• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
amxcs - специалист
Здравейте, имам един стар бойлер 5 литров - Stiebel Eltron SNU 5:
Изображение
Въпроса ми е може ли да се подкачи директно на обикновена смесителна батерия с 2 трипътника, два маркуча и възвратен клапан (ще трябва предполагам)? Единият трипътник за студената към бойлера, другия да идва топла от бойлера и да се крепи батерията към стената.
Също се чудя дали ще свърша бързо топлата вода, защото тръбата на чешмата е към 1,5-2см (на око, че не съм си вкъщи). Става дума да се мият по 4-5 съда, ако пускам по-слабо струята ще върши работа?

ЕДИТ: доколко разбрах май щом е 0 bar налягане ще трябва батерия оворен тип и няма да стане с обикновена батерия
Изображение
solar_entusiast - специалист
Да това е безнапорен бойлер и няма да стане с обикновените смесители.
Иначе за измиване на ръце или малко съдове ще е напълно достатъчен.
amxcs - специалист
Ок, значи ще си купя нова смесителна батерия.

А има ли значение как е монтиран бойлера? С тръбите нагоре, надолу?
Каналски - специалист
Да има значение ! От снимката не мога да се ориентирам как са надписите, но ако е направен за "долен" монтаж не може да го монтираш като "горен" и обратното. Оставам с печатление, че SNU 5 S е за "долен" монтаж, ама както каза е стари и S може да е ново означение. По табелката излиза , че водосъдържателят ти е от Полипропилен (пластмасов).
Такива ги правят безнапорните (май имаше и стъклено-керамични, стъклопластови)
Ето малко линкове, дето и ти може да ги намериш също:
https://www.youtube.com/watch?v=T-KJ3SXyrPU ; PDF на немски
Един линк с мои писания по темата:
Монтаж смесител
amxcs написа:
Ок, значи ще си купя нова смесителна батерия.
Не навсякъде ги има. Видима/Ideal Standard България произвеждат и може да се наложи да поръчаш и да чакаш.
Дизайна обикновенно е един и същ, просто карантията вътре е друга и пише изрично че е за Безнапорни и е задължително с три тръби.
solar_entusiast - специалист
За позицията на монтаж на самия бойлер трябва да е означена. Но май положението му трябва да е като на първата снимка. Отделно и крепежите позволяват монтаж само на една позиция(правилната). Все пак това е немска техника.
nikolov333 - майстор
Мисля, че имам такава батерия. Нова е и ми е излишна..Ако става и ако не можеш да намериш, пиши ми на лични.. :partyman:
Прикачен файл:
rapeti.jpg
rapeti.jpg (89.62 KиБ) Видяна 2831 пъти
ivo_steel - специалист
здравейте,
и аз имам същия проблем със същата марка бойлер ( http://www.balmax.com/product.php?sr=1&r=32&r1=63&p=34 ), в описанието му пише,че може да се използва с всякакви смесители (Главният ми проблем е че преди 3 дни си купих смесител за 120 лв.),само трябва да се използва някаква предпазна група SVMT .... Та въпроса ми е ,някой знае ли какво представлява тази предпазна група ? Има някакви схеми от руски сайтове ,но са много трудни за разгадаване.....
Един познат ме заблуди че бойлерчето може да си работи под налягане и го бях свързал така директно към смесителя , е верно работеше но за около 5 часа работа се образува локвичка в шкафа , ако сложа един редуцир-вентил да намаля налягането към бойлера на минимум ,дали няма да работи без да тече ?
hidrazin - майстор
Че то в линка дето си дал бойлерчетата са предназначени за работа под налягане 7bar.
http://www.balmax.com/product.php?sr=1&r=32&r1=63&p=34
Там най-отдолу има техническа информация и продуктово варианти. Ясно си е написано че са за работа под налягане.
А предпазната група SVMT има регулатор на налягане. Така може да работи и в системи с до 16bar.
Освен това ако налягането превиши 7bar се отваря клапан за да намали налягането и излишната вода отива в сифона.
Има и още един клапан за да не връща гореща вода ако няма входно налягане.
Но така или иначе тази група е направена за бойлери под налягане.
Ако на бойлерчето пише 0bar никаква предпазна група няма да помогне.
Е, то ще работи де ... докато не се пръсне. :-D
А тая локвичка в шкафа от къде е изтекла?
:partyman:
vsm - напреднал
Здравейте, имам ето този модел бойлер който е на 0 бара http://eldominvest.com/bg/product/12.html
батерията е с три тръби, а вътрешно е направена така , първо маркучите като пуснеш топлата вода тя върви през маркуча който е
излиза над студената а се отваря крана за топлата и като пуснеш и студената и вече гониш температура която искаш.
В упътването пише че батерията е направена по специална не е като обикновените.
Връзването е така , от бойлер /топла / отива отгоре на студения кран.
От бойлер студена отива на кран топла.
Де факто вътрешно има разлики при пусканена водата
Отзад на батерията има отовор половин цол от който водата постъпва в бойлера и само студена.
Надявам се ме разбрахте!
ivo_steel - специалист
hidrazin написа:
Че то в линка дето си дал бойлерчетата са предназначени за работа под налягане 7bar.
http://www.balmax.com/product.php?sr=1&r=32&r1=63&p=34
Там най-отдолу има техническа информация и продуктово варианти. Ясно си е написано че са за работа под налягане.
А предпазната група SVMT има регулатор на налягане. Така може да работи и в системи с до 16bar.
Освен това ако налягането превиши 7bar се отваря клапан за да намали налягането и излишната вода отива в сифона.
Има и още един клапан за да не връща гореща вода ако няма входно налягане.
Но така или иначе тази група е направена за бойлери под налягане.
Ако на бойлерчето пише 0bar никаква предпазна група няма да помогне.
Е, то ще работи де ... докато не се пръсне. :-D
А тая локвичка в шкафа от къде е изтекла?
:partyman:
Мхм , ясно ..... Благодаря много за изчерпателния отговор , бойлерчето ми е 1 към едно с това 5 литровото от линка ,но явно само на външен вид ,защото на стикера му пише 0 bar (ето това е явно моя модел http://www.balmax.com/product.php?sr=1&r=32&r1=60&p=25 ). Локвичката изтече от самия бойлер, защото отгоре по връзките нямаше никъде мокро ,спрях му водоподаването и цяла нощ, си беше сухо отдолу . Сутринта преди да тръгна за работа ,му пуснах крана и като се върнах на обяд пак същата работа отдолу под бойлера локва, горе връзките сухи ....... Сега мисля да го разглобя и да го подвържа така , да видя от къде ще протече : #-o .
А с редуцир вентил до колко мога да намаля това налягане ? То ние по-принцип нямаме кой знае какво налягане вкъщи ,ама....
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос за свързване на бойлер." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: