• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
djogobg - специалист
пет юни 21, 2019 9:06 ampeterstamov написа:
Какво ще стане ако оставя стария 120 с две серпентини и след него вържа последователно един 80 литра на ток? Колко е пада на налягането на един бойлер? Като станат два ще имам ли проблем с налягането на топлата вода?
Налягането ще е едно и също, освен, ако нямаш редуциращ вентил... дебитът пада, заради меката връзка, но и вторият бойлер ще е с мека връзка със същото сечение, та не би трябвало да ти е проблем. Проблем ще са загубите на топлина, защото ще имаш много голяма повърхност на съдовете, също така меката връзка ще губи топлина(да речем, че ще я изолираш, ама пак се губи нещо през нея).
Докато не е пусната топлата вода в електрическия ще си изстива като при нормален ел бойлер. Единсвеният бонус ще е, че когато се пусне топла вода ,в бойлера ще влиза затоплена от серпентините вода, тоест тогава ще става пестенето. Реално ще има пестене на електроенергия, но няма да е толкова, колкото, ако си с един голям обем.

Аз имам подобна дилема, защото бойлерът ми е 120 литра, а децата растат и след няколко години няма да ни стига топлата вода. Мислил съм за втори бойлер, пак със серпентини, но вързан успоредно на първия, а не последователно. Пак я има голямата контактна повърхност с въздуха и последвалата загуба на топлина, но поне серпентините ще топлят и двата бойлера, като цяло искам токът да го махна от уравнението изцяло. Ако се наложи на ток - мога да спра крана на единия бойлер и да ползвам само другия.
peterstamov - специалист
То на един 200-300 литра бойлер повърхността му пак е по-голяма от 120. Тези меки връзки нямат ли алтернатива? Гледам някой връзват с тези белите тръби за парно? С по-голямо сечение са? Ще включва на ток само ако постъпващата вода не е с желаната висока температура! Дори и да включи ще дозатопля!
iliya_i - майстор
пет юни 21, 2019 5:48 pmpeterstamov написа:
Дори и да включи ще дозатопля!
А когато няма входяща топла вода?
Големият ще се грее от серпентините, но водата от него няма да отива в електрическия и той ще си се топли само на ток. Ще има някакъв ефект , но само през времето, когато се точи топла вода. През останалото време - никакъв ефект.
peterstamov - специалист
Уф, няколко пъти го прочетох докато схвана! То затова се пита преди да направиш някоя глупост. Благодаря Ви!

Добре, този електрическия като се загрее веднъж ......покоя, спането ще е от 00-07ч. Колко ли изстиват бойлерите за единица време?

Друго, няма ли доказал се във времето модел и марка? Много различни мнения! При положение, че в момента е 120, дали 200 няма да ми свърши работа? Или да си гледам за 300лтр.?
lordged - помощник
Дилемата на колежката е следната

плосък бойлер за пестене на място.

вариантите са 2

атлантик или теси ?

каква е разликата в качеството и преимуществата на 2 та бойлера.
има слухове, че теси са китайчета сглобявани в българия, и около края на гаранцията поне веднъж протичали.
EDI - майстор
Принцип всъвремието е продукта с най-дълга гаранция.
LazarGanev - "Велик майстор"
вт юли 16, 2019 9:26 amlordged написа:

вариантите са 2

атлантик или теси ?

каква е разликата в качеството и преимуществата на 2 та бойлера.
има слухове, че теси са китайчета сглобявани в българия, и около края на гаранцията поне веднъж протичали.
:cool: Теси е най-големият производител на бойлери на Балканите и трети в Европа. Има 3 завода за бойлери, произвежда за редица водещи марки, като единия завод произвежда изцяло за Бош. Дали има нещо китайско в тях? :cool:
sokolov.91 - майстор
Аз миналата година взех Теси и след няколко месеца боята му се напука долу по ръба. Сега вече се олюпи и има ръжда. Това при положение, че е до прозореца в банята. Отделно, че за една година работа на серпентината емайла ѝ се разпада. Беше се събрало едно голямо лепкаво топче във У филтъра. Та не знам Китайкско ли е, Немско ли е, ама това не е нормално.
Andri01 - майстор
Писал съм: "Теси" са абсолютен боклук,поне по отношения на качеството на серпентините! върнах им един,като лично от сервиза дойдоха хората и сами се увериха,че от серпентината излизат черни боклуци. И то след около година работа на същата. Другия,който не е гаранционен вече,периодически му почиствам серпентината. И пак излиза ръжда!! Не ги знам дали са китайски или марсиански ,но са боклук!
sokolov.91 - майстор
Пълен боклук при това. Но за тия пари толкова... Все пак моя го взех за 340лв. 100 литра с 18 киловата серпентина. Неръждаем с медна серпентина на друг производител беше около 800лв.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Избор на бойлер?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: