Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
milen56 - специалист
Не е много на място, но да си питам. Може ли на входа на хидрофор да се сложи филтър? Проблема е че турбината на първия хидрофор замина от пясъка. Тук прочетох, че ако се садръси филтъра помпата остава на сухо. Ако се пренебрегне това, друга причина има ли, нещо от рода на да не може да засмуква?

П.П. Това се случва на селото на приятел и не знам, нито какъв е хидрофора, нито от къде дърпа вода. Просто това ми го каза само като инфо.
LazarGanev - "Велик майстор"
По-добре да сменя турбината след 5-10 години, отколкото да сменя изгоряла помпа. Да вземе мерки - да повдигне малко помпата от дъното. Стандартната мрежичка на смукателя е достатъчна
milen56 - специалист
То добре на 5-10г, но турбината му заминавала за 1г. Също не знам дали е пластмаса или месинг. Но, ако проблема е само в задръстването на филтъра ще му кажа да сложи един филтър и да каже на дядо си да го следи и почиства.
LazarGanev - "Велик майстор"
Имам 13г помпа, която за 10г е "изкопала" 15 кладенеца, след това я рециклирах и сега се ползва за хидрофор в къщата. При копаене на кладенец след като се достигне водоносния хоризонт се ползва помпа за да копае надолу още 2м да речем за резервоар. При това копане водата трябва да се изпомпва постоянно, а тя е кална, песъчлива и гъста като боза. Може би тонове кал и пясък е изкарала тази помпа и е изкарала 10 години. Не знам как за 1 година от чиста вода ще се износи турбината :? . Да не би да е кавитация? Един филтър на входа значително ще повиши кавитацията. Какви са дисметрите на тръбите на входа и изхода на помпата? От колко метра смуче?
milen56 - специалист
Колега, много благодаря за отговорите. Но те пораждат още въпроси, чийто отговори са от твоята компетенция. Моля да кажеш каква е тази помпа за почистване на кладенците. С какъв възвратен клапан я ползваш, че да може да изкарва бозата? С тъста се мъчихме сега по празниците да почистим сондата, която е въртяна от дъното на кладенеца, а то е на 7-8м. Колко е дълбока сондата не знам точно, но и тя е към 8м.Пробвахме със свредел, после с тръба с клапа, но и двете нищо не извадиха, а долу е пясък. Има към 2м воден стълб в сондата и решихме да пробваме с бибо, което смуче от долу. И изкара доста пясък, но след един ден тормоз май замина мембраната. Мислех за някаква такава помпа, като твоята, но не знам каква да е точно. Дали ще може да изкарва бозата отгоре?
Другия въпрос ми е за тази кавитация. Имам един съд 300л, до него е хидрофора, който захранва къщата. Като включи помпата и след 10сек зпочва един шум, като чели има въздух в помпата. След хидрофора имам два прозрачни филтъра и в тях не се вижда да минава въздух. Но звука ме притеснява, дали не е описаната от теб кавитация?
А на онзи хидрофор за сега няма да му слагат филтър. Казах им да си сложат друга помпа, която да си ползват за поливане на градината, че сега ползват него. А на него смукателната тръба е направена от ППР тръби 1", но преди да влезе в помпата прави няколко чупки.

Стана дълго писмо за което се извинявам и при първи удобен случай ще почерпя.
Благодаря.
strazhara - напреднал
Инсталирах вече цялата хидрофорна система, заедно и с разширителен съд от 24л. Направи ми, впечетление, че при стандартните настройки(1,5бар на вкл. и 4.5бар на изкл.) на електронния пресостат ПМ2 на фирмата Грундфус на третия етаж се получава ниско налягане докато се изпразни съда и се включи помпата. Вдигнах налягането на включване на 2.5атмосфери и на изключване е на 4.5атмосфери(това е мах. налягане на помпата). При тази настройка налягането е по-добро. Изпробвах и режима на ПМ2, "старт = на стоп плюс 1бар" превключване на пресостата в режим 2,5 на включване и 3.5 на изключване. При този случай почти не се усеща спирането и пускането на помпата, но тя работи много често и то за малко време.
Направих изследване с пълненето на 10литрова кофа и резултати са:
1.В режим 2.5на вкл. и 4,5на изкл. помпата я пълни само с едно пускане
2.В режим"старт = на стоп плюс 1бар" или 2.5на вкл. и 3.5 на изкл. помпата се включва три пъти.
От тези изследвания стигнах до заключението, че първи режим има момент на вкл. на помпата налягането на водата се увеличава , а при втория при почти неможе да разбереш пускането и спирането на помпата. Във втория случай помпата работи по често, което пък не е добре за мотора.
Вие какво, ще кажете за това?
При тези промени на режимите на пускане на системата, необходимо ли е да променям налягането на хидрофорния съд, тъй като той си е фабрично настроен и аз не съм и го проверявал на колко атмосфери е?
strazhara - напреднал
Здравейте
Преди малко проверих налягането на разширителния съд и той беше под 1.5атмосфери. От четенето във форума разбрах, че налягането трябва да е близко до това на включване на хидрофора. Напомпих го до 2.2атмосфери(системата се вкл. на 2.5), като спрях хидрофора и източих от един близък кран системата.
При така коригираното налягане в бутилката мотора с включва на 10литрова кофа :
1.В режим 2.5на вкл. и 4,5на изкл. помпата я пълни само с едно пускане( на 8 литър се вкл.). Като че ли налягането е по равномерно, не с рязко усилване
2.В режим"старт = на стоп плюс 1бар" или 2.5на вкл. и 3.5 на изкл. помпата се включва два пъти(първия път на между 4 и 5л.а при второто 9литър). Тука вече има подобрение с едно пускане по малко.
Все пак се чудя кой режим е по удачен да избера?
При първия имаме по малко пускания на мотора, но пък цялата водопреносна система се помпи до 4.5атмосфери.
При втория имаме повече пускания на мотора, което съм чувал, че е по зле за дълговечността му.
????????????????????
Дайте съвет!
Предварително, благодаря.
night_shift - напреднал
Как настройваш PM2 да изключва на определено налягане? До колкото виждам в инструкциите може да се настройва само налягането на включване и евентуално да се ползва функцията за диференциално налягане от 1 бар, но не можеш да си избираш налягане на изключване, винаги е 5 бара (освен при функцията за диференциално налягане).

Тема "Съвет за закупуване на нова хидрофорна система за кладенец" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: