Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
vk - специалист
Не съм гледал цените 1 година и тази сутрин поглеждам и направо щях да се гръмна
огромен ръст на цените на полипропиленовите тръби, със по 34%, 35%, 39% (маркираните с жълто). Това е от "Енбра българия"-вносител на "Екоplastik".
Как не ги е срам, при тази криза в световен мащаб да вдигат цени. Няма и ръст на петрола, производна от който е полипропилена. (вижте таблицата)
Изображение
vk - специалист
Някой да даде отзиви за тръби Pestan. Били сръбски ? На вид изглеждат доста "дървени", грубовати. На Stabi тръби, алуминия е доста дебел, поставен по средата, а не в края(външния край на тръбата).
montoya - майстор
Точно дървени и грубовати! Ще ти се скъсат жилите от натискане докато влезнат в лепачката :-D Сръбски ли, винаги досега съм си мислел че са турски :?
LazarGanev - "Велик майстор"
А как иначе да ви предложат големите отстъпки :-D . Майтап, ама с доза истина. Отдавна не работя с чешки тръби - навъдиха се толкова много производители на качествени турски и български тръби и фитинги. А пък Стабито с ал. вложка е такава отживелица, че ми идва много дори само като ми се наложи някъде да се врежа в стара инсталация с такава тръба. Пещан е сръбска и наистина е дърво.
vk - специалист
LazarGanev написа:
Пещан е сръбска и наистина е дърво.
Лазаре, а какво да правим като ни набутаха с нея за един вертикален щранг ?!
Какво се случва - да не гръмнат, по никое време. Или имат кратък живот ?
Направи ми впечатление, че алумин.вложка е дебела и е по-средата на тръбата (на снимките по-долу). Ako се изтърка вътрешния слой (а съм виждал напукан) отиваме на допир а алуминия.
Кажете какво се слага в замяна на алумин.вложка?

Прикачен файл

P1020551.JPG

Прикачен файл

P1020548.JPG
LazarGanev - "Велик майстор"
Не, че ги познавам обстойно тези тръби, но са ми попадали фитинги от време на време. Това да е толкова дълбоко алуминиевата вложка, може би има следното обяснение - да може да се лепи без да се ползва острилка, не знам. Аз ползвам основно стъклофазерни ППР тръби на Hakan Plastik, които са стабилизирани със стъкловлакна и не се ползва острилка. Ползвам в големи количества за отоплителни системи основно, а отплителните системи пък ги правя основно с тези тръби, не ползвам почти Pex-Al. Колкото до тези тръби, които са ви дали - не се притеснявай, няма да се изтъркат
montoya - майстор
У Северозападо такова чудо Hakan Plastik нЕма :-D
Можеш ли да дадеш примерни приблизителни цени на стъклофазерните тръби Ф20,25 и 32 и примерно най-често използваните коляно с вътрешна - външна резба на 1/2 и 3/4 и преход към същите резби. Просто да си сравня с нашите тука разновидности на тръби и фитинги, макар че стъклофазерно тука има само на укопластик.
LazarGanev - "Велик майстор"
Не знам как да кача екселски файл, ама ползвах Prt Sc:

Прикачен файл

Hakan2.jpg

Прикачен файл

Hakan1.jpg
montoya - майстор
Благодаря, двойно и повече по-евтини от екопластик, както казах обаче вече тук ги няма тия тръби за съжаление.
limp3r - специалист
Те на Филбопласт са по евтини от тия турските. В момента студената вода ф20 е около 1 лев, а стабилизираната е 1,60 - 1,70 с отстъпките. Правят отстъпки яко, че тия турци им изядоха хляба с тия боклуци които продават. А доколкото знам са на нивото на Инстапласт. Ползват техен материал и матрици. Незнам...аз турска тръба не бих ползвал. Имаше едни в които се виждаха няколко цвята ППР...само чешко и можеш да спиш спокойно. То винаги има по-евтино, но заслужава ли си да се ползва само най-евтиното? Особено след като от тази система се очаква да работи 20-на години без проблеми. Все пак не става въпрос за хиляди левове разлика , нали?

Тема "Много голям ръст на цените на полипропиленовите тръби" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: