• 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
bijonisler@gmail.com - специалист
вт фев 28, 2012 10:31 aminfomar написа:
Моля за мнение по следният стандартен проблем:
Трябва да направя захранване с вода от кладенец на къща и поливане на градината.
Кладенецът е отдалечен на 20-30 м. хоризонтално от къщата - т.е. от мястото където изходната тръба ще влиза в къщата. Изработен е от бетонови пръстени и е в добро видимо състояние.
Диаметър на кладенецът един метър, дълбочина до нивото на водата 8 м. после още около 2-3 м. дълбочина на водата.
Височина до която ще се подава водата макс 10 м. от нивото на земята или около 20 м. от нивото на водата. Водата е без твърди частици.
Количество на водата - нормално за стандартно домакинство, като трябва да може да се използва и за поливане - т.е. по-голямо количество за по-дълго време. предполагам около 4-5 часа работа на помпата.
За избора на помпа трябва да взема под внимание вибрациите на някой типове, което води както се пише на всякъде до разрушаване на кладенецът!!!

Идеята ми е следната:
1. Поставям помпа в кладенеца. Проблем ми е какъв тип помпа да се избере:
- потапяща от типа TOP GM, TOP LA, LOWARA SCUBA SC 207-1, TOP MULTI II .......
- самозасмукваща от типа на JSW 1,2,3,JSWm 10HX, JSWm 12HX, JCRm 15M ,JCRm 1A, GRUNDFOS JP 5, GRUNDFOS CM/CME........
Кои от горните помпи ще са безопасни за кладенеца и ще свършат работа.
Водата от помпата извеждам с 3/4 цола ПП тръби (или метални поцинковани??) разположени на един метър под земята (против замръзване!) до преостата и след него водата ще се разнася с 1/2 тръби из къщата до двата етажа.
2. Поставям в къщата на изхода на напорната тръба от помпата Електронен пресостат Brio 2000. После след него подавам директно водата към водната магистрала в къщата. От преостата подавам захранване 220 в. и управление на помпата в кладенеца. Смущаващо - преостата доколкото разбирам е руско производство. Някой има ли мнение за надеждност, повреди, и всичко свързано с него? Има ли аналози други марки?
Използването на подобен преостат създава ли неудобство свързано с налягане в тоалетната или бойлера? Теоретично не би трябвало да има!

--------------------------------------------------------------
Електронен пресостат Brio 2000 MT.
http://www.virazhtrade.com/userfiles/in ... l_-_BG.pdf
Описание
Електронният пресостат Brio 2000 MT e предназначен за управление на помпа с електродвигател. Brio 2000 MT стартира помпата при спад на налягането в системата (отваряне на кран) и я спира съответно при затварянето на крана. Електронният хидрофор Brio 2000 спира помпата при липса на вода, като по този начин я защитава от повреда, причинена от работа на сухо.
Електронният пресостат Brio 2000 MT е с вграден таймер и стартира помпата периодично проверявайки за наличието на вода в засмукващата тръба.
Препоръчително е Brio 2000 да се използва в случаи, когато водата е без наличие на твърди частици. При условие че е наложителна такава употреба, трябва да поставите филтър преди входа на устройството.
Спецификация: Максимален ток: 12 A;Диапазон на работното налягане: 1÷3,5 bar (фабрична настройка: 1,5 bar)
Максимално налягане: 10 bar;Максимална температура на течността: 55°C;Присъединяване: 1";Манометър: Ø40 mm, 0:12 bar

Какво ви е мнението - предимства и недостатъци на тази система само с преостат и другата с буферен съд? Тази с буферен съд така или иначе ще има преостат.
По добре е с буферен съд.С него се избягват пулсацийте.пресостата задължително трябва да бъде диференциален.
infomar
Става вече 8-9 години от както ползвам тази помпа и тази система която съм описал без никакъв проблем. За това ги препоръчвам на който иска да прави нещо подобно. Схемата също работи добре и не се е налагало промени.
Помпата е скъпа, но си заслужава парите. Пресостата не е руски а италиянски. Препоръчвам с буферен съд.
Hoвoceлckи - майстор
Е той и колегата май това ти казва с "малко" закъснение. Ти хем казваш, че си е екстра без буферен съд, хем все пак го препоръчваш. Би ли уточнил защо? Не се заяждам! Мисля, че не е лошо да остане конкретна информация от практика за следващи потребители с чуденки.
шоп - майстор
Ясно е предимството при наличие на буферен РС: мека и плавна струя на смесителите, няма топло и студено при къпане, облекчава се помпата с разредени стартове и стопове.
Hoвoceлckи - майстор
Така го пише навсякъде. С какъв толеранс на налягането обаче работят тези с балон? Аз лично не съм доволен точно от такъв. Струва ми се, че тези с електронен пресостат работят с твърдо налягане. Отваряш кранчетата на душа, нагласяваш си температура и дебит, и докато не предприемеш врътване на кранче - всичко е точно, стабилно? При буферния има значително постепенно намаляване на дебита (поради намаляване на налягането в балона) и след това - значително повишаване (при достигане на максималното налягане за изключване).
Това е моето недобро впечатление от опит с буферен съд. Може самият хидрофор да не бил на ниво ... не знам. Само го споделям. Най-добре би било някой, който е ползвал и двата вида да се изкаже. Може би марка, от която е доволен.
шоп - майстор
Сложил съм 3 х 50л РС и всичко работи плавно.
Другият вариант е помпа с честотно управление.
krasi92 - майстор
пет яну 24, 2020 12:05 pmшоп написа:
Сложил съм 3 х 50л РС и всичко работи плавно.
Другият вариант е помпа с честотно управление.
Чудесно решение https://fluida.bg/products/automation-a ... ic-4-5/.За комфорта е важна границата на включване и изключване на помпата което е индивидуално за всяка инсталация
Hoвoceлckи - майстор
пет яну 24, 2020 12:05 pmшоп написа:
Другият вариант е помпа с честотно управление.
Ще ми бъде интересно някой с опит в областта да обади това рентабилно ли е за къща. Струва ми се, че конвеционалната помпа не я бърка, че е подпряна в дебит? Някакъв преразход - да, но дали е оправдана инвестицията в честотно управляема помпа? Нямам компетенции в тази област. Питам за да науча нещо ново.
krasi92 - майстор
Колко да е рентабилно при цена от 1500 само за честотното а помпата да е с мотор които е със специален корпус за да може да се охлажда при ниски обороти. Помпа с честотно е рентабилна при постоянна циркулация на водата.
Hoвoceлckи - майстор
Връзвал съм такива 3 в НИМ и две на шадраван (на Софарма). Знам какво представляват, знам и цената им (за големи). Струва ми се, че в бита едва ли са икономически оправдани.
  • 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26

Тема "Хидрофорна уредба за къща без буферен съд - само с преостат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: