Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
roro0312 - помощник
http://prethistvanevoda.blogspot.com/20 ... st_12.html
Ето малко не лоша информация по въпроса с пречиствателните станции. А септичните ями отдавна са забранени със закон. Възможно е изграждане на изгребна яма, но помпането е доста често,а и доста скъпо. А пречиствателната станция, ако е добра не изисква средства, а може водата да се ползва за поливане. Ако някой ви заблуждава, че пречистената вода може отново да си я върнете в къщата за тоалетни или нещо друго, значи освен за това, може и за друго да ви заблуждава.
За малките пречиствателни станции не се изисква съгласуване, освен ако в общината има некомпетентна администрация.
valqk написа:
Здравейте,
аз сложих миналата година такава. Правят се в БГ - то няма много сложно като имаш чертежи и размери и всеки с лепачка за ппи и налични плоскости може да си направи.
Моята е на ф-ма клареко. Струваше ми около 2500, сега май са намалени още.
До колкото тогава говорихме и проучвах тези станции са направени за заустване, но може и да се нпарави изгребна яма и да се ползва водата за поливане (моя случай). Сега слагам помпа с поплавък, маркуч през цялата цветна леха и като се посъбере вода се пуска помпата, полива цветята и няма проблем. Отработената вода не мирише - бактериите в съоражението 'оправят' 'лошата' част от водата. От друга страна не е добре да остава в затворен съд/яма/, защото събира други, нежелани микроорганизми, които почват да смърдят на застояло и зеленясва.

Важно е обаче, да се обърне внимание, че като се ползва такава убавина, силни почистващи препарати може да убият бактериите в бидона. Ние си купуваме някакви по-скъпи, дето се водят безвредни за био организми.
Иначе, компресора за въздух е на около 20м от ямата в мазата и няма проблем с него.
Здравейте, Мoже ли повече информация за пречиствателните станции Clareco - предстои ми закупуване и бих искала информация от първа ръка.
Поздрави
Jea - помощник
И на мен ще ми бъде интересен отговор от valqk , защото компресор, поставен на 20 метра от станцията е грешка, която само хора, които хабер си нямат могат да допуснат. За да работи станцията добре, компресора не бива да бъде по-далеч от 10-12 м., а ако е по-близо е още по-добре. Фирмите, които си разбират от работата ги поставят обикновено в табло близо до станцията или може и в помещение, но ако разстоянието го позволява.
А иначе при пречиствателните станции, които се предлагат в България качеството отговаря на цената. А българските просто не искам да ги коментирам....... #-o
А кои всъщност са българските пречиствателни станции, че вече се обърках?
Сравнявайки показателите на пречистената вода на Clareco, чешки и немски - резултатите са едни и същи, принципа на работа е един и същ, къде е разликата, освен в цената?
Jea - помощник
Разликите са огромни и са в самата технология на биологично пречистване и вида микроорганизми включени в нея. Подаването на въздух е единственото общо между тях. Технологията на пречистване на микробиологично ниво е доста сложна и резултат на научни разработки, които производителят обикновено патентова. Който съумее да разбере разликата - печели, а който се хване на търговски трикове за еднаквост, съблазнявайки се от ниски цени .......разбира грешката си в последствие чак когато започне да ползва. А когато си избрал съоръжение, което е по-евтино от една септична яма, няма как да очакваш резултати от пречиствателна станция. Според мен не чети показателите по разни таблици, а поискай сертификати за технология, които гарантират тези показатели. В България няма лаборатория, която да тества този тип съоръжения и да издава сертификати. Всички легитимни сертификати са издадени от Европейски лаборатории, които се съобразяват стриктно със законови изисквания за опазване на околната среда. Голям процент от това, което се предлага у нас са си обикновени септични резервоари, наречени "тип пречиствателни станции" като често " тип" се пропуска за по-голяма ефективност при продажбите.
Здравей Jea,
можеш ли да споделиш повече - интересува ме как може да се разбере кои фирми са наистина читави и предлагат както ти казваш са "тип"
radius - майстор
И най-вече как микроорганизмите разбират коя станция е хубава, та да се заселят в нея. :wink:
Jea - помощник
Това е форум и не мога до си позволя да правя реклама на фирми, но мога да кажа, че микроорганизмите не избират пречиствателната станция, а обратното. Инсталираната в нея технология създава условия за живот на подходящите микроорганизми, които могат да бъдат аеробни или анаеробни. Има технологии, които използват и двата вида микроорганизми. Някои аеробни микроорганизми са изключително устойчиви и при прецизно създадени условия издържат дълго време дори да нямат храна - минават в т.нар. латентно състояние без да умират.В момента, в който се появи отново храна за тях, започват пак да се размножават, да се хранят и пречистват. Съществуват технологии, които са успяли да създадат среда за тези микроорганизми, които по принцип са част от човешката микрофлора и не е нужно да се добавят допълнително. Затова има пречиствателни станции, при които нищо не се добавя.
От това което са ми обяснявали за качествените пречиствателни станции съм разбрала основното : Технологията трябва да е проектирана така, че да дава достатъчно въздух за живот на аеробните микроорганизми и същия въздух да не дава възможност на анаеробните микроорганизми да се развиват(дефакто да ги убива) - аеробен е живеещ с въздух а анаеробен е живеещ без въздух. Но това колко въздух ще се подава в дадена технология се постига с разработване конфигурация на даден съд с определен брой аератори и аерлифтове за да се осигури достатъчна циркулация и достатъчно въздух. Това се постига с много с научна дейност и лабораторни изпитания , измерване на показателите на пречистената вода и т.н.

Не искам да коментирам тези, които смятат, че е достатъчно да се добави въздух и там вътре в бидона нещо става и започва пречистване [-( , защото вероятно нещо става, но те не знаят точно какво, а резултатът обикновено са миризми и редовно изпомпване.
Именно затова навсякъде пише да се търсят сертификати за технология когато се купува, а не за бидона или за компресора.
Това е от мен! Успех при избора!
stenmark - специалист
Jea по-добре вече не коментирай пречиствателните станции .Всяваш заблуда.Ти както ги представяш са като нещо уникално,едва ли не има нещо магично което се случва в тях.
т.е. Jea, с две думи казано: Биологичното пречистване е природен, естествен процес, който се ускорява в пречиствателните станции? или бъркам?

в такъв случай ако искаме да изберем такава за вила? кое трябва да е водещото?

Тема "Пречиствателна станция" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: