Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
preslav - майстор
Класиката в жанра е система от филтри и йонообменни смоли и това, за което питаш не можеш да го реализираш за 250-300 лв. не можеш да го реализираш и за 3000 лв. - останалото са търговски трикове, а аз никога не съм бил силен в търговията. Ще се опитам да ти разкажа как изглежда една система за пречистване на вода, ти си провери цени и ако те устройват си сглоби нещата поетапно.
1. груб филтър - 10-20 микрона. Самият филтриращ елемент не е скъп, корпусите може да се приеме, че са еднократна инвестиция. Отделя механичните примеси като пясък, ръжда и нищо друго.
2. карбонов филтър - корпусът е същият, но елементът е малко по-скъп. пречиства основно хлора и органични примеси.
3. фин филтър - 5 микрона, корпусът е същият, филтриращия елемент е съизмерим по цена с грубия филтър. Основното му предназначение е да не се набие системата ти с остатъци от карбоновия филтър.
4. омекотител - система от бутилка с йонообменна смола, контейнер за солеви разтвор и контролер осигуряващ йонообмена. Доста скъпо съоръжение, което се подбира според консумацията ти на вода, а после се и настройва, което е трудно да направиш сам. Смолата и контролера може да ги броиш за дългосрочен актив, но редовно добавяш таблетирана сол за нормалната работа на омекотителя. Омекотителят има функцията да обмени калциевите йони с натриеви т.е. истинско омекотяване на водата, а не просто филтриране. Калцият прави котления камък, а омекотената вода само алкална каша, която се отмива лесно. Такива омекотители задължително има на всички парни и водогрейни котли т.е. до тук водата ти е пречистена на ниво бойлер, пералня, съдомиялна - става и за готвене където все пак имаш термична обработка.
5. следващата стъпка е обратната осмоза (не знам къде си чел, че е отречена). Мембраните за обратна осмоза са с доста дълъг живот, но и те не са без пари, не е без пари и водата, която ще изливаш в канала за нормалното функциониране на мембраните - грубо казано 40% готова вода, срещу 60% излята в канала. Тук е моментът, в който много хора се заблуждават и при оразмеряването на омекотителя не отчитат излятата в канала вода от мембраните за обратна осмоза. ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ - водата след мембраните е дълбоко обезсолена и не е добре да се пие постоянно, за това след така пречистена вода за питейни нужди се слага установка за добавяне на соли и минерали, които в същност са и вкуса на водата.
6. последна стъпка, която теб не те вълнува, но е много важна за лабораторни анализи на кръв и урина - йонообменна смола, която е микс от катийонити и анийонити - водата след нея практически е дестилирана.
В крайна сметка важен ти е омекотителят, но цената на истинските е от 2000 лв. нагоре (според големината, която се определя от посочените вече консумации), системата за обратна осмоза може да се отдели и да се ползва само за нуждите на чаепитието, а то е около 2-3 литра/ден/човек, но не забравяй, че не трябва само това да се пие!!!
Сега се сещам, че в повечето съвременни съдомиялни има вграден омекотител, който периодично се зарежда с таблетиран натриев хлорид (готварска сол) - огледай се за бракувани съдомиялни и си направи ситема за всеки уред поотделно, предполагам системите на 2-3 съдомиялни ще ти задоволят нуждите в домакинството от омекотена вода.
infomar - майстор
Аз се насочих към система със следните параметри, която мисля да реализирам януари месец. Доста отлагах и се правех на ударен :

1. Филтър FCPS20M 20 микрона.
2.Предфилтър активен въглен – осигурява две в едно: Активният въглен отстранява хлора, неприятният вкус и мирис, органичните замърсители. Добавените медии отнемат желязо, тежки метали, пестициди.
3.Филтър FCPS5M - 5 микрона.
4. Мембрана ТLC75
5. Линеен филтър активен въглен-AICRO - гранулиран кокосов активен въглен, kоито отнема хлора, органиката придаващ неприятен вкус и мирис на водата.
6. Минерализиращ филтър AIMRO който добавя необходимите за човешкият организъм минерали/след като почти всички елементи са отстранени от мембраната за обратна осмоза./
7. UV стерилизатор UV-16-W или подобен.
8. Хидрофорна помпичка M1207575/38w. Много са филтрите и няма да мога да мина без хидрофорна помпа. + 10 литра бачок.

Трябва ми предфилтър - омекотителен, (няма да е с контролер...скъпо е) още не съм избрал корпус и съдържание но не е нещо спешно, за един потребител за една година, само за филтърната група, която ще се ползва за пиене и готвене.
Имам съмнение, че ако водата е варовита, може да ми се налага по-често смяна на UV тръбата, мембраната и графитните филтри. Мисля какво да предприема...

Водата е основна за човека и ако не мога да си докарам една чиста вода..... съмнява ме, че от централното водоснабдяване ми доставят качествена, затова ще си закупя тестери и ще си направя свои замервания - не ми се дават 200-300 лв. за ВиК изследвания.

При така създадена конфигурация няма ли да мога да употребявам водата постоянно за пиене и готвене, щото ако е само за кафе и чай... няма смисъл да правя инвестиция.
preslav - майстор
infomar написа:
4. Мембрана ТLC75
5. Линеен филтър активен въглен-AICRO - гранулиран кокосов активен въглен, kоито отнема хлора, органиката придаващ неприятен вкус и мирис на водата.
6. Минерализиращ филтър AIMRO който добавя необходимите за човешкият организъм минерали/след като почти всички елементи са отстранени от мембраната за обратна осмоза./
7. UV стерилизатор UV-16-W или подобен.
8. Хидрофорна помпичка M1207575/38w. Много са филтрите и няма да мога да мина без хидрофорна помпа. + 10 литра бачок.

Трябва ми предфилтър - омекотителен, (няма да е с контролер...скъпо е) още не съм избрал корпус и съдържание но не е нещо спешно, за един потребител за една година, само за филтърната група, която ще се ползва за пиене и готвене.
Имам съмнение, че ако водата е варовита, може да ми се налага по-често смяна на UV тръбата, мембраната и графитните филтри. Мисля какво да предприема...

Водата е основна за човека и ако не мога да си докарам една чиста вода..... съмнява ме, че от централното водоснабдяване ми доставят качествена, затова ще си закупя тестери и ще си направя свои замервания - не ми се дават 200-300 лв. за ВиК изследвания.

При така създадена конфигурация няма ли да мога да употребявам водата постоянно за пиене и готвене, щото ако е само за кафе и чай... няма смисъл да правя инвестиция.
Нека започнем с TLC-то, чиВричката 75 след него означава 75 галона/ден - смятай си колко е това в литри, а аз съм ти посочил какви течности трябва да приема човек дневно, било то от кафе, чай, супа или гола вода. Нито ти знам семейството от колко човека е, нито знам колко килограма е всеки един от тях.
Линейният ти филтър не е нищо повече от карбонов филтър - защо го дублираш с другия не знам.
За минерализиращият не знам, но си мисля, че това не е филтър, а минерализатор т.е. обратното.
UV стерилизаторът някой да си го завре там където не влизат слънчеви лъчи, но си е чиста изгъзица и за твоите нужди е НАПЪЛНО излишен.
Хидрофорната помпичка е също скъп "консуматив" - погедни какво е работното налягане на мембраните за RO, едни работят на 5 бара, други издържат 12, може да се окаже, че твоят хидрофор има достатъчно налягане.
Трябва ти омекотител, а не някакъв си "предфилтър" и в духът на направи си сам ти казах, че такива неща има по съдомиялните - въпросът е в количеството вода, която може да обработи конкретният омекотител.
Не съм запознат с действието на омекотителите на съдомиялните, но явно вършат работа щом по съдовете не остават бели петънца.
kr1100 - майстор
какво да я тествам? Като стои в кофа 1-2 дни отгоре е като посипана с прах , а на кофата докъдето е била горната граница има бял пръстен от варовика
infomar - майстор
Първите 3 филтъра са стандартни за всички системи с осмоза и "не откривам топлата вода", а двата след мембраната са за обогатяване водата със соли които са извлечени от мембраната заедно с вредните такива - не повтарят предните.
UV тръбата разбира се може да се сложи или не, зависи ако изследвам водата в кладенеца дали ще се намерят бацили в нея. Без UV-то всичко заедно с помпата ми излиза на 400 лв. а помпата ми трябва, защото лятно време налягането по някога намалява под 2 атмосфери. Всички специалисти казват, че при наличие на толкова филтри няма как да премине водата без помпа - особено с мембрана, затова си трЕба помпа, колкото и да не я искам. Има си омекотителни филтри в корпус - продават се, може да сложа един, не са скъпи...зависи от изследванията на водата за твърдост.
kr1100 написа:
какво да я тествам? Като стои в кофа 1-2 дни отгоре е като посипана с прах , а на кофата докъдето е била горната граница има бял пръстен от варовика
при мен нама такова нещо - (от ВиК-то-> по плота на мивката забелязвам след дълъг период, ако има останала вода, лек бял налеп или в купичката/алпакато на котката след седмица, ако не съм я чистил, има малко бяла утайка....) Инак съм оставял вода от кладенеца в прозрачна пластмасова бутилка и след 2 месеца няма никаква утайка или налеп.

п.с.
Някой реално пил ли е вода от филтърна система с или без обратна осмоза и какъв вкус има. Много противоречиви мнения - едни казват че е вкусна, други, че горчива.... :?
чет дек 22, 2016 5:51 pminfomar написа:
п.с.
Някой реално пил ли е вода от филтърна система с или без обратна осмоза и какъв вкус има. Много противоречиви мнения - едни казват че е вкусна, други, че горчива.... :?
Покрай тази водна криза в Перник се разтърсих в интернет за системи за пречистване на водата. Проблема беше, че трябваше да купя филтрираща система за вода без да знам как действа, променя ли вкуса на водата и т.н. Така попаднах на една фирма, която е вносител на такива филтри за вода. В офиса им в София имат няколко монтирани такива системи и може на място да се пробва вкуса на водата от всяка от тях. Отидох, пробвах, бяха много любезни. Най-хубавото беше, че тестваш преди да купиш. Ето и техни контакти https://gabo.bg където можете да разгледате някои системи за филтриране на вода онлайн.
Andri01 - майстор
Май намирисва на реклама/ безплатна/?? :?
вт яну 21, 2020 1:17 pmAndri01 написа:
Май намирисва на реклама/ безплатна/?? :?
Съжалявам ако намирисва на каквото и да е. Видях, че колега иска да опита филтрирана вода и споделих опит както и къде може да го направи. Ако е толкова голям проблем, ще изтрия линка, макар че видях и други колеги да са споделяли контакти, без това да "намирисва"...
MamaMy - майстор
Ми ти добре си видял, но колегата опитва пречистена вода вече 4-ри години откакто е писал :-D . Аз съм твърдо убеден, че си търгаш, а не археолог и не си чел дори цялата тема а само каквото ти е извадил Гугъл. :axe:
ico_3 - специалист
Здравейте,по колко и какви филтри имате на системите захранвани с хидрофор?На колко време ги сменяте?

Тема "Пречистване питейна вода, филтри пералня, бойлер, душ." | Включи се в дискусията:

Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: