Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Minkov - специалист
Ivo_Ang написа:
Стана ми интересно за посребряването на медните тръби. Ако може колегата да сподели нещо повече за този процес. Иначе съм чел, че медните тръби са достатъчно надеждни срещу бактерии и без да се посребряват. :cool:
През 1997г. направих част от моя водопровод с месингови тръби Ф8х1. Дебитът е понамален, но това отдавна не ни прави впечатление.
Преди да започна изграждането, звъннах в ХЕИ за консултация и от там ми казаха, че месинговия водопровод е много по-хигиеничен от железния (поцинкован) дори и от полипропиленовия. Дори ми казаха, че немските водопроводи са почти изцяло от медни тръби, които превъзхождат месинговите.
От българин пък, работил 3-4 г. в Германия, научих, че немците недолюбват връзките, запоени с калаен припой, но нямам спомен защо е така.
Ако сега трябва да избирам, бих загърбил полипропилена и бих направил всичко от мед, без да се замислям за калайдисване, посребряване, позлатяване и т.н., особено участъците с дължина над 2,5-3 m (друго си е да отмотаеш от кангала и да не се занимаваш с удължаване, както това е при други методи, нали?). Да не говорим за това, че въпреки рекламата, честата промяна на температурата скъсява доста живота на РР тръбите, нищо, че производителите им дават 50 г. гаранция (до тогава я камилата, я камиларя :lol: ).
swissmad - специалист
честата промяна на температурата скъсява доста живота на РР тръбите, нищо, че производителите им дават 50 г. гаранция
Не честата промяна на температурата а високата температура и високото налягане .Колкото на по-висока темп. или налягане ползваш ППр-а толкова по-малък живот имат тръбите.Виждал съм ППр тръби да избиват (цялата тръба се нацепва от вътрешната страна) за около 2-3 години експлоатация при около 60 градуса темп. и около 9-10 Атм. налягане.Отдавам го на некачествена тръба,защото много други тръби издържаха.50 години дават при определени темп. и налягане ама забравих вече какви бяха-сертификата за последно го четох 98-99 г.Освен сега да има нови технологии-не знам фибъра на екопластик каква гаранция му дават и при какви условия.
mindless - специалист
За хегиеничност спор няма, че медните тръби са по-добри от пластмасовите, но аз се отказах да слагам такива по простата причина, че целия водопровод до преди моята част е 100% с много по-лошо качество и водата, която пия се влияе много малко от последните няколко метра, през които тече. В София все още има водопроводи полагани през 50-те и 60-те години на миналия век. А тези, които се подменят по някаква причина в момента се подменят с HDPЕ тръби поне това видях с очите си, когато от Софийска вода подменяха водопровода на една улица използвайки хоризонтално сондиране. Та хигиеничноста за мен остана на заден план, а цената си има значение все пак. Естествено, ако водата идва от кладенец и аз бих си направил водопровод от медни тръби, защото недолюбвам пластмасата като цяло.
idunno написа:
ето тези са "мангалите", които я правят-http://www.kme.com/en/copatin

Много полезна информация, много благодаря :) Трябва да видя как стои въпроса с доставка до България, че най-близкия офис на тези хорица е в Унгария... И съответните му там фитинги, муфи, тройници и т.н. дали са калайдисани и те =D>
lov - майстор
Ей не се вторачвай толкова. Дали медта е добита и правене в немско българия или китай все си е мед. Само наще мангали правят ментета на казани за ракия. А бяхме световна страна по добив и производство на изделия от мед.
GROHE Bs - специалист
Ае наще защо просто не се къпете с тва дето тече от батериите.А за вътрешна употреба биричка.За по хлабавите минерална водичка я от магазина,я от близкото село с проверен произход минерален извор.И те така.
VLADO66 - майстор
По наше село има една чешма/изворна/на мегдана и преди години и правихме изследвания и се оказа че е водата е бъкана с колибактерии.Обаче народа налива и вика:"У-у-у,колко е вкусна тая водичка"Е как няма да е вкусна от лайната на десетките септични ями изградени над нея след построяването и.
Каналски - специалист
Извън Темата !
VLADO66 написа:
... оказа че е водата е бъкана с колибактерии.
Поздравления ! Това на всеки "Направи си сам Водоизточник" трябва да му го повтаряме по 100 пъти.
zimel - специалист
viewtopic.php?f=22&t=20756&hilit=%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B4+%D0%BE%D1%82+%D0%BC%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B8+%D1%82%D1%80%D1%8A%D0%B1%D0%B8

Линка е, за да не се повтарям. На тръбите трябва да пише EN 1057. Mоя водопровод на старата и новата къща е от такива тръби. Не се наблюдава оцветяване и намирисване на водата дори и след като е преседяла цяла зима (зазимил). Спойките съм ги правил с твърд медно-фосфорен припой, калая не го харесвам за тази работа, той ми е за платките. Задължително е поставянето на воден филтър, защото песъчинките "изяждат" тръбите.
Благодаря, колега

Относно начина на свързване на медните тръби, мисля си за прес-фитинги. Виега предлагат такива решения - използва се студено пресоване, фитингите имат пръстен от специална гума, който изолира съединението.

Хубав ден и весели празници!

Иво

Тема "Питеен водопровод от медни тръби" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: