• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 11
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
krasigogo - специалист
Има йонообменна смола в съдомиялните. Или поне в двете машини които имам, има такава. Солта не е обикновенна (морска, йодирана или само NaCl) която се поставя в съда за регенерация на смолата. Имам съмнение че най новите съдомиялни, работещи само с таблетки, нямат смола, но не мога да гарантирам че е така. Та ако искате съдомиялната да ви върши работа най добре си купете сол за такива машина. А и цената не е кой знае колко висока дори сравнена и с готварската. Преди няколко дена видях някаква марка готварска сол в Кауфланд за около 10 лв кг. :shock: За съдомиялната не давам повече от 5 лв за 1,5 кг.
ПламенМ - специалист
Има система за омекотяване на вода със сравнително поносима цена~1500лв./цената е от преди 4-5г./
По спомен:
-Капацитет-2,5м3
-Регенерация-с морска сол/наситен р-р/
Регенерацията се стартира ръчно.Преди 4-5г. познат цветар проплака,че водата/в Сливен е ~14Но/ му "мори" китките и търсеше решение-това му предложих.Чухме се преди 1,5г.,беше доволен.
Ако налягането във водопроводната мрежа е >2bar ,няма нужда от помпа,разхода на м.сол за цикъл е ~3,5кг.
П.С.Има и системи които регенерират по време...не съм много доволен от тях-черпиш-не черпиш,регенерацията върви.
pipilica - майстор
Дай линк да видим системата щото верно не са много парите.
ПламенМ - специалист
pipilica написа:
Дай линк да видим системата щото верно не са много парите.

Ето....http://www.hydro-x-bg.com/index.php
bigdragon - майстор
Ето едно клипче как работят съдомиялните машини. Много добре се вижда как става омекотяването на водата и регенерирането на йонообменната смола.
http://www.youtube.com/watch?v=if3zLinU ... re=related
ibogdanov - специалист
pipilica написа:
Дай линк да видим системата щото верно не са много парите.
Аз имам такава система с йонообмена смола.
Ефекта е 100%
Имайте предвид че смолите са аниони или катиони. Комбинацията от двете дава дейонизирана вода, която е много опасна за организма. Изсмуква на принципа на обратната осмоза разни соли и т.н. от нашите течности и никак няма да ни е гот да заприличаме а чирузи.

Системата е закупена от Интерхема, работи без грешка. Водата от 18-20 немски градуса отива на 0. Тука говоря за обща твърдост ( за запознатите е ясно какво е това). Карбонатната твърдост си остава непроменена.
Карбонатната твърдост.. общо казано дава инфо за това до колко водата е способна да се подкиселява.
Демек може да е много мека, но да има потенциал да се "втвърди". Втората твърдост не е толкова проблемна, просто ако не се внимава, водата става или много кисела или основна. За хората дето гледат рибоци в аквариуми това също е проблем! Аз има определени грижи с моя аквариум и водата за него.
Проблема е че или е много мека или много твърда. Няма начин да се закове на определено ниво.
Моята система е без електронната глава за управление и регенерация.
С две думи си има хамалогия два пъти на месец.
Живота на смолата е около 10 години.
Цялата система заедно със смолата е в порядъка на 1000 кинта.
От известно време обаче имам грижи със солта за регенерация. Качеството е отвратително. Пробвах и с таблетирана, то тя не се разтваря и не става регенерация. Сега търся сол от Мароко или Египет ( имало я по складовете) тя е чиста и смолата регенерира идеално.
При интерес мога да споделя опит и да кача снимки.
ПламенМ - специалист
ibogdanov написа:
От известно време обаче имам грижи със солта за регенерация. Качеството е отвратително. Пробвах и с таблетирана, то тя не се разтваря и не става регенерация. Сега търся сол от Мароко или Египет ( имало я по складовете) тя е чиста и смолата регенерира идеално.
При интерес мога да споделя опит и да кача снимки.
Потърси морска сол пакетирана от "Промар"/не е реклама/,ние във фирмата я зареждаме от Бургас,таблетираната-от Гара Искър.Филтрите с таблетирана сол при нас са две двойки,регенерират се пефектно,провери си кратноста на водата в солеразвторителя :)

П.С.Солта за регенериране е ДЕйодирана!! :)
sunrider - напреднал
Въпрос към ibogdanov: Тази вода щом става толкова мека не е ли неподходяща за ежедневна употреба и дали е добра идея да се смесва чрез смесителен кран с неомекотената, така че да се постигнат например 7-8 немски градуса твърдост, което ще увеличи и времето за регенерация? При мен твърдостта е 28 немски градуса. И още един въпрос: При твърдост 20 на колко куб.м трябва да се извършва регенериране с твоята инсталация?
hakama - специалист
Доколкото разбрах от темата, няма евтин вариант за омекотяване (поне частично).


На село водата е твърда, айде за пиене, има вече кани с филтри за твърда вода.... но за пералня, бойлер...? За каква боя споменавате да се мацне реотана?
Ако профилактиката на тези уреди е през 4-5 лета (а при нас няма да се ползва ежедневно), може би само за пиенето ще се мисли... :idea:
dragozow - майстор
http://www.argo-market.com/Products/Details/1632

Имам такъв филтър, недостатъка е че за да е ефективен трябва да точиш до два литра в минута и на десет кубика да го сменяваш. Поради малката пропускливост трябва да сложиш по един преди всеки консуматор на вода, примерно пред пералня, бойлер, чешма от която пиеш и т.н.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 11

Тема "Омекотяване на вода за еднофамилна къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: