• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
hidrazin - майстор
Абе ти да не би да си на смяна? :-D
Ще ти ги обясня като се видим в ГДР-то. Пък и сега не ми се пише нещо.
С малко думи - слагаш си един флуидконтрол.
Плюсове : значително по-равномерно налягане, малък монтажен обем, защита на помпата от работа на сухо, възможност за регулиране
на изходното налягане, визуален контрол на налягането в системата, вграден възвратен клапан, вградена защита на двигателя от пренапрежение.
Може и нещо да съм изпуснал.
Минуси - не работи коректно със смотани помпи, които не понасят продължителна работа в повторно кратковременен режим.
Пък тия с балоните въобще не ги отчитам в калабалъка. Дай ми една причина за да им обърна внимание.
:partyman:
hotrider - специалист
hidrazin написа:
Ооо...Тази е най-малката от серията. За хидрофор обаче е идеална. Само и слагаш един
ФЛУИДКОНТРОЛ и си готов.
тази не е най малката от серията ама както и да е.
hidrazin написа:
възможност за регулиране на изходното налягане,
как ще регулирате налягането ми е чудно.
ако сложи един балон ще работи и със
hidrazin написа:
не работи коректно със смотани помпи, които не понасят продължителна работа в повторно кратковременен режим.
:
тествано е вече.
hidrazin - майстор
Да вярно. В цялото ти усърдие по писането име едно вярно нещо.:
тази не е най малката от серията
Да има и 202 ама нея не я броя защото до там са китайките. Просто е границата
и не се брои.
как ще регулирате налягането ми е чудно.
Ако не знаеш как се регулира налягането с флуидконтрола ми пиши на лични и
ще ти обясня.
И какво точно е тествано?
:partyman:
Krass - майстор
С балон не е ли много по-ниска цената на водата и не запазва ли помпата включвайки много по-рядко?
dragozow - майстор
Krass написа:
С балон не е ли много по-ниска цената на водата и не запазва ли помпата включвайки много по-рядко?
Абе относителни са тия работи, ако е хубава помпата няма значение колко се включва. Друг е въпроса е че водоподаването с балон е малко по-комфортно. Балона също ръждясва или му се къса мембраната след време. Самата мембрана има xxxx цикъла на живот и в един момент трябва да се смени. Евтина е, в зависимост от качеството 24 литрова се намира за 12-25 лв.
hidrazin - майстор
Не. При хидрофор с балон няма да включи примерно ако само си измиеш ръцете и то много бързо. За пускане на тоалетно казанче
няма и да споменавам - включва задължително. Ама нека приемем че успяваш да си миеш наистина бързо ръцете и го правите примерно
по 20 пъти на ден. Нека приемем че помпата е WJ 203 X EM с мембранен съд, която е 1 kW. Какво спестяваме?
30 дена х 20 включвания Само това !!! Цената на водата не намалява от по-редките включвания. Ако при едно пускане на вода
хидрофора не е включил, то при повторно включване ще работи по-дълго време, за да ти компенсира в съда количеството вода
и от двете потребления. Ама дори хипотетично да приемем че ти ги спестява се получава:
30 дена х 20 включвания = 600 , да приемем че работи по една минута за компенсиране излизат 600 минути или 10 часа.
10 часа = 10 kW/h х 20 стотинки = 2 лева.
Ама реално не ти ги спестява тия 2 лева. Като сложим и това, че налягането в системата се изменя при тези с балона в големи граници
не мисля че е удачен вариант. Влезеш да се къпеш и тъкмо си нагласиш водата и той хидрофора вземе че тръгне.... Пак я нагласиш и
той вземе да реши че е направил налягане и спре... :lol: Не, благодаря !!!
Ако искаш още по-голям комфорт и икономия на електричество си взимаш например една помпа MHI 405 EM , която е с честотен регулатор.
Ако можеш да си го позволиш де. За мен лично оптималния вариант е само помпа с флуидконтрол без балон.
Изображение
:partyman:
hidrazin - майстор
ако е хубава помпата няма значение колко се включва. Друг е въпроса е че водоподаването с балон е малко по-комфортно
За първото съм напълно съгласен. Виж за второто съм готов да споря.
:partyman:
LazarGanev - "Велик майстор"
hidrazin написа:
Виж за второто съм готов да споря.
Забелязал съм, че понякога за всичко си готов да спориш, ама това е друга тема :wink: .
hidrazin написа:
Какво спестяваме?
30 дена х 20 включвания Само това !!!
Ако пуснеш крана по-слабо от дебита на помпата, включванията са не 30 на ден, а 30 на минута! Разширителния съд обира тези включвания. И не знам защо всички изключват РС при наличие на електронен пресостат? Тези два компонента не се изключват, а се допълват :idea:
hidrazin - майстор
Признавам си без бой - малко съм като шило в торба, но истината е на първо място! Все пак тук ако не пишат поне четат доста хора и мисля че не бива да им се дават готови грешни решения.
Ако трябва ще чоплиме, ще се дърлиме но трябва да се достигне до правилния извод.
Относно включванията - прав си донякъде. Това с честите включвания важи само за масовите електронни пресостати.
Явно не си се сблъсквал с това дето съм го дал на снимката.Не случайно са го кръстили флуидконтрол а не пресостат.
Пробвал съм да отворя съвсем леко крана. Примерно да тече като от казан за ракия. Помпата тръгва и не спира докато го има този малък дебит.
Мога да обясня и как е направено. Вътре в задната част има датчик за налягане който определя кога да спре помпата.
Същия може да се регулира с един винт, но обикновено няма нужда.
В долния щуцер дето се навива на помпата има възвратен клапан. Представлява един цилиндър с монтиран в него
магнит. Магнита управлява една рид ампула. Та има ли и най-малък дебит клапана тръгва нагоре и не позволява на другия датчик за налягане
да спре помпата. И обратно ако няма налягане помпата тръгва да го прави. Да ама ако сондата е изтървала и няма вода в системата,
този поплавък не тръгва нагоре. Оттам следва изчакване на 10 секунди и електрониката блокира помпата. Това е и защитата от работа на сухо.
С една дума - хитра машинка. Нищо общо няма с обикновените електронни пресостати.
И за да бъда максимално честен - тази задната част дето е издадена с манометъра е разделена на две части и между тях има
много дебела гумена мембрана. Та това представлява нещо като балона на другите хидрофор. Само дето не събира и един литър вода.
Именно той предпазва от чести включвания на помпата от например капещ кран в банята.
При дебит по-голям от еквивалента на капене помпата трябва да работи! Това ти гарантира постоянно налягане
в системата, а не да се мени като при тия с балона в най-неподходящия случай. :shock:
LazarGanev - "Велик майстор"
Добре, остави магнитите и ампулите - какво става с дебита на помпата за да не спира - на празен ход ли върти? Възвратен клапан имат всички електронни пресостати. Не отговори и на другия ми въпрос - защо говорейки за електронен пресостат много хора изключват РС, а той е точно толкова необходим, колкото и в система с механичен пресостат?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Относно водна помпа за кладенец?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: