• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
hidrazin - майстор
Какво да става с дебита на помпата? Просто си върти една и съща вода в турбината и се разтоварва.
Е почти една и съща - нали сме пуснали много слабо кранчето.
Възвратен клапан може да имат всички електронни пресостати, но колко от тях го ползват за нещо друго освен като възвратен клапан?
А много хора вероятно изключват РС, защото ползват флуидконтрол като моя или подобен. Тогава РС става напълно излишен.
Ето тук е описан принципа на работа на подобен тип. И там наистина се описва възможността за чести включвания при малки течове
и се препоръчва РС при сградни инсталации с възможни течове. Аз течове нямам и не бих допуснал. Тук по-скоро става дума за многофамилни сгради.
Кооперации, жилищни блокове и подобни.
Освен това дори Gardena и Grundfos произвеждат такива компактни хидрофорни системи без РС.
Grundfos
Gardena
и не само те :
EASYPUMP
Raider
Просто времето на балона свършва за масово приложение. Също като добрите стари CRT монитори и телевизори.
:partyman:
LazarGanev - "Велик майстор"
Добре, ако наистина устройството на Вило действа по този начин, това е супер =D> . Наистина не съм го ползвал и не съм го виждал монтирано да действа. Виждал съм монтирани какви ли не марки без балони и всичките имат този недостатък да работят на тласъци при малък дебит. Сигурен ли си, че всичките цитирани пресостати (вкл.и Райдер) действат по този начин? Защото аз се съмнявам. За последния месец съм монтирал 2 електронни пресостата, като и двата имат недостатъка да работят на тласъци. Едната система е голяма и е от ППР тръби (кооперация) и това почти не се усеща, понеже тръбите се свиват и разпускат и действат като балон, затова там РС не съм монтирал, но другата система е от медни тръби и там съм предвидил РС 50л, защото медта няма никакво разширение и помпата много неприятно вкл/изкл. при малък дебит. А пък иначе разлика между чуждицата "флуидконтрол" и българското название "електронен пресостат" няма, просто Вило са си кръстили устройството така. :)
dragozow - майстор
Случайно продавам тези модели на Gardena и Grundfos. Първата си е помпа с електронен пресостат и нищо повече, има всички плюсове и минуси на електронния пресостат. Виждал съм я как работи и гарантирам. Отделно че някои от изтъкнатите и "екстри" са пълни глупости. Например това че е абсолютно безшумна, нищо подобно, шума е колкото на моята китайска помпа. Модела на Grundfos също го имам, продавал съм доста от него и знам как работи. Там освен електронния пресостат има и балон, ей тука е обяснено, мога да кача и схемата при интерес:
http://www.youtube.com/watch?v=Q9R2bzDVHzU
Комфорта на тази помпа е добър, но и цената е добра.

edit:
ето и схемата:
http://net.grundfos.com/Appl/WebCAPS/Se ... C_US_Units
Лазар ме е изпреварил, но флуидконтрола всъщност е електронен пресостат, просто някои са по-прецизни. Има пресостати по 80 лв:
http://www.argo-market.com/Products/Details/1303
има и такива по 245 лв:
http://www.argo-market.com/Products/Details/1129
hidrazin - майстор
Сигурен ли си, че всичките цитирани пресостати (вкл.и Райдер) действат по този начин?
Не съм разбира се. Аз говоря от собствен опит. Две години съм живял в къща захранвана от хидрофор с РС
и съм добре запознат с недостатъците на хидрофора с РС. Сега на моята вила използвам такъв флуидконтрол и съм
изключително доволен. Това че ония така са го кръстили няма никакво значение. Все пак мисля че трябва да се
направи разлика между чисто електронните и тези от тях, които имат макар и малък РС с мембрана.
Ето например dragozow има добри впечатления от Grundfos. От снощи си мисля кога ще се
намеси. :wink: Все пак се занимава професионално с тези неща. А аз се занимавам само за себе си.
Скоро почнах работа на един новопостроен ФЕЦ и там са ни сложили заради ниското налягане едно Вило HWJ 202 X EM
мисля че беше. Утре ще проверя.
Изображение
Класика - помпа, РС и ел.пресостат. Захранва две чешми, тоалетно казанче и баня която за сега никой не ползва.
Определено си тръгва при всяко миене на ръцете със сапун. Не тръгва само ако си ги намокриш. Все пак ще направя
допълнителни експерименти. Освен това е много шумна и голяма мъка докато направи налягане.
Между другото мислех да снимам при какъв дебит не не спира помпата при мен. Обаче сега се сещам че ...
нямам никакъв кран в шахтата, от който да пусна вода и да се вижда работещата помпа. :?
:partyman:
Тани - модератор
Ами свържи градинския маркуч към някой кран , а другия край занеси при помпата и наливай кофа :wink:
hotrider - специалист
колеги изпадате във излишен спор, всички тези електронни пресостати (флуидконтроли) действат по един начин тръгват по налягане и спират по поток, при този вид управление на помпа може да се контролира само налягането на включане нищо друго не се контролира помпата спира като стигне минималния зададен от производителя поток който може да бъде 1-2-3-5-7 л. в минута. ако не вярвате пуснете помпа с такова управление да тече от една чешма(много малка консумация) и ще видите че тя ще включи като падне налягането, когато обаче тръгне и потока е същият със който сте изпуснали налягането от системата тя би трябвало да спре и като падне пак налягането пак ще тръгне. затова аз казвам на тази система и едно 20-24 литра съдче и ще пее.
hidrazin написа:
Да вярно. В цялото ти усърдие по писането име едно вярно нещо.:
тази не е най малката от серията
Да има и 202 ама нея не я броя защото до там са китайките. Просто е границата
и не се брои.
как ще регулирате налягането ми е чудно.
Ако не знаеш как се регулира налягането с флуидконтрола ми пиши на лични и
ще ти обясня.
И какво точно е тествано?
:partyman:
тествано е как работи ел. пресостат със разширителен съд колега системата работи перфектно, ако не сте пробвали опитайте но за патента ще си плащате да знаете. и хайде да ни обясните на нас незнаещите как се регулира флуидконтол и какво му регулирате ако може да кажете на нас незнаещите че ние нещо не успяваме с тази задача, освен да регулираме налягането на включване.
WJ 203 и тя спада към китайската серия защо да не ги броим, е па за усърдието ще ти кажа че не си прав, опитвам се да помогна на хората със каквото мога, по цял ден с това се занимавам водни помпи.

hidrazin виж само какво пише във описанието на грундфоса който сте дал за пример :Мембранен съд: Вграден 400 мл. за какво според вас е сложен, на това защо производителя е предвидил разширителен съд?
hidrazin - майстор
Днес проверено. Тръгва по налягане - към 2,6 bar. Изключва по поток - колкото точно успях да измеря 0,7-0,8 l/min.
Регулира се налягането на включване. Когато изключи ми държи в системата 5 bar.
Като я оставих без вода изключи за около 8 sec и се включи защитата.
При пускане на кран тръгва за по-мако от 2 sec - добър комфорт за разлика от тези с РС.
Държи постоянно налягане и при поток над минималния не го мени.
Извод - никога няма да си сложа хидрофор с голям балон. Пък и съм сърбал попарата на два такива.
WJ 203 и тя спада към китайската серия
И коя не спада към китайската серия?
:partyman:
LazarGanev - "Велик майстор"
hidrazin, нещо бъркаш нещата - ти сравняваш работата на система с електронен пресостат без РС с работата на система с механичен термостат с РС - между тях няма нищо общо. Я сложи един РС на твоята система и да видиш дали ще е по-зле.
hidrazin - майстор
Все пак мисля че трябва да се направи разлика между чисто електронните и тези от тях, които имат макар и малък РС с мембрана.
Това съм писал по-горе. За механичен май въобще и не съм помислял.
Ако към моята система добавя РС ще се обезсмисли използването на флуидконтрола (дали вило или друг няма значение стига де е читав).
Към обема на малкия съд във флуидконтрола ще се добави и другия от примерно 25 литра и пак ще чакам дълго време при постоянно падащо налягане за да се сети помпата че трябва да ми направи налягане. Единственото което печеля, ще е защитата от работа на сухо и евентуално по-малко включвания на помпата.
И поне пробвайте как се държи една система с такъв пресостат дето има малък съд и няма голям балон преди да спорим. За класиката с РС и пресостат (електронен или механичен) явно всички сте добре запознати. Аз съм пробвал и двата модела. Нищо не може да ме накара да се върна към оня балон, като цепелин голям.
И да - система само от електронен пресостат, без малкия балон и помпа не работи коректно. Но пък и оня големия кютюк е напълно излишен при читави помпа и флуидконтрол (електронен пресостат с малък мембранен съд).
Оценявам мнението на hotrider. Накара ме да се замисля за някои подробности.
В спора се ражда истината, както казах.
:partyman:
Аз не разбирам от водоснабдяване. Занимавам се цял живот с електроника и енергетика.
hotrider - специалист
колега hidrazin вие не не ме разбирате или се правите че не ме разбирате.
колегата
LazarGanev написа:
hidrazin, нещо бъркаш нещата - ти сравняваш работата на система с електронен пресостат без РС с работата на система с механичен термостат с РС - между тях няма нищо общо. Я сложи един РС на твоята система и да видиш дали ще е по-зле.
е разбрал за какво говоря, за разлика от вас.

не се правя че много ги разбирам тия работи с помпите, но не обичам да говоря празни приказки и като пиша за нещо то го пиша от опит, не искам да се правя на форумен герой и не искам да се правя на големия разбирач, просто такава ми е работата и ги разбирам тия работи. ако някой се чувства засегнат да ме извини че съм толкова нагъл да пиша във форума на разбирачите.

Колега hidrazin за флуид контрола май бях прав а ?
hidrazin написа:
Днес проверено. Тръгва по налягане - към 2,6 bar. Изключва по поток - колкото точно успях да измеря 0,7-0,8 l/min.
Регулира се налягането на включване.
Държи постоянно налягане и при поток над минималния не го мени.
знаете ли какво се случва с тази помпа ако изтърва малко казанчето на тоалетната примерно, включва на през 30-60 сек. помпата и на двигателя какво ми се случва гори или той или първо кондензатора и след това мотора. затова винаги казвам важно е във какви условия (иначе казано за какво ще се ползва) ще работи помпата за да се намери най доброто управление за нея.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Относно водна помпа за кладенец?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: