Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
LazarGanev - "Велик майстор"
Не искам да правя реклама, само ще кажа, че на соята къща съм с такива и спя спокойно. Сложил съм хиляди метри и проблем не е имало. Поне половината Молове във Варна са с тях. По мое мнение са по-добри от чешките, или поне - не по-лоши, ама всеки сам си знае.
limp3r написа:
Правят отстъпки яко, че тия турци им изядоха хляба с тия боклуци които продават.
:-D :-D Кой им е изял хляба и кога? Те от вчера произвеждат и вече някой им изял хляба?! От Филбо не купувам - да си продават на дребно :)
vk - специалист
Гледам, че в сайта на Филбо използват израза "стъклонапълнени тръби", надявам се това не е стъкло на което да се порежеш :? Но това, че не се ползува острилка-най-много ми харесва.
Изображение
LazarGanev - "Велик майстор"
Да, те ползват израза "стъклонапълнени". Първо (преди 3-4 гидини) при тях видях такава тръба - немска, Fiber Pipe, и веднага я предпочетох за един обект, където ми трябваха 600м ф63 - направо се родих, не знам какво щях да правя с голямата острилка на тоя диаметър :shock: . Цената беше малко по-скъпа от чешкото Стаби, но си заслужаваше. После Хакан изпратиха едни мостри, но никой не ги знаеше и не поръчваха в склада. Аз поръчах първите количества - първо ф25 и ф20, за проба и отначало няколко пъти внасяха само заради мен, но предлагаха и на други и се разработиха, макар и трудно. Сега вече всяка сериозна марка предлага такъв тип тръби. Като няма на склад съм взимал и други марки, но са по-скъпи или пък по-дебелостенни - PN25, което за мен е излишно - работноо налягане в отоплителните системи е 2 бара - не ми трябва да издържа на 25, пък да има малко сечение и висока цена.
limp3r - специалист
LazarGanev написа:
Не искам да правя реклама, само ще кажа, че на соята къща съм с такива и спя спокойно. Сложил съм хиляди метри и проблем не е имало. Поне половината Молове във Варна са с тях. По мое мнение са по-добри от чешките, или поне - не по-лоши, ама всеки сам си знае.
limp3r написа:
Правят отстъпки яко, че тия турци им изядоха хляба с тия боклуци които продават.
:-D :-D Кой им е изял хляба и кога? Те от вчера произвеждат и вече някой им изял хляба?! От Филбо не купувам - да си продават на дребно :)
Добре де, неправилно се изразих. Моя е грешката. Имах предвид че всеки предпочита да купи евтино. А техните са качествени и на ниски цени. И аз също не искам да правя реклама, просто споделям моята гледна точка. Не съм искал да засегна никого и се надявам да не съм. Аз съм водопроводчик и за водоснабдителна инсталация не бих сложил тънкостенна тръба, даже сега като паднаха цените слагам навсякъде само топла вода. Преди бяха пуснали едни, май бяха български, толкова тънки, че при нармално нагряване се обръщаха навътре.

ПП То и аз не купувам от Филбо. В Шумен няма :)
vanco2 - напреднал
Здравейте,

Екопластик наистина вдигнаха много цените, не знам защо, иначе казват, че не са лоши. Но от няколко години групи, които изпълняват мои проекти ползват ППР на Пайплайф и са много доволни от работата с тях, включетелно и стъклопластови. Цените са доста по-ниски от чешките, но нечак като турските, но защо да се рискува излишно с най ниската цена!?

А че Пещан са дървени - дървени са! Особено стабито с алуминий по средата!

Внимание! Опасно е да се използват стаби тръби с алуминия по средата, който не може да се обели защото при заварка с фитинга непремахнатият алуминий влиза в контакт с водата след това и стават проблеми рано или късно с водоплътността на заварката. Затова всички големи фирми спряха да слагат алуминия по средата/въпреки, че е по удобно да не се бели/ и продължиха да го слагат на повърхността, за да може да се бели!
LazarGanev - "Велик майстор"
vanco2 написа:
Внимание! Опасно е да се използват стаби тръби с алуминия по средата, който не може да се обели защото при заварка с фитинга непремахнатият алуминий влиза в контакт с водата след това и стават проблеми рано или късно с водоплътността на заварката. Затова всички големи фирми спряха да слагат алуминия по средата/въпреки, че е по удобно да не се бели/ и продължиха да го слагат на повърхността, за да може да се бели!
Чакай, чакай, не можах да схвана как става контакта? Ако може още веднъж.
vanco2 - напреднал
Чакай, чакай, не можах да схвана как става контакта? Ако може още веднъж.[/quote]

Ох, слушайте внимателно, няма да повтарям! :yawinkle:

Когато алуминият е по средата на стената /във вътрешността, а не на периферията на тръбата, където може да се бели/ при заварка се топи външната част на тръбата, съответно и вътрешната част на фитинга, а алуминият остава по навътре извън обсега на стопената част. Така на челото на тръбата излиза алуминия, на който нищо не му пречи да има допир с водата. От този контакт в течение на времето са се получавали проблеми и затова, повечето фирми са спрели с тази технология този слой да е толкова навътре по средата на тръбата.

Надявам се да съм го обяснил, че иначе трябва да правя чертеж.
LazarGanev - "Велик майстор"
Разбрах те сега, но мисля, че няма как да стане, защото товачело потъва в разтопена пластмаса и се капсулова :?
vanco2 - напреднал
LazarGanev написа:
Разбрах те сега, но мисля, че няма как да стане, защото товачело потъва в разтопена пластмаса и се капсулова :?
Там е въпроса, че не се капсулова в голяма част от случаите и тогава обяснявай дали е виновен производителя или майстора...
vk - специалист
Да разбирам ли от Вашите коментари, че занапред трябва да се върви към стъклопластови (стъклонапълнени) тръби? Натам да е бъдещето.
Потърсих из мрежата по F-PPR (fiber PPR), някакъв обеснителен, теоретичен материал, но излизат само китайски производители, нищо европейско.
На Hakan Plastik сайта ми хареса, има обяснения. Tя много сериозна компания - вижте този клип
Изображение

Тема "Много голям ръст на цените на полипропиленовите тръби" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: