Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
mirk - майстор
Тръбата ми за кухнята минава открито през мазето под нея, участък 2м черна полиетиленова тръба ф20 облечена в сива тръбна изолация 10мм, вратата на въпросната маза е половината решетка така че температурата не е по различна от външната. Миналата година не замръзна и на -20гр.
smlxl - специалист
Аз само не разбрах защо трябва сламата да е опикана и на..ана :? Тя така или иначе си гние, ако това е идеята. И според мен не затоплянето от гниенето е водещия процес, който има отношение към незамръзването. Иначе за сламата и аз съм чувал, че е добра топлоизолация. Друго обаче искам да ви питам. Това беше зачекнато в още една тема, но и там само беше отбелязано като факт, но не и обяснено. А аз искам да си изясня причината за това явление. Защо не замръзва хидрофора в кладенеца? Като казвате хидрофор в кладенец какво имате предвид - в смисъл на каква дълбочина е спрямо земното ниво? Допълнително слагате ли изолация на най-горния пръстен на кладенеца? От какво правите капака на кладенеца? Та накратко - на топлоизолация ли разчитате или нещо друго пречи на замръзването? :?:
smlxl - специалист
А и още нещо, че сега видях мнението на колегата. Тази черната пореста изолация дето си я сложил на тръбата и си я закопал не е ли предназначена за надземна изолация? Не гние ли това в земята? Как се казваше всъщност - неопрен май беше, ако не бъркам? Какъв ще е проблема полипропиленовата тръба да се положи в пясъчно легло и отгоре да се зарие с пръст? Дайте да разискаме проблема веднъж за винаги, защото всеки път остава по нещо неизяснено и периодически се появяват нови теми със сходни запитвания.
GEORGI5959 - специалист
smlxl, не само в кладенец но и в шахта в земята тръбите, водомерите и помпите не замръзват защото температурата се задържа плюсова от естествената топлина на земята. В кладенеца целогодишно температурата е около 12 градуса. Лесно и сам можеш да се увериш като измериш водата от кладенеца. И през януари и през юли тя е 12. Колкото до капак на кладенеца е добре да има но повече от съображения ча чистота. Той влияе на замръзването само ако помпата е близко до повърхността. Капак и допълнителна изолация под него са по-скоро необходими за водомерните шахти, поради малката дълбочина.
Изолация на тръбите, които са закопани, против замръзване не се прави по същите причини. Там тя е напълно излишна, освен ако не се цели намаляване на топлинните загуби при положение, че по тях тече да речем топла вода. Ако са метални на тези тръби само се прави обработка против корозия. Най-лесната и евтина е намазването им с разпопен битум/асфалт/
joro_d_007 - помощник
Здравейте, във връзка с черната изолация която съм ви предложил. Тя е така нарачената пореста гума, със затворена клетъчна структура, което позволява да не се напоява с вода, не гние и без проблем може да се използва както за външни инсталации така и да се вгражда и вкопава. Принципно производителя съветва когато се вкопава във земята да се направи нещо като предпазен кожух, така че пръста, чакъла или какъвто насип ползвате да не е натиска прекалено много, защото е мека и при притискане се свива и губи част от свойствата си.
smlxl - специалист
Благодаря на GEORGI5959 за подробния отговор.
baretata_7_62 - специалист
Имам един интересен въпрос-идея. Понеже табите не могат да се закопаят, а разбрахме че колкото и излузация да се сложи тя само забавя топлообмена. Неможе ли да се сложи една циркулационна помпа и да се върже на един кръг там където е рисовия участък от замръзване, да се сложат и некви датчици за темепратура, за да не върти нон стоп. Тоя варянт явява ли се като решение, рентабилен по отношение на консумацията на ел енергия, спрямо други видове решения?
VLADO66 - майстор
baretata_7_62 написа:
Имам един интересен въпрос-идея. Понеже табите не могат да се закопаят, а разбрахме че колкото и излузация да се сложи тя само забавя топлообмена. Неможе ли да се сложи една циркулационна помпа и да се върже на един кръг там където е рисовия участък от замръзване, да се сложат и некви датчици за темепратура, за да не върти нон стоп. Тоя варянт явява ли се като решение, рентабилен по отношение на консумацията на ел енергия, спрямо други видове решения?
И като направиш всичката тази чудесия ще излезе по-евтино да усучеш един нагревател за подово около тръбата под изолацията.
baretata_7_62 - специалист
Така де нали за това питам, къде има повече файда или по скоро по малко пари на вътъра. Незнам колко стуват тези нагреватели и каква им е консумацията. Но дори първаночално да излизе по ефтино в последствие дали ще консумират по малко от колкото една помпа. Да речем за един период от 10 години или 10 зими по 4 месеца са си почти 3 години и половина работа. Въпроса е ако и двата варянта са работещи след 10години кой ще е изгорил повече електричество :)
VLADO66 - майстор
Нагревателя е 20W/л.м.,има специализирани за улуци които могат да се окомплектоват със съответния терморегулатор.

Тема "Топлоизолация на външни тръби за вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: