Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
kozl - майстор
hakama написа:
Оказа се запушена циркулационна тръба...
Как стои въпроса с подмяна на щранговете (8 етажа по два апартамента на етаж) - та колко % трябва да са съгласни от живущите, за да се сменят?
Дойде една оферта и не ми се струва нещо непосилно, 100-120 на щранг + хоризонталните (в мазето). Значи около 300лв. :?
И един да не е съгласен и до там - каруцата боксува. Проблема сигурно ще е за това, че трябва да си изкърти част от банята и да се въстанови, което едва ли е включено в цитираната сума. В повечето жилища тръбите са скрити и няма достъп за подмяната им. Пък с ръждивата вода и малкия дебит хорицата се примиряват особено когато парите за ремонти не достигат или хич ги нЕма.
hakama написа:
Освен спестяването на топлина,
Няма такова нещо, това е заблуда. Циркулацията не спестява топлина особено ако тръбите не са изолирани. Но пък спестява вода, нерви и намалява сметките на по-отдалечените от абонатната станция потребители. Поради нЕкакава таквАЗ причина контролера на абон.станция може да се програмира кога да спира циркулацията в името на мизерията, пардон - икономията.
stivemaster - майстор
hakama написа:
Дойде една оферта и не ми се струва нещо непосилно, 100-120 на щранг + хоризонталните (в мазето). Значи около 300лв. :?
Колега hakama ,дотук нищо конкретно не си написал, няма тук нищо което да представлява оферта има слух за нещо дето щяло да струва едни пари които между другото са като за нещо хубаво.За да се ориентираш както за цената така и какво е оферта етопримерна такава .
kozl написа:
hakama написа:
Освен спестяването на топлина,
Няма такова нещо, това е заблуда. Циркулацията не спестява топлина особено ако тръбите не са изолирани. Но пък спестява вода, нерви и намалява сметките на по-отдалечените от абонатната станция потребители. Поради нЕкакава таквАЗ причина контролера на абон.станция може да се програмира кога да спира циркулацията в името на мизерията, пардон - икономията.
Малко си противоречиш, иначе те разбирам какво имаш предвид колега kozl, по интересно е кога ще пораснем дотам че да участваме в живода който тече покрай нас ?
Какво имам предвид - закона за енергетиката за кого е правен, за потребителите (тоест за нас) ли е правен, ние искаме ли нещо от него (защото законите се правят ЗА ДА ЗАЩИТАВАТ ПО СЛАБИТЕ ,ТОЕСТ ПОТРЕБИТЕЛИТЕ) или не осъзнаваме какво да поискаме ?Да оставим настрана такса "мощност" и методиката на изчисление на сметките ,там батака е пълен, в тази тема зачекваме проблема за циркулациите, как в закона е обхванат този случай ?
След като не са обърнали внимание на определянето на термина "КАЧЕСТВЕНА ТОПЛОЕНЕРГИЯ", как аджеба приравняваме тези сгради с и тези без циркулационни тръби, ами тези с не проектни сечения на тръбите ,ами тези с настроени в полза на топлофикация абонатни станции ?
Дано повечето хора разберат доводите ми, имам предвид че изобщо не е все едно, с каква температура на водата загряваш сградната инсталация ,как я караш да циркулира и с ква температура я връщаш към ТЕЦ-а, щото централния топломер си цъка, а той не е диференциален, вервайте ми !
kozl - майстор
Няма противоречие, както няма перпетомобиле. Просто тотално циркулацията увеличава разхода на енергия, а индивидуално би следвало да разпределя и осигури еднаква температура за всички. За тази цел в проектите се изчислява проводимостта на щранговете да е еднаква - "А дано, ама надали". Там където не е така изчислено се прилагат диафрагми (стеснения) на късите клонове - да да ама на теория, а на практика кво се получи.
stivemaster не проумявам какво зачекваш ама москвича харчи повече от мерцедеса. Това значи ли, че някой трябва да се съобразява с цената на горивото за москвето да е по-ниска от тази на горивото за мерцедеса, че да има социално равенство в изминатите километри? Да се възмущаваме и да се надяваме на кого и за какво живота ни да е на по-добро? Ама тВа сме ние бУгарите докато чакаме държавата да ни оправи ще търпим незадоволени.
hakama - специалист
Има ли някаква вратичка - когато е нарушена нормалната работа на сградните съоръжения и/или създават предпоставка за авария (възможно е да се спука тръба) - при определен % съгласие (67%) от живущите - да се сменят принудително, т.е. няма "не искам или не мога, не съм на кеф..".?!


От другата страна вече ги смениха, сега могат ли да ползват циркулационната помпа - само едната половина или трябва и нашата страна да ги смени?


Евентуално, ако горните двама се опънат - може ли да сме сменят само до нашия етаж (циркулационната ще е до 8ми) - преходниците (труда) май са скъпи, т.е. почти колкото 2 етажа тръби май ще излязат... а и има риск тези тръби (металните) да се спукат един ден. Т.е. има ли смисъл от частична подмяна?
VLADO66 - майстор
Може,ако се съззаде авария -спуквае или запушване.Като обща част са длъжни за дадат пари дори и принудително/по-съзебен ред
kozl - майстор
Съдебния път пари мОе и да докара ама вода -НЕ. Оти ще се изпари докато я чЕкаш.
Смисъла на подмяната е да се намали риска от авария и да се увеличи проводимостта на тръбите.
Може да смените тръбите от долу до някой етаж, но ако циркулационната тръба нагоре е запушена ефекта от бързо потичане на топла вода няма да се получи. В такъв случай може:
- първо да се поставят кранове по вертикалата в апартамента до където е прекъсната подмяната на щранговете. Крановете ще се ползват в случай на авария от горните етажи и така долните ще имат вода.
- второ да се направи байпас на циркулацията в последния етаж от ремонта
Е това са драстични мерки, но когато някой се опълчи с мотив, че ремонта на банята му струва хиляди левове и не позволява общите тръби да се подменяват - крановете той си заслужава и при теч на сухо да остава.
hakama - специалист
Привет, отново.
На 6тия съм (от 8) и искам по-скоро да сменим тръбите, понеже ще довършваме банята /плочки и т.н/.
От ет 4 до 8 се надявам, че ще са навити, но ако се наложи само 1-2 етажа да си сменим щранговете, колко по-скъпо ще излезе от целия вход?!
Трябва ли да влизат в банята на съседа (който не иска да участва)?
Тръбите са 3 /х2/. Блока е от 1968, май и те са от тогава. 7-8ет са ги сменили преди 10+ години.
Налягането е слабо.
От какъв порядък би струвало на щранг?

Тема "Подмяна на щрангове (хладка вода) - "Енергийно обновление"" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: