Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Благодаря много на всички включили се! Ще отида във варненското ВиК, за да изследвам водата от чешмата, като силно се надявам рН да е над 7.4 :)

Както писах, фен съм на естествените материали и предпочитам дърво за дограма, метал за водопровод и така... Знам, че има и тръби от неръждавейка, но не знам дали ще са по-качествени от медните...

Има известни притеснения от натрупването на мед в организма, но това предполагам става при влошени качества на подаваната вода, която и без медни тръби не би ставала за пиене... А и предполагам, че водата ще я филтрираме с кана Брита или нещо от сорта, а няма да се пие/готви от чешмата.

:drinkers:
Иво
VLADO66 - майстор
Неръждаемата стомана е по-удачна в случая,не случайно се използва в хранително-вкусовата промишленост http://www.infoinox.com/nerajdaemastomana_HVP Само че цената,цената...
hidrazin - майстор
Ivo_Ang написа:
Както писах, фен съм на естествените материали и предпочитам дърво за дограма, метал за водопровод и така... Знам, че има и тръби от неръждавейка, но не знам дали ще са по-качествени от медните...
Има известни притеснения от натрупването на мед в организма, ...
Медните тръби лесно се посребряват. Тогава няма да де притесняваш от нищо. Даже и от бактерии. И това не е шега.
:partyman:
lov - майстор
boretobobo написа:
lov написа:
По ингилизко още си е стандарт изграждане с медни тръби на вътрешните водопроводи. Толкова са изостанали завалиите че за полипропилен и други подобни системи материали и иновации в съвременното строителство не са и чували. :?[/quo
Имам два обекта в квартала и имат водопровод от мед от 9 години ти не знам от кога се занимаваш с такъв материал.Хората който ги ползват. Не познават парите.
Просто съм слушал истории че се окислява материала и така нататък.
и хората му нямат много доверие.Българина е скиптик по отношение на ново въведенията.
От друга страна е уникален по издръжливост на материал
Аз не се занимавам с водопроводи. Но пък за сметка на това пътувам доста често и като видя нещо да се прави си завирам гагата :lol: И гледам как го правят хората и ако не ми е ясно питам защо така. :?
А понякога различните уж нови технологии ни вкарват в такива приключения дето по евтиното излиза повече от златно. Ама нали се опитваме да се правим на модерни често се случва да се прекараме. И тъй като последните години все имах да довършвам нещо все гледах и се учех от хората как и защо го правят. И повярвай ми след като всичко е завършено не съжалявам защо на пример си сложих кухненски плотове от гранит примерно а не от най скъпите термоустойчиви. Цената е съизмерима дори естествения камък идва доста на долу. Същото е и с подпрозоречните камъни. И улуците си бих сменил с медни ама няма как да си навия съседите. Но поне успях да ги разубедя като им показах един ПВЦ как се троши след 5 години на слънцето.
Не съм против новостите в материалите дори точно обратното. Но много мразя когато недостатъци се опитват да ми ги пробутват като предимства в рекламата.
А с водопроводи съм си карък и тва е. Подменях си цялата инсталация преди 10-тина години. Тъкмо бяха излезли на мода. Е след няколко години текна от една спойка. Тогава нямаше поялници та си виках майстор. И съответно къртене от другата страна през стената че да не гътам плочки в почти нов ремонт.
И последно преди около 2 месеца ми се пукна чисто нова чешка тръба по средата. Е нова нова колко да е нова почти 6 месеца стояла под налягане гола за да се види че няма течове а и докато дойде времето да се довърши и там. Фабричен дефект.Но с ефект който дойде точно след като завърших всичко че дори и сложих новите мебели. Последствията скъп ламинат за около хиляда лева за нищо не става и голяма кръпка на тавана.
Не казвам че и при медните тръби не може да се получи и това но пропилена върви доказвай че причината не е от тебе.
boretobobo - специалист
Напълно съм съгласен с тебе много хора дадоха мнение.
Нека човека си прецени и пресметне за всеки материал си има мнение.
За тест преди употреба за теч си има начини и на сухо =D>
Стана ми интересно за посребряването на медните тръби. Ако може колегата да сподели нещо повече за този процес. Иначе съм чел, че медните тръби са достатъчно надеждни срещу бактерии и без да се посребряват. :cool:
hidrazin - майстор
Ами какво да споделя? Това е просто идея. Почти всеки знае за бактерицидните свойства на среброто. Известно е още от дълбока древност. Даже и аз съм се приготвил да посребрявам една месингова мрежа и да я шибна във филтъра след помпата от сондажа ама все не мога да отделя един ден да похимича. :-D След посребряването може да се споява както и нормалната медна. Достатъчна дебелина на покритието е от 7-10 микрона. Ама за да покриеш един квадратен метър мед при дебелина 10 микрона ще са ти необходими стотина грама сребро. :) Дано не бъркам? :?
:partyman:
lov - майстор
Един микрометър е равен на една милионна част от метъра (1 µm = 10-6 m). Известен е и като микрон (означаван с µ). И при относително тегло на среброто 10.5 идва 105g.
Тъй че не са ти грешни сметките макар че трябва да добавиш и още материал защото ще имаш и остатък в разтвора който няма как да нанесеш. Пълно щастия няма но пък не се губи като материал.
А пък си стара кримка в занаята та не вярвам да не си посъбрал малко контакти от мощни контактори и превключватели. Поне на времето се правеха пъпките изцяло от сребро.
nikolson - майстор
И от чешмата ще тече...светена вода :lol:

Тема "Питеен водопровод от медни тръби" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: