• 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 26
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
infomar
fore написа:
Въпрос- допустимо ли е да се ползва гъвкава връзка на 3/4 от захранващата тръба към смукателя на Хидрофора ??? -(от тези за налягане с телената оплетка за тоалетните казанчета които са на 1/2) :?:

Понеже там става вакум и тази гъвкава връзка може да се свие. Незнам дали са предвидени за смукателни връзки.

На нагнетателната страна може както виждам.
Гъвкава връзка с телена оплетка никога не слагам където и да е по водна инсталация - винаги стоманени гъвкави тръби. По-скъпо, но вечно и сигурно.
fore - майстор
От къде ги вземаш тия стоманени гъвкави тръби ? Аз за пръв път чувам за тях и ги виждам на снимката ти.

Все пак допостимо ли е ? Щото и те не са евтини на 3/4. 1 метър е 14 лева. Издържат ли на свиване ???
infomar
http://www.bgmost.com/category/16/gavka ... veyka.html
http://evtinmagazin.com/16-%D0%B3%D0%BE ... 0%B3%D0%B8
http://ayvaz-n.eu/products/flexible-metal-hoses/

Продават се обикновено в специализираните магазини за ВиК материали. Поръчваш си диаметър и дължина. Те ти слагат накрайници за които също се плаща, ако няма подходящ, ползваш най-близкият голям размер и преходници. Можеш да правиш всякакви извивки и до сега каквито и места да съм имал, винаги са се извивали. Знам къде в Плевен се продават, но в другите градове нямам представа.
Цената е доста в сравнение с онези гумените, но за мен по-важна е сигурността, че ако ме няма и нещо се пукне, "отиде коня у ряката" - наводнението ще е голямо. Все пак в едно нормално домакинство няма кой знае колко подобни тръби - на бойлера, тоалетното казанче, пералня.. за друго не се сещам.
dragozow - майстор
fore написа:
Въпрос- допустимо ли е да се ползва гъвкава връзка на 3/4 от захранващата тръба към смукателя на Хидрофора ??? -(от тези за налягане с телената оплетка за тоалетните казанчета които са на 1/2) :?:

Понеже там става вакум и тази гъвкава връзка може да се свие. Незнам дали са предвидени за смукателни връзки.

На нагнетателната страна може както виждам.
Има смукателен маркуч, той е твърд и е точно за това. Продава се на метър и може да си сложиш смукателя със скоба. Има и готови със смукател, най-често 7 метра, само навиваш на помпата без да се занимаваш, но плащаш за мързела.
fore - майстор
Става въпрос за водопроводна мрежа. Иначе имам такива маркучи на 1 1/4 и на 1 цол на помпата за герана и за басейна. В случая или ще го правя с поцинковани или с гъвкави връзки.

Въпроса е дали издържат на вакум ???
infomar
Колега, не знам какъв вакум имаш, но стоманените издържат. При моят хидрофор, нямам проблем с тях. За другите не знам - не ги ползвам.
fore - майстор
Същият вакум като при тебе на смукателната страна. Стоманените отпадат, защото ми се оскъпява много. Ясно е че те ще издържат.
Гумените обаче може да се свият. Незнам дали гумата е свързана с оплетката от вън. Ако е свързана може и да издържат.
fore - майстор
Равносметката от днес- 3 бара качва хидрофора, а стартира от 1 бар. Не усещам почти никаква разлика в налягането.

Гъвкавите връзки на 3/4 са идеални за тези цели. Срязах тръбата след водомера и направих двустранна резба на входа и изхода.
Така или иначе има гъвкава връзка на 1 цол между съда от 20 литра и помпата заводски !!!

В момента налягането е да "те утрепе" ! Големият 2 литров филтър се напълни леко с болклуци по дъното. Явно минаващи през едрата цедка на водомера. Ако я задръсти ще преместя водомера след хидрофора.

Дебита е 10 литра в минута, а налягането 0,5 бара по манометър преди да пусна хидорфора. В София дебита е 20 литра в минута а налягането е предполагам 3 пъти по високо или -около 1,5 бара маск. Но това е по ниско от тия 3 бара които имам сега. За пръв път от както това е къща и Бащата направа водопровода има налягане в неусвес. :prayer:
Много съм доволен от Ейнхела който купих на промоция за 229 лева от Практикер.
Включва през неголеми интервали, но от 1 до 3 бара разликата не е голяма.

Добре че се сетих и купих и обратен клапан преди хидрофора, че щеше цялото налягане да с връща в водопровода. :) Клапана е хоризонтален на принципа на пантата и с ревизия от месинг. Че тия вертикалните им гният пружините и се измята ПВЦ клапата с времето. Има и с месинг клапан, но са 3 пъти по скъпи и трябваше да ходя до Ташев и Галвин за такъв. От ВиК то в квартала уж беше продал един такъв на 1 цол и нямал друг та купих този хоризонталният без пружна и с месингова клапа. Гравитачен един вид. Ако се задръсти им и ревизия отгоре. Вече мога да монтирам и новият Индезит с чиста съвест че с тая Перла 05 дето и правих казана преди 10 години и къса дрехите ....... :axe:

Изкъпах се като Човек ! :prayer:


infomar, колега вакума е голем и водомера му се зави свят, но гъвкавата връзка смука като смок и не прощава !
И си обърни тоя филтър или ги викни тия с модерните гъвкави алпаки дето са ти го монтирали така да го обърнат че е безобразие това. :wink:


Ще кача и снимки като се върна че нета от телефона ми тук е ужасен.
fore - майстор
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Обратният клапан с ревизията от месинг и без пружина.

Изображение

Изображение

За сега работи добре. Единствено ме съмнява че водомера може да се задръсти, но ще го преместя след хидрофора ако това се случи.
Другият проблем е калциевият карбонат във водата- тоест това че е много варовита. Имаше тест в пералнята с 3 квадратчета - станаха червени и трите. Което значи много варовита.

Та и варовика сигурно ще създава проблеми за в бъдеще.
Но и без теста варовика се отлага по чучурите на чешмите и се вижда по хромираните части. А и на вкус е варовита.
dragozow - майстор
Ако тази филтърна колона е 10 инча имам филтри със смола, проблема е че са с малко пропускливост, но можеш да сложиш по един пред пералня, бойлер и др.
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 26

Тема "Хидрофорна уредба за къща без буферен съд - само с преостат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: