• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
hidrazin - майстор
А стига глупости. Нитратите ти са най-малкия и никакъв проблем при вода с която ще миеш
и ще се къпеш. Кладенец няма как да дезинфекцираш освен ако не го тъпчеш постоянно с химикали
ама тогава водата няма да става за нищо, Водата се дезинфекцира след извеждането и от кладенеца, както са ти писали по-горе.
В самия кладенец има постоянно приток на нова вода. Пък нали си дал за изследване - щом няма вредни бактерии особено
фекални а само нитрати може да си свиркаш. Нитратите навярно не са от доматите на комшиите а от зачестилите
киселинни дъждове или геоложката структура на района. Със зеленчуците от пазара поемаш огромни количества нитрати. От водата щом няма да я пиеш
а само ще миеш и къпеш нищо няма да поемеш.
А за дезинфекция на вода основно се използва натриев хипохлорид - белина. Същия е и състава на хапчетата за хлориране
на басейни само дето цената е в пъти и хипохлорида е в твърдо състояние а не разтвор като в белината. :lol:
Лично аз за шоково хлориране на басейна прилагам солна киселина около 2 литра на 25 000 литра вода ама то си зависи от
качествата на водата с която е напълнен басейна и може да варира.
Относно бактерицидните УВ лампи - за да вършат работа трябва водата да преминава многократно през тях както е при
басейните иначе трябват лампи с по-голяма мощност и малък поток от вода за да имат време да си свършат работата.
За легионелата не бери грижа - не вирее в студена вода от кладенец. Иска си топло, За легионела питай комшиите гърци
дето съхраняват вода в едни напечени от слънцето резервоари. Доста може да ти се оплачат. :-D
И още какво? Ааааааа... ползвай си водата смело.
:partyman:

Опаа... Колегата Фло ти е казал за легионелата докато си троша пръстите с този ферман. :?
DanielX - напреднал
Тъй, мерси за отговорите отпървом.
Фло написа:
Пише си ,че препарата е опасен,даже има и символ черен хикс на оранжев фон.
То пише и че е за обеззаразяване на питейна вода също така.

Видях се с некъв байчо от фирмата който си подреждаше стоката в Баухаус. Питах го обстойно всичко това което питах и вас и той ми каза че нямало проблем само трябвало да се спазва дозировката, като за средното количество в един кладенец трябвало 1/2 до 1 хапче и с олкова надали би имало проблем. НЕ вадя толкова много вода че да я обеззаразявам като е извадена - по 40-50 л дневно.
Ако ще ми давате алтернативи като белина - колко количество се слага и не е ли по-вредно?
hidrazin - майстор
Добре бе човек - от какво ще я обеззаразяваш тая вода? От нитратите ли?
Нали са ти правили анализ и има само завишени нитрати. Легионела не можеш да имаш.
Разните други алги са безобидни. А от тия хапчета за хлориране само рак може да си навлечеш.
Ама сигурно предпочиташ него пред някое ЕВНТУАЛНО стомашно разстройство, колкото и малко да е
вероятно.
:partyman:
DanielX - напреднал
Химично изследване няма нищо общо с микробиологичен анализ.
Първото се прави за минути и струва евтино, второто - доста по скъпо и не е никак евтино.
Практически не знам какви микроорганизми има в тая вода, защото и не се обменя често. Източвам кладенеца практически веднъж на сезон, водата вътре си седи и един Господ знае какво развива на тъмно.
Мисля че подценяваш възможните микроорганизми които се развиват в такава обстановка. Специалист ли си в тази тема?
hidrazin - майстор
Преди време я закарах на изследвания една проба
Да си казал на какво изследване си я занесъл? Всички изследвания са анализи - независимо дали
физикохимични, микробиологични, хидробиологични или за пестициди и органични замърсители.
Изобщо не подценявам микроорганизмите вътре ама ти май се плашокаш и от сянката си.
Пък и не бъди толкова убеден че водата в кладенеца "вътре си седи".
Ако водата в моя сондаж "просто си седи" до сега да съм го елиминирал.
Относно цената на анализите - има и евтини лаборатории. Примерно лаборатория "ТЪЩА" или "НА МАЙКА ТИ МАЙКА И"
и разни подобни. Правиш микробиологична посявка и гледаш какво ще стане. :finga: Това разбира се в кръга на майтапа.
:partyman:
Neno Er - специалист
Oт три години си ползвам сондата на село/града/ без изследване на водата. Поливам, пия си от нея и никакви проблеми.
Но има една особеност. Съседните два двора са необитаеми.
Kokar - специалист
Неслучайно, вече лаборатории за анализ под път...
Сега погледнах цените на Софийска вода за анализ на някаква вода - 226 лв. стандартния пакет и нагоре.

фло определено липсва на форума...
Ако има начин, повече хора да го помолим да се върне!
  • 1
  • 2

Тема "Обеззаразяване на кладенец" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: