Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
svetboy - помощник
Някой дали може да даде съвет с какъв материал може да се направи топлоизолация на външни тръби за вода. Тръбите захранват с вода от кладенец къща и през зимата. Приемам и идеи за топлоизолация на хидрофора, който е в самия кладенец.
tysonlkr - специалист
Най добрата топлоизолация е тръбите да минават в земята.
Според мен каквато и да е изолация да им сложиш, ако няма движение на водата дълго време ще замръзне :roll:
valat111 - специалист
Виж в магазините за строителни материали, има много варианти. И това от поста на колегата...по-дълбоко в земята.
GEORGI5959 - специалист
И каквато изолация да направиш, тръбите ще замръзнат. Изолацията само забавя топлообмена, т.е. ще ти забави замръзването с 1-2 часа според вида й. Така, че имаш две решения. Едното е да поставиш тръбите под земята, а другото да ги източваш за през нощта. Сигурен съм, че някой ще даде съвет да направиш изолация и ел. подгряване, но това е трудно изпълнимо и несигурно, а какъв ще е финансовия резултат...
Колкото до изолация на хидрофора, просто такава не ти е нужна, в кладенеца няма да замръзне.
genkogenev - специалист
Ще ви кажа една много интересна изолация за тръби на открито. Проблема е , че е еднократна , трябва да се сменя всяка зима и е малко неприятна за монтаж но е изпитано действаща.
Дядо ми правише следното на село : Сламата , която е подлагал на животните/леко е напоена с урина и изпражнения/ я увива около тръбите и маркуча на помпата от кладенеца после отгоре полага с найлон и притяга със сезали или каквото намери. Първобитно е и неприятно за пипане обаче нямаше нито една замръзнала тръба или маркуч даже през най-студените дни.
Процеса на гниене е доста дълъг и отделя температура .
torbalan - Дървен философ
:)
а къде живее дядо ти?

както няколко души по-горе писаха - топлоизолацията само забавя процеса на замръзване...


най-добре тръбите да са закопани в земята - метър, метър и нещо върши работа...
genkogenev - специалист
torbalan написа:
:)
а къде живее дядо ти?

както няколко души по-горе писаха - топлоизолацията само забавя процеса на замръзване...


най-добре тръбите да са закопани в земята - метър, метър и нещо върши работа...
Живееше :cry: . На байро / в централна Стара планина е доста студено през зимата/
Относно топлоизолации,студоизолации,звукоизолации,изолации против кондез,изолации с електро и парообогрев мога да говоря много ,както за материали така и за монтаж / занимавам се и работя това от 12 години/ просто дадох един пример как ефикасно се справя човек с елементарни материали.
А относно въпроса по темата > единственото и сигурно/съвремено/ решение е електрообогрев /ако не спре тока разбира се :-D . Предлага се на достъпни цени и не изисква някакви специални умения за монтаж. В гугъл пише.
Поздрави.
torbalan - Дървен философ
аз моите тръби съм ги закопал на метър и нещо в земята...

без електрообгрев и не замръзват...

миналата зима имаше цяла седмица, дето температурата не се качи над -15 :)

иначе - ако има разход през тръбата може и без изолация...
genkogenev - специалист
Едно е да закопаеш 2 мерта тръба и съвсем друго 25 метра. Особено ако си на някой скален терен ... влизаш в голямо приключение .
ZMeyGorianin - майстор
Моите тръби са от полипропилен и са закопани на не повече от 50 см. Облечени са с една черна пореста изолация. Няма постоянна циркулация, но миналата зима на -15*С не замръзнаха.

Тема "Топлоизолация на външни тръби за вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: