Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
milen56 - специалист
Здравейте.Та имам аз едни неволи с тези смукатели.Въпроса е в това, че незнам какъв да купувам вече.Сигурно съм ги събрал към 7-8 броя. миналата година пуснах един и изкара 1година, като преди него пусках два други но те не задържаха след което уцелих този и една година нямаше проблем, но преди един месец и той изпусна.Та почнах аз да си купувам пак смукатели, кой задържи ден, кой половин, докато не попаднах на този последния, който задържа месец.Всичките са от тези с мрежичката и вътре с пружинка която натиска мембраната и всички са от селския магазин.По препрръка на магазинера взех някакъв тип камбана, който е двойно по-тежък и без пружинка.Мембраната се натискаласамо от водния стълб и било по-добре, че при мен помпата смуче от 7.5м и избутва на 4м до повърхността, ама той издържа само няколко часа.Сега мисля да сложа и един възвратен клапан над смукатела, че да има два клапана, единия ако изпусне другия да задържи.Незнам само дали ще стане.Ако имате някакви идеи какво да търся и взема или правя нещо което не е както трябва.Просто ще съм благодарен на всяко мнение.
julian1960 - напреднал
ще стане сложи ги на разстояние 10 сантиметра един от друг.На входа на помпата сложи кран който ще затваряш като я спреш
lov - майстор
Не монтирай втори смукател ще нарушиш режима на работа на помпата. На границата си от която вадиш вода. Помпата ще почне да работи в кавитиращ режим. По добрия вариант е да сложиш възвратен клапан веднага след помпата.
А за да имаш такива проблеми с клапаните вероятно във водата имаш много твърди частици. И от там проблемите със смукателите.Често засядат в леглото и от там береш ядове. Ако имаш място за монтаж защо не си направиш системата самообезвъздушаваща с буферен съд. Ако не си виждал ще ти кажа какво представлява. Елементарна е за направа и няма никакви клапани смукатели и тем подобни които да се повреждат. Винаги готова за работа.
В интерес на истината за мен това е най елегантното решение. Особено пък когато помпата се закача към набита в земята тръба и няма никакъв шанс да се монтира смукател.
julian1960 - напреднал
можеш ли да пратиш някъкъв чертеж?Аз съм монтирал два клапана и както казваш помпата не работи както трябва но е по добре отколкото да я разглобявам постоянно
joro39 - специалист
Значи и аз имах подобен проблем с хидрофора и сложих обратен клапан. Под него вързах неръждаема ситна мрежа и нямам пробреми от тогава.

П.с. - Гледай да е целия бронзов.
julian1960 - напреднал
всичко е бронзово но самият клапан е пластмасов--мисля да го направя и него от бронз и отдолу за да уплътнава добре да сложа един О пръстен от гума-разбира се в каналче
lov - майстор
Понеже не ме бива с компютърното чертане го драснах на ръка. Идеята е да имаш съд с обем поне 2-3 пъти повече от колкото е обема на тръбата която ти слиза в кладенеца или сондажа. Но колкото е повече е по добре.Защото и по дълго време да стои пак тръгва. Дори да има някакви микротечове. Лично аз съм ползвал за такъв съд стар балон от бойлер 50л щото такова имах под ръка но може и някаква дебелостенн тръба. Идеята е турбината на помпата да е винаги във вода.И когато се включи тя започва в първоначалния момент да изсмуква водата от този съд. Съответно в него се създава достатъчно вакум и водата от кладенеца започва да навлиза в съда. От там на татък процеса си е нормален след като водата започне да пълни съда. При спиране на помпата дори и да се засмучи въздух през самата помпа нивото на водата няма как да спадне повече от нивито на което се намира тръбата от към засмукващата страна. А тя е в най високата точка.. И нивото не може да падне повече. Дори и да се засмуче някакво по голямо количество въздух той се разтваря във водата или по точно дребните мехурчета които се получават при силната струя заминават през помпата увличайки се от водата. И така системата поддържа сама максимално ниво.
Дано до тук си ме разбрал правилно и някой по сръчен колега драсне някоя по добра картинка.
1-смукателна тръба
2-резервоар
3-помпа
4- изходна тръба на помпата
5- пробка за първоначално зареждане със вода
6- ниво на водата в съда след като се запълни.
Не предвидих да нарисувам в долния край и пробка за източване когато се налага да се зазимява системата.
Тръбата се заварява към пробития отвор в дъното и трябва да достига до горната стана на съда. Възможен е вариант в место да минава през целия съд да се върже и от вънка странично. Пак ще работи системата но заема повече място а така през съда става по лесно.

Прикачен файл

Отсканировано 29.8.2011 г. 16-06.jpg
Отсканировано 29.8.2011 г. 16-06.jpg (85.42 KиБ) Видяна 17755 пъти
shotik - майстор
Eто я статията от мен за това нещо
Прикачен файл:
P1070319.JPG
Прикачен файл:
P1070320.JPG
Прикачен файл:
P1070321.JPG
Прикачен файл:
P1070322.JPG
Прикачен файл:
P1070323.JPG
shotik - майстор
Прикачен файл:
P1070324.JPG
Прикачен файл:
P1070325.JPG
Прикачен файл:
P1070326.JPG
lov - майстор
Браво колега че я изрови че аз с моите калпави рисунки..... Аз я изнамерих по руски списания на времето. И я правих защото там където бяха старците набиват на право тръбата и слагат помпата. И при мен то не бяха възвратни клапани кранове. Ръчни помпи да се засмуче. И за капак често примигване на тока. От там прекъсне водата и докато реагират салника се спекъл и айде ръчкай да го сменяш на ново.

Те и тука са направили една сложнотия. Та заварявай колега само едни муфи и щуцери и не се разправях да правиш разни капаци и ревизии както е по чертежа.

Тема "Смукател за водна помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: