(В първия бидон бактериите идват от червата ни по естествен начин.)
Много важно за изпълнението е тръбата на влизане в първия бидон да не изсипва от високо, за да не раздвижва мътилката и пяната. Тръбата, която пък излиза от него трябва да е един вид обратен сифон - да взима водата около 15-20 сантиметра под нивото на дупката в бидона, за да може пяната и мазнината да останат в първия бидон и да изсмуква помпата. Между първия и втория бидон имам един малък сифон направен, за разделение на атмосферата.
Предвиди си тръбите да са над фи 50, аз ползвам ф110 до входа на втория бидон. включително, за да не ми се налага да ги сменям, ако малко се затлачат. Изходът от втория бидон ми е от елементарните гофрета за сифон на мивка, по този начин хем здраво притискам стената на бидона, за да не тече, хем металната решетка ми служи, за да не излезе керамзита с водата. Имам и втори, авариен извод от втория бидон, реализиран е като първия, но е 5 сантиметра по-високо, идеята е да имам резервен вариант, ако първият се запуши - случи се вече веднъж - развиха се водорасли по металната решетка, та трябваше с една, предвидена за целта четка да ги изчистя. Ако е самоделка си иска веднъж месечно, или просто, като слагаш бактериите, да ѝ направиш една инспекция, но като цяло не съм вкарал повече от два часа за нея, след като я вкарах в експлоатация преди повече от година. Ако искаш, ще си изровя снимките, за нагледно представяне на конструкцията.
Varnap5 - специалист
Това до тук май е най-полезното мнение по темата. :prayer:
Снимките смятам че биха били полезни за всеки.Би било много добре ако ги искараш.
Sandman - специалист
нед фев 10, 2019 7:39 pmdjogobg написа:
Всичко ми се излива там. Ползвам миялна и пералня....
:respekt: :respekt: :respekt:
Блягодаря за изчерпателната информация и съвети!
Така се прави!
Имаш бири ако се видим някой двн! :)

Като дойде ред на сглабям ще пиша и аз кое как се получава.
preslav - майстор
Аз за бира не се натискам, ама ако има някоя и за мен няма да се дърпам силно.
Искам само да уточня, че не съм някой, който рине парите с лопата и се чуди къде да ги намести. Хората, на които услужих са още по-безпарични, но за някакви си мижави 5 години ми се издължиха и сега си ползват пречиствателната станция без да му мислят за миризми, мовнярки, микроби, бактерии и т.н. простотии. В станцията отива всичко, без тоалетна хартия, дамски превръзки и "Доместос". В пералнята се използват обичайните перилни препарати, съдомиялна няма и се мие с "веро" каквото има на пазара, сапуни, шампоани и паста за зъби също са обичайните. Мазнини и утайка от кафе не се изсипват в канала, гледам че в едното отделение на станцията се събират семки, които много лесно се обират със сито закрепено на дълга дръжка. Както вече казах, за малко повече от 5 години ежедневна експлоатация са сменени мембрани на компресора за великите 70-80 лв. и е платен ток колкото за една 60 Ватова крушка, която работи нон стоп.
ГОСПОДА - ако ставаше с подръчни материали и на принципа направи си сам, и аз нямаше да се тръшкам с 3 пъти повече пари (то пък едни пари, цяла кола втора употреба). Всеки решава сам за себе си, аз не можах да намеря разумно предложение когато търсех препоръки за станция в този форум, наложи се да обикалям по магазини и складове, всеки си хвали стоката, ама е докато ти го набутат, то не бяха руски, то не бяха румънски, то не бяха немски станции, едните се правели тук от стари руски партенки, другите са просто модерни изгребни ями, третите трябвало непрекъснато да ги подхранваш с мюсли и стари компоти - бих си купил българска ако я нямаше уговорката, че периодически ще трябва да изгребвам нещо с миризма на лайна. Отдавна технологиите позволяват чисто аеробно да се обработват отпадните води, анаеробното е оставено за случаите, в които ще се събира БИО-газ. Не съм инженер-химик и не съм запознат в детайли с анаеробното разлагане на био-масата, но миризмата на развалени яйца ми е противна и предпочетох да не си го причинявам.
Успех на всички изобретатели на топлата вода, то вода, вода, ама мешана с лайна.
Sandman - специалист
пон фев 11, 2019 2:01 pmpreslav написа:
Аз за бира не се натискам...
Хаха, и с теб бих пил бири ако се видим :)


Няма да откривам топлата вода, хората са я открили, не вярвам и да сътворя нещо кой знае кво. Както казах, стига ми да е работещо решението. Основната причина за главоблъсканицата естествено са финансите де :-D
radius - майстор
Има и работещи български за 3 и нещо, ако случайно те домързи да си правиш :wink:
preslav - майстор
пон фев 11, 2019 2:19 pmradius написа:
Има и работещи български за 3 и нещо, ако случайно те домързи да си правиш :wink:
Ами то по-добре нещо българско за 3 и нещо, отколкото да си направиш сам за 2 и нещо, ама голямо нищо.
Натовари ли я твоята на пълен капацитет или още си иде ми, дойде ми? Наглеждай си въздуха, при мен се налагат корекции поне на 6 месеца веднъж, ама то е като забавление, гледаш си къде как бълбука и си проветряваш мозъка.
radius - майстор
Ами от 2мес. я товарим номинално, засега се справя без миризми, но не съм я и инспектирал обстойно. Все ще звъня на производителя, че и бях разбъзикал врътките на лифтовете и аераторите и сега са на око. Той човека ми вика звънни ми като си пред нея да ти обясня, а аз все събота и неделя съм по светло и да не го притеснявам. Е ако се разсмърди ще се раздвижа, но засега ми се вижда ОК.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 17

Тема "Пречиствателна станция-направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: