Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
riki888 - специалист
Здравейте. Имам един кладенец, около 7 метра, в момента около 1 метър вода. Използвам го за поливане.
В момента съм пуснал една потопяема помпа. Обаче чета че от вибрациите се уплътнява пясъка и в един момент кладенецът се задръства.
Взел съм някаква помпа с електромотор която искам да е монтирана извън кладенеца, идеално на 10 метра в помещение обаче може и непосредствено до кладенеца. Когато си искам да я демонтирам и после пак да си я монтирам. Помпата е с 1 цол или инч или както се казва.
В кладенеца има метална тръба която е 1 цол обаче като я вдигнах се оказва много ръждива от половината надолу и трябва да я заменя. Освен това мисля че е запушена понеже пое съвсем малко вода като се опитвах да обезвъздушавам.
Въпросът ми е каква тръба/маркуч или нещо друго да сложа вместо ръждивата тръба, какви съединения ми трябват, така че да се получи херметична смукателната тръба. Разбирам че долу трябва да има обратен клапан. Четох че може да се сложи в някаква пластмасова кофа. И да има филтър против песъчинки.
Главният проблем ми е каква тръба или маркуч да купя и как да изпълня връзките. Предполагам някаква пластмасова, чета за Полипропилен, като отида в магазина ми предлагат някакви найлонови спирални обаче никой не може да ми каже с какви съединения се сглобяват.
Не съм запознат какво точно трябва и се надявам да ме насочите каква тръба и съединения да търся и как да ги сглобя надеждно. Гледам че предлагат по интернет някакви комплекти за смукателна тръба със клапана, маркуча и отгоре някакво съединение обаче не мога да разбера дали е надеждно.
Ако може да ми покажете някакви снимки на сглобена смукателна тръба - най добре.
Вероятно през зимата тръбата ще се вади за да не замръзва и ми се иска всичко да е сглобяемо - разглобяемо.
montoya - майстор
Не полипропилен, а полиетилен ти трябва. Да навита е на руло, но може на някоя летва да се привърже и да се изправи
Изображение
Е това са им фитингите
Изображение
Смукатели се продават месингови
Изображение
Та така, най- отдолу смукателя, завит фитинг за него преход с външна резба, в него вкарана тръбата, в горния край едно коляно което си е само за тръбата, накрая пак част с вътрешна или с външна резба според зависи какъв е присъединителния отвор на помпата.
Търсиш части и тръби с размер Ф32 което е 1 цол
LazarGanev - "Велик майстор"
Точно този полиетилен не е подходящ за работа под вакуум, имаше оплаквания в няколко теми. Полипропилен е много по-добре, ама иска специален поялник за лепене. Някои търговци предлагат тази услуга безплатно или срещу заплащане
fbr - майстор
Що бе Лазаре, тази черната тръба, дето я продават на руло, с фитингите от снимките по горе, ползвам на моята помпа от години, които вече не помня, и не съм имал никакви проблеми. Обезвъздушавам пролетта и източвам тръбата есента. А помпата е някаква мнооого стара Вида, даже не е за показване.
dragozow - майстор
Аз също знам няколко системи с черните тръби за засмукване които работят без проблем. Все пак смукателния оребрен маркуч е много по-удобен за целта. Ако ти се налага да го вадиш е много по-лесно. Смукател няма нужда да си правиш,хубав, месингов с мрежа и възвратен клапан струва няколко лева.
MamaMy - майстор
Te тръбите на са проблемни. Идеални са, но от връзките явно има някой видове които не държат на вакум, а само на налягане. Не е ясно човека на кои ще налети и после какви ядове ще има. Най-добре е нещо изпробвано и сигурно.
hidrazin - майстор
Като искаш да си я монтираш и демонтираш слагаш един такъв щуцер с холендър и маркуч от тия оребрените.
Изображение
Най-доброто за мен откъм смукателната страна са металните тръби и фитинги и полипропилена.
В никакъв случай полиетиленови тръби и показаните по-горе полиетиленови фитинги.
Смукател с мрежичка и възвратен клапан - в магазина.
И защо ще вадиш тръбата зимата? Просто я изпускаш и това е. Моята е забита направо в земята на 6-7 метра.
И сега какво? Всяка зима да я вадя и после пак да я набивам?
:partyman:
fbr - майстор
hidrazin написа:
И защо ще вадиш тръбата зимата? Просто я изпускаш и това е. :
И как я изпускаш без да я извадиш. Аз я вадя, изпускам от клапана, и пак я пускам в кладенеца.
hidrazin - майстор
До преди две години, когато всичко беше над земята имах си кран - просто развърташ.
Сега покрай сондата изкопах дупка 10 кубика, 2 метра дълбока и я бетонирах. Сега всичко
е вътре и не го изпускам. Изпускам само тръбите за напоителната като развивам капаците на клапаните
с електромагнитите и продухвам системата със сгъстен въздух от компресора.
:partyman:
fbr - майстор
hidrazin написа:
До преди две години, когато всичко беше над земята имах си кран - просто развърташ.
:
Къде беше сложен този кран.

Тема "Как да си направя смукател за кладенец" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: