Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Здравейте на всички в този прекрасен форум.Новорегистриран съм от вчера и до сега само разглеждах.Попаднах тук случайно,но съм щастлив за това.Работя към ВиК-Бургас от 10-12 години.Започнах като авариец,но от доста години съм към водомерите и не се стърпях да обясня за пломбите и пломбирането.Ние пломбираме само в четвъртък и петък.Ако се е наложила смяна на водомерите не е нужно да викате техник само за скъсването на старите пломби.Говоря за тези които са на холендъра и се поставят от техници на фирмата,а не тези с които продават новите водомери.Просто дайте старите показания на инкасаторката и си пуснете молба за пломбиране на водомерите.Това все пак е една пломба и нейния смисъл е да се застрахова предприятието,че не си сваляте и обръщате водомера да развива показанията.Никой не е глобяван за това,че е скъсал пломба,ако разбира се е имал основание за това.Не е фатално,че ще почакате няколко дена все пак не стоите без вода,но ако ви е много спешно и вече сте си пуснали молба за пломба помолете да ви я дадат отидете с кола в началото на работния ден където са техниците на вашия район и никои няма да ви откаже да ви постави пломбите щом после ще върнете техника обратно.Поне при нас е така. :)
crez - майстор
vesssoo написа:
Дайте някой дето пломбира водомери в София. Мога и сам да си сложа пломбите ама нямам... В Софийска вода ме карат да чакам 10-тина дни поне, а аз нямам това време трабва ми до ден-два.....
Мерси предварително...
НАРЕДБА № 4 ОТ 14 СЕПТЕМВРИ 2004 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ И ЗА ПОЛЗВАНЕ НА ВОДОСНАБДИТЕЛНИТЕ И КАНАЛИЗАЦИОННИТЕ СИСТЕМИ

ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВО НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО
Обн. ДВ. бр.88 от 8 Октомври 2004г., попр. ДВ. бр.93 от 19 Октомври 2004г., изм. ДВ. бр.41 от 13 Май 2005г.
Чл. 33. (1) Операторът (ВиК)пломбира холендъра на индивидуалните водомери към водопроводната тръба за сметка на потребителите.
(2) При установяване на повреда в индивидуалните водомери на потребителите представителят на оператора прави предписание за отстраняване на повредата на водомера и за срока за отстраняването й, като демонтира пломбата на холендъра. След отстраняване на повредата потребителят уведомява оператора и осигурява достъп до водомера съобразно общите условия или договора за извършване на първоначално отчитане и пломбиране на холендъра.
(3) На мястото на повредения водомер операторът може да постави редовен (оборотен) водомер, като разходите, свързани с неговото сваляне, ремонт и поставяне, са за сметка на потребителите.
(4) Във водоснабдителните системи и инсталации могат да се монтират само типове водомери, одобрени по реда на Закона за измерванията (ЗИ).
Чл. 34. (1) Преди монтаж водомерите подлежат на задължителен метрологичен контрол съгласно ЗИ.
(2) Освен контрола по ал. 1 на водомерите се извършват и следните проверки:
1. периодично;
2. след ремонт;
3. при нарушаване на пломбата;
4. по искане на оператора или потребителя.
(3) При възникване на спор относно метрологичните характеристики (точността) на водомерите всяка от страните може да заяви извършване на експертиза по реда на ЗИ.
(4) При изправен водомер разходите за експертизата се поемат от заявителя.
Няма друг освен ВиК оператора който да ти пломбира водомера.
Здравейте имам къща и лятото пуснах нови траби пласмасови и сега сложих водомера в банята на къщата но не се сетих дали законово може да е там защото беше в шахта на двора ще имам ли проблеми като извикам чавек да го пломбира.
maistor-sm - специалист
Мисля че от няколко години има някакво изискване водомера да се слага на границата на имота.
НА 90% съм сигурен че е така.
PCL82 - майстор
Всичко го пише в Наредба 4. В раздел сградноводопроводно отклонение или водомерен възел има една алинея, която казва, че дори откклонението да е над 5 метра от рег. линия, водомерът може да е в сградата, във нежилищно помещение с осветление, и за отчитането не се създават неудобства на обитателите на сградата.

От Софийска вода обаче не искат да чуват за този член и ме мотаха три пъти да идват и да гледат. При мен е заварено положение от 70-те, водомерът е в мазето, на 15 метра от улицата. В последствие подминих тръбите от улицата, защото водата не ставаше за пиене. Трърдят, че ако протече преди водомера те носят отговорност, а това не им отърва да е в сградата, нищо че може. Мина се със съгласие при евентуален теч по трасето разходите да са за моя сметка. Тръбите са сменени, затова се съгласих.
Transporterr - специалист
НАРЕДБА №4 за проектиране на водопроводни и канализационни инсталации


Раздел II.

Общ водомерно-арматурен възел. Индивидуални водомерно-арматурни възли. Избор на водомери

Чл. 27. (1) На всяко сградно водопроводно отклонение се предвижда общ водомерно-арматурен възел за студена вода.
(2) Когато сградата е на разстояние не по-голямо от 5 m от уличната регулационна линия, общият водомерно-арматурен възел се разполага на сградното водопроводно отклонение в леснодостъпно, затворено, защитено и с осигурено осветление помещение за общо ползване на разстояние не по-голямо от 2 m след влизането на тръбата в сградата и на височина от 0,5 до 1 m от пода.

(3) Когато сградата е на разстояние от уличната регулационна линия, по-голямо от 5 m, общият водомерно-арматурен възел се разполага, както следва:

1. на разстояние до 2 m от дворищната регулационна линия в шахта с размери, позволяващи лесен монтаж и обслужване на възела, като водомерът, капакът и отводнителната тръба, разположена на дъното на шахтата, се осигуряват срещу замръзване;

2. в сградата, като се осигурява достъп за техническо обслужване и отчитане, без това да създава неудобства за обитателите на сградата.
DaGa - напреднал
Здравейте, знам,че темата е много стара ,но пиша тук,за да не отварям нова.

Предстои ми покупка на панален апартамент,който много ми харесва и не искам да се отказвам от него. НО,както винаги има едно - но :

Апартамента е бил собственост на възрастна жена ,която преди много години се е договорила съд Софийска вода да плаща студената вода на база понеже е живеела сама - дотук добре , в момента сметките за студена вода са не повече от 12-15лв/ месец.

НО - някъде по същото време - около 2008 години ми казаха , е правен ремонт на апартамента,като са сменени тръбите за топла и студена вода в кухнята и банята ( понеже се гръб в гръб). При ремонта са свалени водомерите и след него са сложени обратно .Две неща - първото и най-важното - явно никой тогава не е казал на бабата ,че трябва да ги пломбират отново и в момента водомерите не са пломбирани . Студената вода си я е плащала на база (затова и не е давала данни на лицето,което минава да гледа водомерите - така ми казаха наследниците и ), а парното и топла вода понеже е с дистанционно отчитане е плащала колкото сметка колко дойде. Другото е,че от тогава не са минавали и метрологична проверка .

Наследниците са съгласни да свалят от цената (покрият разходите),за да се оправят нещата ( сменят и пломбират водомерите )

Въпросът е как да стане това ?

Аз мисля,че хич няма да е лесно, но много съм харесал точно този апартамент
krasi92 - майстор
Местното вик би отговорило абсолютно точно на въпросите ви. Нова партида и нови водомери с дистанционно отчитане ще бъде вероятно.
kozl - майстор
Е мое ли да се откажеш от апартамента заради водомери :?
Това е несериозно.
Водомерите за битови нужди подлежат на метрологична проверка през 10 г.
В София има лицензирани фирми, които проверяват и пломбират водомери и пращат протоколи за това до съответните дружества за доставка на вода (Софийска вода) и за подгряване на вода (Топлофикациа+топлинен счетоводител). Софийска вода, Бруната, Техем това са част от тези, които могат да узаконяват водомери.
Е ще трябва да заявиш и ф Соф.вода, че се отказваш от базата и ще се отчита по водомерите.
Проблем в София е, че ако искаш дистанционно отчитане първо има разлика в системите за дист.отчет и се полечава така, че ако Соф.водата е монтирала тяхни водомери, тези от топл.сченоводстмо не могат да ги отчитат и обратното.
И другото е че за сключване на договор за дист.отчитане някои изискват мивимален % от всички водомери да са на дист.отчитане.

Тема "Пломбиране на водомери..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: