Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
kont40 - помощник
ЕърЛифтът (AirLift) е система, която може да се ползва за изпомпване на вода от сондажи. Доколкото ми е известно, принципът накратко е , че по една тръба се подава сгъстен въздух от компресор, този въздух достига до смесител, намиращ се на дъното на сондажа. Въздухът увлича със себе си водата, доколкото е по-лек от нея, се стреми да излезе на повърхността. Конструкцията на смесителя е такава, че въздухът увличайки водата постъпва във втора тръба.. За тази технология е характерно ниско КПД което ( :? ) я прави неприложима за ежедневна употреба, но се ползва при прочистване и разработване на сондажи;
Предимства са:
- не е чувствителна към наличието на едри частици в изпомпваната вода;
- в сондажа се поставят единствено тръби и "смесител" - което изключва възможността нещо да се повреди лесно, дори и да се повреди, отстраняването на проблема би следвало да е лесно;
- не съдържа прекалено скъпи или специализирани съоражения;
Недостатъци:
- ниско КПД;
- шумът , издаван от компресора;

Доколкото търсих информация, но не можах да намеря нищо конкретно ми се иска да си изясня следните въпроси:
- пред вид изброените предимства , и ако се загърби ниското КПД, пречи ли нещо ЕърЛифт да се използва за всекидневна употреба?
- какво може да се каже за необходимите тръби(маркучи) - би следвало да се намерят подходящи за водата, но що се касае за маркуча за въздух, надали някой е проектирал такъв който да е съобразен да не замърсява водата??
- по какъв критерий следва да се прецени какви да са оптималните параметри на необходимият компресор при зададени дълбочина на сондажа и сечение на тръбите;
Поздрави
hygro - майстор
kont40 написа:
- пред вид изброените предимства , и ако се загърби ниското КПД, пречи ли нещо ЕърЛифт да се използва за всекидневна употреба?
Не, разбира се. Пример за използването им са аквариумните филтри, в които често циркулацията се поддържа с еърлифт. Проблемът е по-скоро в затрудненията с по-нататъшното използване на изпомпената вода, предвид липсата на достатъчно налягане и прекъснатата струя.
kont40 написа:
- какво може да се каже за необходимите тръби(маркучи) - би следвало да се намерят подходящи за водата, но що се касае за маркуча за въздух, надали някой е проектирал такъв който да е съобразен да не замърсява водата??
Би ли пояснил, какво имаш предвид?
kont40 написа:
- по какъв критерий следва да се прецени какви да са оптималните параметри на необходимият компресор при зададени дълбочина на сондажа и сечение на тръбите;
Разчетът по налягане е много прост - по един бар за всеки 10 метра воден стълб. Дебитът се избира на база скоростта в тръбите, ако избереш 2m/s мисля, че няма да сбъркаш.

Ако целта е да се изпомпва вода от мазета, резервоари, басейни и т.н., има и по-прост начин - ежекторната помпа. В нея няма подвижни части и се задвижва с чешмяна вода. Устроена е подобно на еърлифта, но вместо въздух, се използва водна струя, която благодарение на ефекта на Вентури увлича околната вода.

Прикачен файл

ejector.jpg
Ежекторна помпа
ejector.jpg (23.5 KиБ) Видяна 12958 пъти
kont40 - помощник
Благодаря за отговора!
- питането ми е конкретно в контекста на изпомпване на вода от сондаж и еърлифта като алтернатива на потопяемата помпа; Специално за маркуча за въздух - той така или иначе трябва също да е потопен във водата, от която се черпи, която би могла да се ползва дори и за пиене (след филтрация и ако химичният и състав допуска), т.е. в тази връзка няма ли опастност "обикновен" маркуч за въздух да замърсява тази вода, стоейки в нея?
hygro - майстор
Има такава опасност, ако системата се използва не особено интензивно. При производството на маркучите се използват пластификатори, които бавно излизат от материала и могат да придадат неприятен дъх на водата. Използвай маркучи за хранителни продукти и няма да имаш такъв проблем. Недостатъкът им е в по-високата цена.
kont40 - помощник
hygro написа:
Използвай маркучи за хранителни продукти и няма да имаш такъв проблем. Недостатъкът им е в по-високата цена.
Аха, благодаря, това ме интересуваше! Колкото точно "маркучи за хранителни продукти" - за сега това нищо не ми говори, ако може повече информация, в крайна сметка и сам ще потърся!
Поздрави
hygro - майстор
Вчера видях в Практикер прозрачни маркучи за хранителни продукти, но не загледах цената. Предполагам, че вероятно е поне двойно по-висока от на другите. Но ако трябва да купувам такива стоки, не бих отишъл в Практикер, а в някой специализиран магазин.

Замислих се и за още един проблем - въздухът от компресора не е особено чист и ще омаслява водата. Трябва да използваш "сух" компресор и добър филтър.
kont40 - помощник
hygro написа:
.. но не загледах цената. Предполагам, че вероятно е поне двойно по-висока от на другите....
hygro написа:
Замислих се и за още един проблем - въздухът от компресора не е особено чист и ще омаслява водата. Трябва да използваш "сух" компресор и добър филтър.
аха, именно "правилната технология" ме интересува; колкото до цената, в случая не е най - определящия фактор за мен..
kont40 - помощник
hygro написа:
Трябва да използваш "сух" компресор и добър филтър.
Дали някои знае от къде може да се намери повече информация за типове компресори в контекста на дискутираното приложение? И компресорите при които чрез ремъчна предавка двигател задвижва механизъма на компресора, от какъв тип са? Въпросът - за информацията важи и за филтъра.
Поздрави
Как се пресмята еърлифта се учи в дисциплината Процеси и Апарати на ТУ. За другите технически институти не знам как стоят нещата.
Чрез използване на различни дифузьори в долната част на тръбата, както и в комбинация с различни струйници (ако въобще се използват) се постига точно желана плътност на частици, течност и газове. Статично действа Закон на Архимед, а динамично още поне 5 закона. В крайна сметка се постига от невъзможното възможно - за материали с голяма маса, невъзможни за изпомпване дори със силни помпи, получаваме смес от твърди частици, течност и газове, която може да се придвижи нагоре и да се изпомпа успешно. Въпреки ниското КПД, има случаи, когато това е единствения метод за приложение.

Тема "Приложение на AirLift" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: