• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
peterstamov - специалист
Хм..... тез Атлантик това верно ли е на снимката? Нагревателя по средата? Нали последните мнения при две серпентини е добре да е така? Има ли такава алтернатива при Теси или Елдом?

Изображение
miroki - майстор
При серпентина около средата, водата стои студена отдолу, за соларна система примерно. Иначе соларната няма да тръгне, ако е ДБ. Мери диференциално температурата, бойлер и колектор.
Но имай в предвид, че тогава ще ти трябва два пъти по-голям бойлер. Зимата, ако, котела е на горната или ел. нагревателя е там, ще работи само половината.
Не вярвам да са оборудвани и с помпичка за принудителна циркулация.
Andri01 - майстор
Всичко друго,но НЕ и "Теси"!!!
шоп - майстор
пон юни 17, 2019 1:15 pmmiroki написа:
При серпентина около средата, водата стои студена отдолу, за соларна система примерно. Иначе соларната няма да тръгне, ако е ДБ. Мери диференциално температурата, бойлер и колектор.
При всички системи:отворени, затворени, термосифон, ДБ и така нататък, ако няма разлика между температурата в бойлера и колектора няма да имаме слънцедобив:-)
miroki - майстор
М.да. При някои дори може да имаме затопляне на колектор :)
Просто да се внимава с обема, да е 2 пъти по-голям от необходимото, при серпентина в средата. Понеже се топли само половината бойлер.
peterstamov - специалист
То обема ясно - ще е 300. Алтернативите ме интересуват. С две серпентини, долу и горе, а нагревателя в средата!
Елдом - Интересно ми е има ли смисъл от неръждаем ? И къде стои нагревателя!?
Гледам и Сънсистем имат готови решения!
Много модели и е объркващо, когато инфото не е пълно!
miroki - майстор
Въпрос на бройка е.
На колегата е неръждаем, с нагревател в средата. И се проби казана отгоре. На няма и 12-3 години.
Моя е на 15+г. елдом емайлиран, да чукна на дърво още ремонт не е виждал. Но е без серпентина.
шоп - майстор
пон юни 17, 2019 2:00 pmpeterstamov написа:
Интересно ми е има ли смисъл от неръждаем ? И къде стои нагревателя!?
Може да съм предубеден, но за мен друг бойлер освен неръждаем няма.

Нагревателя при соларен бойлер е хубаво да е в средата или в дори над нея. Ако да кажем бойлера е 300л нагревателя да грее 100 макс 150 литра, а ако има слънце то да грее целия обем от 300л.
peterstamov - специалист
Какво ще стане ако оставя стария 120 с две серпентини и след него вържа последователно един 80 литра на ток? Колко е пада на налягането на един бойлер? Като станат два ще имам ли проблем с налягането на топлата вода?
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9

Тема "Избор на бойлер?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: