• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
sunrider - напреднал
Как да намаля до минимум твърдостта на водата във водопровода? Четох доста и за намагнитването на водата, и за системите със смолата и таблетираната сол и пр.Накрая се забърках. Явно омекотяването със смолата е най-доброто, но е много скъпо и иска слугуване(следене,добавяне и плащане на сол).От друга страна намагнетизирането на водата най-ми хареса, защото се слага веднъж, не се обслужва и е доста по-евтино, но пък има в нета много отрицателни мнения. Ако някой е пробвал нещо да каже от личен опит, защото всичките търговци с които говорих си хвалят стоката и оплюват конкурентите.
torbalan - Дървен философ
Купувай вода за пиене с желаната от теб минерализация (и твърдост), а за всичко останало си ползвай тази, дето ти идва от ВиК.

Това с магнитите е откровенна глупост и не върши абсолютно никаква работа. Ако имаше ефект - тук в АЕЦ-а щяхме да ползваме магнити, а не йонообменни филтри...
bigdragon - майстор
torbalan написа:
Купувай вода за пиене с желаната от теб минерализация (и твърдост), а за всичко останало си ползвай тази, дето ти идва от ВиК.

Това с магнитите е откровена глупост и не върши абсолютно никаква работа. Ако имаше ефект - тук в АЕЦ-а щяхме да ползваме магнити, а не йонообменни филтри...
Отговора на торбалан е много точен и ясен.
Това което той не ти казва е че профилактиката по почистването на варовика от нагревателите на бойлера, пералнята, кафе машината и други такива, ще е по-евтино от монтажа и експлоатацията на омекотителна инсталация...
sunrider - напреднал
Е добре де, от това дето го четох напред-назад разбрах, че при намагнитване на водата частиците се окрупняват и не полепват по уредите. На практика водата не се омекотява, а просто няма окотляване,същите тези частици си излизат през крановете, което е и целта на занятието. На мен не ми трябва дестилирана вода с която да не мога да си изплакна ръцете от сапуна, а да спася уредите. Като гледам цените на тези магнитни устройства например руските, които предлага една търновска фирма от много години насам, най-скъпото беше около 46 000 лева за промишлени котли, се питам, ако това е измама и някой фабрикант купи няколко такива за производствените му нужди и те не вършат работа, собственикът на търновската фирма щеше ли да е жив и тая фирма, дали нямаше да е разпърдушинена с голям скандал. Щото да ме врътне мене с 300 лева за една къща не е голяма работа, ама някой с няколко стотин хиляди лева си е сериозен проблем. Така разсъждавам. А при нас водата е страшно твърда - карстов район - всичко побелява, механизмът на тоалетното казанче за нула време се окотлява и престава да работи да не говорим за бойлера, пералнята и пр. Голям проблем!!!
А между другото пием минерална вода от 20 години сигурно.
torbalan - Дървен философ
За да спасиш уредите може да ползваш разни омекотители, но преди години, като сметнах колко пари ще похарча за калгонит да омекотявам водата - излезе, че е по евтино през 3 години да си купувам нова пералня :)

Тук в Козлодуй водата също е много твърда :) и по този повод купувам евтини бойлери... след няколко години, като почне да прави въртели - купувам нов :)

Ние също много отдавна купуваме вода за пиене :) Някои колеги дори на котетата си дават минерална вода...

За магнитите ти гарантирам, че никакъв ефект няма да има върху водата... Тук в АЕЦ-а правихме модернизации за около половин милиард евро, така че ако имаше полза от такива магнити - стотина хиляди лева нямаше да са проблем :)

В крайна сметка ако ти е мерак магнита - купи си... после експериментирай... сложи в два еднакив стъклени съда вода - едната наточи от преди магнита, а другата след него - изпари водата и виж какво ще остане :)
beam55 - напреднал
А има ли някой, който е използвал ултразвуков омекотител за вода? Монтира се на входа на уреда (перала, бойлер...). Намалят се отлаганията или поне така се твърди в рекламата.
stivemaster - майстор
Малко уточнения дестилираната или деминерализираната или омекотената вода се пени пъти повече от твърдата ,така че ако ще си миеш нещо колега ..........,не е обратното.
От друга страна след като не се търси омекотяване а само избягване на варовика то алтернативата е магнитен преобразувател на водата - румънски 3/4" ,1м3/ч.Такова устройство струва 68 лв. и който не вярва че действа да намери начин да го пробва.
krasigogo - специалист
И аз съм в Козлодуй. На всеки 8-12 месеца вадя от бойлера по една кофа варовик /в къща съм/, мятам нов нагревател и всичко е ОК.
Ако можеш да формулираш как ще промениш състава на карбонатите със ултразвук, магнит, врачка или молитва ще премина веднага на посоченият метод.
Магнита може да окрупни нещо ако има магнитни свойства, за варовика ще ми е за първи път да чуя че има такива.
Ултразвукът може да намали частиците и от тук натам действа дифузията, но когато имаш процес на изпарение всичко разтворено във водата се концентрира като твърдите се отлагат най бързо. За това и нагревателите са местата с отлагания.
За оставащите два споменати метода ще идат сума средства за свещи и леене на снаряди :) .
Потопените електроди в съда действат в не малка степен за намаляване отлаганията върху нагревателя, но в нашият край това не работи на 100%.
За съжаление, колегата torbalan е прав, калгонита е скъпо удоволствие за една пералня. Може и да върши работа, но предпочитам да сменя нагревателя, лагерите и да почистя барабана на всеки 4-5 лета и пак ми е по тънко от хапчетата.
Йонообменните смоли работят най качествено, но е доста скъпо. Купувах система за аквариум преди доста лета със смоли и работеше добре, но за ограничено количество вода /400 литра/, за големи количества и постоянни потоци наистина трябва да е доста скъпо.
Това е което правим тук. И аз няма да откажа идеи как да се отървем от варовика, но технически обосновано на разумна цена.
Фло - специалист
krasigogo написа:

Магнита може да окрупни нещо ако има магнитни свойства, за варовика ще ми е за първи път да чуя че има такива.
Магнита въздейства върху кислорода на водата. Кислорода има парамагнитни свойства и образувания върху нагревната повърхност калциев карбонат/ СаСО3/ не може да се свърже по начин,по който да прави натрупване /котлен камък/,а във вид на твърди частици излиза през крана или се утаява като пихтиеста утайка на дъното на бойлера,щото частиците са с променена пространствена ориентация. Това е принципа за защита на нагревателя,водата не се омекотява и си носи карбонатите,само дето не залепват за нагревателя.
torbalan - Дървен философ
Чудя се защо инженерите, проектиращи електроцентрали, не са се сетили за магнитите :)

Слагаш два яки магнита, окрупняваш частиците, после един филтър и накрая имаш чиста вода...

Защо ли ползват йонообменни филтри и/или други химични процеси?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "Омекотяване на вода за еднофамилна къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: