• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
napravisisdrug - напреднал
Здравейте майстори и направисамковци!

Днес за пръв път се престраших сам да си прокарам 2 полипропиленови тръби.

Поупражних се с поялника и ножицата няколко пъти и след като му похванах "цаката" (субективна оценка, разбира се), се заех с баш работата.

Та, спойките ми се получават ето така (това е напречен разрез през спойка м/у ф20 тръба и коляно):
Прикачен файл:
Razrez prez tryba i fitins (sys swetkawica).jpg
Razrez prez tryba i fitins (sys swetkawica).jpg (66.05 KиБ) Видяна 3057 пъти
Прикачен файл:
Razrez prez tryba i fitins (bez swetkawica).jpg
Razrez prez tryba i fitins (bez swetkawica).jpg (79.23 KиБ) Видяна 3058 пъти
Снимките са на едно и също съединение. Просто едната е "с", а другата "без" светкавица на телефона.

Благодаря Ви от сърце за мнението!!!
miroki - майстор
Гледай, като натискаш от всички страни да излиза.
И внимавай да не смачкаш чело на тръба да не намали сечението.
Важно е да се изчака да загрее лепачката.
napravisisdrug - напреднал
Здрасти, miroki!

Благодаря за светкавичния отговор!

Да излиза отзад стопена пластмаса докато ги бутам едно в друго, нали? Отзад си излиза от всички страни равномерно (както ми показаха; както и гледай по разни видеа в ЮТюб). Вътре не се натрупва много и не прави тапа.

Този "шев", който се вижда на снимката ме притеснява. Да бе би това да е т.нар. "судена спойка"?
Казват, че при спояването се получава полифузия, което означава, че тръбата и коляното трябва да се "слеят" в едно цяло. Струва ми се, че има малка разлика в цветовете м/у тръбата и коляното (и двете са производство на една и съща фирма) и поради това създава впечатление, че има "шев" м/у двете. Не знам - начинаещ съм :)
miroki - майстор
Ако са нагрети едновременно на един уред, не би трябвало да има проблем. Това от което се притесняваш, се получава на тесни места, където се бърка трудно и се нагряват едно по едно. Тогава може едното да е по-студено и да се топи другото и спойката да не е отлична, но пак ще става.
Щом изкача ръбче около 2 мм, значи е добре.
Пусни водата леко, като се охлади на отворена чешма. Изкарай въздуха, затваряш и гледаш 72 часа за пропуски. След това затваряш тръбите. Т.е правиш 72 часова проба на системата.
napravisisdrug - напреднал
Ясно. За съжаление по-голямата част от тръбите минават по пода, а те ще бъде замазани от изравнителна замазка вдругиден и няма да имам възможност да изпробвам системата преди майсторите да замажат пода :((

И все пак, тази спойка добре ли ти изглежда? Не мога да открия в нет-а снимки на напречни разрези на "добри" и "лоши" спойки за да придобия по-добра представа дали съм се справил добре или трябва всичко наново да се прави :(

Благодаря miroki :o
LazarGanev - "Велик майстор"
napravisisdrug написа:
Ясно. За съжаление по-голямата част от тръбите минават по пода, а те ще бъде замазани от изравнителна замазка вдругиден и няма да имам възможност да изпробвам системата преди майсторите да замажат пода :((
А, не, това не трябва да го допускаш! Трябва да намериш време за проби, не е задължително да са 72 часа. Дори и дълъг опит да имаш пробите са задължителни!
napravisisdrug - напреднал
ми... :(

Дайте акъл тогава как да изпробвам системата в "суров" вид? Аз още не съм прокарал тръбите до мивката. А другия край още не стига до бойлера...Т.е. и двата края на тръбите са си все още "отворени" (не са с резбови фитинги).
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами лесно - в единия край на тръбите правиш мост, , а в другия край слагаш временно преходи към резби и кранове. През единия край надуваш с вода от водопровода или от помпа, а другия кран първо го държиш отворен за да се обезвъздуши, хем ше видиш и дебита, пък после го затваряш и надуваш до максимум. На едното място е добре да има тройник с манометър за да следиш пада на налягането.
EDI - майстор
Определено не бих бързал със затварянето на тръбите, особено в пода със замазка.Понякога спойката може да просълзи и след 2-3 дена.На вилата като си правя тръбите си надувам по 1-2 седмици.Правя нещо в събота, вечерта надувам водата и в неделя си тръгвам, като оставям тръбите под налягане поне до другата събота.Е, аз не бързам естествено, ама не ти препоръчвам и ти да бързаш, да не стане голямата работа, всичко се случва.
napravisisdrug - напреднал
Благодаря на всички за съветите!

Ще направя всичко по силите си да ги изпробвам нещата утре.

Допълнителен въпрос:

В момента тръбите по пода съм ги наврял в "ръкави" от полиетиленова, термоизолационна пяна (22/6). Тръбите са с дължина 3 + 2 м, с 45 градуса коляно м/у тях. Та - могат ли така свободно навряни в термоизолацията да се залеят със замазката, или трябва предварително да се фиксират за плочата със скоби? Трябва ли да оставям "луфт" в крайщата на тръбите за да могат свободно да се разширяват (четох, че на 3 м., при 40 градуса разлика в температурата, ППР тръбата се разширява линейно около 1-2 см.

Благодаря Ви!!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Това добра ППР (PPR) спойка ли е?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: