Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
galin56 - специалист
mindless написа:
За хегиеничност спор няма, че медните тръби са по-добри от пластмасовите, но аз се отказах да слагам такива по простата причина, че целия водопровод до преди моята част е 100% с много по-лошо качество и водата, която пия се влияе много малко от последните няколко метра, през които тече. В София все още има водопроводи полагани през 50-те и 60-те години на миналия век. А тези, които се подменят по някаква причина в момента се подменят с HDPЕ тръби поне това видях с очите си, когато от Софийска вода подменяха водопровода на една улица използвайки хоризонтално сондиране. Та хигиеничноста за мен остана на заден план, а цената си има значение все пак. Естествено, ако водата идва от кладенец и аз бих си направил водопровод от медни тръби, защото недолюбвам пластмасата като цяло.
Много точно мнение, то пътя на водата преди да влезне у нас е сигурно повече от километър, едва ли трябва да се вживяваме толкова в последните 2-3 метра, които са в нашите жилища.
Ivo_Ang написа:
Както писах, фен съм на естествените материали и предпочитам дърво за дограма, метал за водопровод и така... Знам, че има и тръби от неръждавейка, но не знам дали ще са по-качествени от медните...
Това ми звучи малко несериозно. Разбирам човек да е фен на Барса, Реал или Челси, ама на дървото и метала :?
ППр тръбите се ползват защото са по-лесни за работа, по-лесно се намират на пазара, има разнообразие от готови комплекти и преходници, нямат корозия, много по-лесно ще намериш човек който да ти свърши работа сравнение с медните.
Ако искаш лошо няма направи си го и мед, няма абсолютно никакъв шанс да е опасен щом по Англия и Германия гиправят основно от мед. Но хем ще ти е по-трудно и скъпо да го направиш, хем ако си мислиш, че после ще пиеш по-качствена вода сравнение с комшията ти е направо несериозно. Разликата ще е нула. Ако мислиш че с 2 метра тръба ще промениш свойствата на водата която минава няколко километра по тръбите :lol:
klambrev - специалист
Малко стара тема, но се засягът въпроси, които в момента и мене ме касаят, а са останали недообсъдени.
Става въпрос за електрохимичната корозия между медта и другите метали. Разглеждайки гугъл попадам на хиляди снимки с подобни пробити тръби от контакта на медта с поцинковани или неръждаеми тръби.
Може да се погледне тук за да се види взаимодействието между 2 метала, колкото са по-далеч са в табличката, толкова процеса е по-бърз и силен.
Всички ръководства за монтаж на медни тръби препоръчват да се монтира разделен от поцинкованите тръби и само след тях. Недопустимо е монтаж на поцинкована тръба след медна тръба.
Тук възниква моето опасение, как се отразява електрокорозията на бойлер, пералня, мияла и други изградени от неръждавейка 304 (ако имаме късмет 316)? Процесът при тях ще е малко по бавен от поцинкованите, но ще го има. Някой има ли наблюдение или решение на проблема?
hidrazin - майстор
klambrev написа:
Тук възниква моето опасение, как се отразява електрокорозията на бойлер, пералня, мияла и други изградени от неръждавейка 304 (ако имаме късмет 316)? Процесът при тях ще е малко по бавен от поцинкованите, но ще го има. Някой има ли наблюдение или решение на проблема?
При мен бойлер неръждавейка някъде от средата на 80-те. Изяждаше ми фланеца - първо и най-бързо върхът на тръбата за терморегулатора.
Заварена дебела тръба на нейно място - изкара доста време. После изяде фланеца но го усетих преди да го пробие.
Всичко се реши с фланец от неръждавейка. Други корозии и проблеми не съм забелязал за толкова години.
:partyman:
ср авг 07, 2013 7:55 pmidunno написа:
За 4 години в Германия съм видял ( и не само) само водопроводи от медни тръби.Може със запояване, може с прес фитинги, изолация и ...това е.Не се сещам някой немец да го е безпокояла галваничната корозия. :).
Що за глупости в каква фирма си работил... къде си видял немец да прави водопровод за питейна вода с мед... C - Stahl E- Stahl и Upponor... В превод - Стомана, неръждаема стомана и упонор. Едни бели пластмасови тръби с метал вътре, но и в тях метала не е мед. Мед използват за газопроводите.

Тема "Питеен водопровод от медни тръби" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: