• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
hidrazin - майстор
Каква ти е старата и върши ли ти работа? Защо ще я сменяш?
Иначе помпите основно са три вида:
-евтини и смотани
-скъпи и смотани
-скъпи и хубави
Има и още едни дето често ги купуват - "компромисен вариант".
А мечтаните помпи "евтини и хубави" никога не са се произвеждали. Това е само мит.
:partyman:
Тани - модератор
Е добре де къде е уловката на помпите райдер ( името започващо с малка буква не е неволна грешка)?

http://www.zzshop.bg/index.php?l=product_detail&p=99965
Технически данни:

Захр. напрежение: 220/50 V/Hz

Мощност:1500 W

Обороти:2850 min-1

Максимален дебит: 500 l/min

Максимална височина: 20 m

Максимална дълбочина: 9 m
това са 30м³/час - значи , че ще изсмуче 13 метровия ми кладенец с диаметър 1,50 за около половин час и струва скромните 138лв :? Та колкото и да и е малък живота все ще работи поне 20 часа , което ще рече 40 пъти да изпразни кладенеца до дъно - значи няколко години би трябвало да мога да разчитам на нея !

Взех си преди няколко месеца Wilo Jet 203 с дебит около 5 m³/час - компромисен вариант помпа :) за почти два пъти повече пари и нещо не съм доволен от дебита и си мисля, дали си заслужава да рискувам със смяната и с този райдър? Колегата гледам , че е доволен в тази тема , но...

viewtopic.php?f=22&t=34179
hidrazin - майстор
Де да знам. Притеснява ме това изречение в описанието:
Помпите от този вид не са подходящи за непрекъснато използване, за добиване на питейна вода, морска вода, разяждащи химикали или течности, които съдържат пясък и абразивни частици.
http://www.onlinemashini.bg/pompa-vodna ... l-min/3649

:partyman:
Тани - модератор
Е аз и да искам няма как да я ползвам непрекъснато :wink: Нали по-горе сметнах , че на ден нама как да работи повече от половин час , защото максимума запас на вода в кладенеца ми е около 17m³, а тази помпа ще ги изчерпи за около половин час ! За непрекъснато ползване ще са ми необходими 720m³ вода на денонощие, толкова вода нито има от къде да взема нито къде да излея - ще рече да залея целия парцел с около метър вода :lol: .
hidrazin - майстор
Тани, доколкото си спомям от един друг форум тази година навлизаш, така да се каже в земеделието.
При дебит 500л/мин ти излиза сметка по 8,33 литра в секунда. Това си е почти по една такава туба вода в секунда от маркуча.
Акоя пуснеш в доматите няма да останат и колове. Освен това гледам че и напора и е малък 5-20m. Ако ти хрумне да слагаш пръскачки тая помпа няма да е удачен вариант.
Ама то пък при тая цена какво повече да искаш?
Между другото почнаха ли да зреят тези сливи?
http://napravisam.bg/forum/download/fil ... &mode=view
:partyman:
Тани - модератор
Големия дебит няма да ми е проблем , защото смятам да направя маркуч с 6 отклонения и отделно нещо като капково , но с по-голям дебит до корена на всяка лозичка по периферията на дворното място . Така със 12 местения на маркучите ще полея всички 72 дръвчета. В момента поливам само с 2 маркуча и ми се завива свят да тичам от единия на другия! Пък и предполагам , че тези дебити от спецификацията не са реални , за което беше и питането ми. А сливите не съм ги виждал от 2 седмици. Утре сутрин ще ходя да ги видя и ще снимам отново.
hidrazin - майстор
Определено на този дебит не можеш да разчиташ - той си е за идеални условия.
Най-добре е да се пробва при реални условия какво и колко ще вади и после да си правиш сметката за
маркучи и разклонения.
Тази година и аз направих капково на асмичките - направо полудяха.
:partyman:
Тани - модератор
Те тръбите и маркучите са положени още преди няколко петилетки . Преди и след помпата гофриран маркуч с вътрешен диаметър 50 мм. , а след това се разклонява на две тръби по цол и половина, които са заровени и излизат на подходящи места в парцела. Надявам се това да не е проблем за помпата.
hidrazin - майстор
Кое да е проблем? Че са по цол и половина а не по два?
Напротив - още по-добре! Така хем леко ще свалиш дебита и ще се предпазиш от евентуална кавитация.
Тези двете тръби ще си ползваш като два кръга. Не трябва да работят едновременно. За входа правилно си се
ориентирал - гофриран маркуч, а не тръба с бързи връзки.
:partyman:
nikolson - майстор
Като горд бивш (горд,защото съм бивш) притежател на "нашественик" ще споделя впечатленията.Не знам за напор,но дълбочината на всмукване не надхвърля 3-4м.Това е едно китайско камикадзе от най-измамен тип.Получих го от тъста ми,бог да го прости,и се спомина за сезон и половина. :sad:
Вътре са с алуминиеви намотки,тъй че,ако някой знае откъде да взема за пренавиване,ще съм благодарен.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Относно водна помпа за кладенец?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: