Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
vpetrovbg - напреднал
Здравейте! Имам сонда на повече от 40 години, която искам малко да преработя. Понеже тогава тръбата е набита в земята и е вътре в къщата, и моторът с помпата и той е вътре, а сега там мисля да поставя тоалетна чиния и тези неща ми пречат. Изпълнението в момента е следното: тръба с размер 1 1/2" е набита в земята, на 30 см от пода има тетка, право нагоре е варзана ръчна помпа, а настрани от тетката отива през клапан към мотора. Идеята ми е да извадя навън моторът и да махна ръчната помпа. Искам да махна тетката за да отрежа набитата /смукателна/ тръба максимално ниско до пода и с едно коляно да продължа по пода и да излезе навън. За поливане, с маркуч от водопровода ще вкарвам вода в тръбата всеки път за да обезвъздуша и за да заместя ръчната помпа. Така замислената схема ще продължи ли да действа? Понеже идеята ми е тръбата да върви максимално ниско до пода, който да се повдигне в последствие за да на пречи тръбата, а в този случай няма да може да стане точно така, има ли друг вариант за постигане на тази цел и влизане на тръбата в пода?
шоп - майстор
Без ръчна помпа няма как да минеш!
Няма да можеш да обезвъздушиш системата, защото колко и вода на наливаш от водопровода тя ще изтича през разпробитият долен край на набитата тръба. Такова обезвъздушаване е лесно ако имаш смукател с възвратен клапан, но ти нямаш такъв.
lov - майстор
Може, може но му трябва буферен съд от порядъка на 20-на литра и системата става само обезвъздушаваща се. Не му трябват ръчни помпи и никакви възвратни клапани. И най хубавото е че както е в мазето зимата няма да мръзне и може да се ползва целогодишно. А само с още малко доработка и е готов хидрофор и може да си ползва водата ако е добра за тоалетни бани и пералня.

п.п. Много отдавна във форума е разисквано как става дори чертах нещо на ръка..
Andri01 - майстор
Интересно ми стана. Дай линк ако искаш-да видя схемата. :)
lov - майстор
Моля
viewtopic.php?f=22&t=34644

Пък тези които могат да чертая добре да не се срамуват и да оправят рисунката. :)
Andri01 - майстор
Мерси. Не я знаех тази схема,то не че ми трябва,но за обща кОлтура! :partyman:
шоп - майстор
Много интересна схема! Не съм си и помислял, че съществува.

vpetrovbg, може да я приложи пак с коляно и изнасяне извън помещението. Всички съединения и салника на помпата трябва да са перфектни иначе само мъка и с ръчната помпа ще му е по-лесно.
lov - майстор
Освен в къщи дето правих такава система съм я наглеждал друга как работи на една помпена станция повече от 15 години. Като съда е някъде 350-400 литра но там помпите си бяха големи по 11 киловата. Безнадзорна помпена станция с три помпи пълна автоматизация.
Ако до няколко секунди след развъртането на помпата няма налягане превключва на следващата като тази я елиминира от по следващи пускове и дава авария. На всеки 24 часа има и подмяна на основната помпа тоест редува ги за да не се даде възможност да залепнат турбините или салниците. Системата е толкова презапасена че няма на къде повече но гарантира на 100% водоподаване. На изхода след помпите има възвратен клапан за да няма обратно налягане и понеже дори салниците да прокапват по малко понеже резервоарите са на нивото на помпата няма кой знае какво налягане и пак остава достатъчно вода за да тръгне.

П.П. За допълване на резервоара когато се налага просто беше сложен по един кран паралелно на възвратния и се допълва от нагнетателния водопровод защото в него винаги има достатъчно. Та и тука спокойно може да си направи това само, че от другия водопровод.
vpetrovbg - напреднал
шоп написа:
Без ръчна помпа няма как да минеш!
Няма да можеш да обезвъздушиш системата, защото колко и вода на наливаш от водопровода тя ще изтича през разпробитият долен край на набитата тръба. Такова обезвъздушаване е лесно ако имаш смукател с възвратен клапан, но ти нямаш такъв.
Благодаря за бързите отговори! Чудя се защо да не мога без ръчна помпа при положение, че сега тя изпуска веднага щом се спре моторът? След няколко дни пак, като трябва да се полива се налива през нея в тръбата до изваждане на вода и се пуска мотора...
hidrazin - майстор
Това с ръчната помпа си е предимство. По-лесно става обезвъздушаването. Не че не става с наливане на вода, но си е приключение.
Особено пък ако помпата която използваш не е самозасмукваща. Ето малко за самозасмукващите помпи:
http://aquapump.net/information/ustrojs ... ti-princip
А ръчната ти помпа изпуска защото не и е наред клапана. С годините се появяват язви в леглото на клапана, гумата старее и не може да уплътни добре.
То и при моята ръчна помпа е така но съм решил въпроса с един кран преди помпата.
Подкачвам с ръчната помпа и затварям крана. И така до следващото подкачване след 1-2-3 години. Последно подкачвах с ръчната 2013-та година май? :?

За тръбата в пода - може да я отрежеш на нивото на земята. После в отрязаната стара тръба пускаш полипропиленова 1 цол.
Края на полипропиленовата дето е долу при водата го "подостряш" под наклон на дължина 15-тина сантиметра за да може да смуче вода.
Другия начин е да на дупчиш тръбата на дължина 60-80 сантиметра със свредло.
Така височината която ще трябва да покриеш става минимална - една тръба цол.
:partyman:

Тема "Помощ за преправяне на сондаж!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: