Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
mphvarna - помощник
Здравейте на всички,

имам следният въпрос към вас. На вилата ни нямаме ВИК мрежа. Няма и начин някога да се изгради. Главният водопровод е на километри....

За сметка на това, към къщата има изградена щерня / русенска "чуждица" / - обяснявам - непосредствено до къщата е издълбано и бетонирано водохранилище, което се захранва с дъждовна вода от улуците на къщата чрез изградена специално за целта система. Работи безупречно. Има си даже преливник. Размерите са 2 на 2 метра страни и 7 метра дълбочина. Наблюдавах цяло лято нивото. Не мръдна, дори и в "безводието" от небето. Разбира се, остава въпроса как ще бъде при консумация, но все си мисля, че няма да е толкова голям дебита, при положение че се ходи там за по три-четири дни един път в месеца. Водата практически е под земята, като горното максимално ниво е на около 10 - 15 см от повърхността. Отгоре също е бетонирано, като има само едно контролно прозорче. Няма течове в мазата, няма и в страни от самата щерня, освен от преливника.

Смятам да използвам тази вода за санитарни нужди - ще захранва казанче за тоалетна, душ и една мивка в кухнята.

В самата къща е изграден магистрален тръбопровод. Т.е. пуснати са тръби както за казанчето, така и за душа и мивката в кухнята. Разстоянието и напора е следният:

Смятам водата да се смуче от средата на щернята, като при необходимост ще оставя възможност маркуча да се натиква още надолу. От единия край / водовземането / до самият хидрофор, разстоянието ще бъде макс 6 метра, като толкова ще се явява и височината. От хидрофора, водата ще минава през четиристепенна филтрираща система и от там по тръби на следното разстояние:

- казанче на около 3 метра от хидрофора /дължина на тръбата/
- душ на 4 метра
- кухненска мивка на 5 метра / кухнята е на гърба на тоалетната / банята и тръбата ще минава през стената. /

На края на поста ще приложа и идиотска скица на идеята. Извинявам се, че е направена като от дете, но все пак...постарах се.

Въпросите ми към вас са следните:

1. 1001 "майстора" ми дават 1001 различни съвета. Хидрофор с прилежащо към него външно тяло 25 литра, филтър и от там по магистралата, други ме съвестват след хидрофора да сложа външно тяло поне 100 литра и след това филтрираща система. Какво ще ме посъветвате вие. Да слагам ли външно тяло или да използвам 25 литра прилежащото. Или да сложа външно тяло с хидрофор без прилежащо такова, т.е. вода -> тръба -> хидрофор -> тръба -> външно тяло -> тръба -> консумиращ уред. Тук може би трябва да вметна, че към душа ще има от нагревателните бойлерчета, които загряват водата директно, т.е. зависим съм от постоянен напор на водата, иначе ще пада "брейк" при къпане. Как да подсигуря постоянно налягане, или да забравя за такова.

2. Къде по веригата да вържа филтъра. Тук доуточнявам, че в самата филтърна система, по какъв начин, незнам, но в инструкциите е посочено, че водата излиза под налягане, създадено в самата филтрираща система. Явно си има помпа някаква...

3. Като ми гледате смешната схема на края на поста, има ли нещо, което да ви смущава. Моля за съвети.

4. И дано не ставам нахален, но.......като гледате схемата и разстоянията на източника от хидрофора и консуматорите, какъв хидрофор ми препоръчвате. / Бих приел подобни съвети на ЛС, да не става реклама /

Моля ви за помощ, тъй като искам да го направя кадърно и без експерименти, защото жена ми не иска да стъпва на вилата, без да съм подсигурил тоалетна и душ.......и си пия ракията сам......и бачкам сам и тая самота ме съсипва :-D :-D :-D

Благодаря предварително на всички и дано голямото ми писане си е струвало.

Поздрави


Изображение
LazarGanev - "Велик майстор"
Самозасмукваща помпа (най-малката) + елекронен пресостат - това ти трябва, после филтъра
Andri01 - майстор
Прав е лазар. най-изгодно финансово,малко елементи и подръжка. Филтър-механичен преди помпата,с утайник/ върши селото ,да е мирен попа...или обратното:)/,евентуално друг след помпата и невъзвратен клапан . При пуск на душ,чешма или друг потребител,помпата тръгва и захранва магистралата.
mphvarna - помощник
До колкото разбирам, самозасмукващата помпа с ел. пресостат няма нищо общо с хидрофора, нали. И втори въпрос - да разбирам, че няма нужда от външно тяло. Пускам чешмата - тръгва помпата, спирам чешмата - спира помпата, така ли е......Едно къпане от 20 минути, например, няма ли да скапе помпата.

И един тъп въпрос....помпата във водата ли е или в помещението. Блазни ме това, ограничавам шума.
Andri01 - майстор
Да,така си е. Без разни тела и съдове под налягане. Помпата може и да е потопяема,стига да ти дава необходимото налягане. Един колега има същата система,мога да го питам за подробности.
mphvarna - помощник
Да... Ще ти бъда благодарен. Гледам, че си варненец. Поздрави от Белослав :yawinkle:
LazarGanev - "Велик майстор"
Потопяема помпа е излишно вложение за такава система с ограничено количество вода. Самозасмукваща хидрофорна помпа може да вътре, може навън в някаква кутия, а може и в самия резервоар, но там е влажно и не всяка марка може да издържи. Преди 2 дни пуснах подобна система
Andri01 - майстор
ОК,ще питам при първа възможност.
mphvarna - помощник
Не ми е много удачен варианта за "външна" помпа. Това значи на всяко тръгване да разкачам всичко и съответно на пристигане да монтирам. Вилата е доста изолирана и се притеснявам, че може да изчезне това нещо, ако стои самотно вън. Потопяема помпа е добър вариант, защото просто няма да се вижда, а и кабела за захранването бих скрил подобаващо. Абе явно ще бръмчи в банята, ама.......

Мислех и върху вариант да изградя с гипскартон или друг материал нещо като кожух, да бухна помпата вътре, да набутам вата и да стои затворено, обаче вероятно няма да може да се охлажда тази помпа, нали.....

LazarGanev, с това се занимаваш или си правил нещо лично за себе си.
LazarGanev - "Велик майстор"
Това е част от работата ми, правих система на клиент, но и у нас имам такава конфигурация, която помага на водопровода в определени моменти.

Тема "Съвет за външно тяло към хидрофор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: