• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
djendov - специалист
Здравейте,
Имам нужда от помощ относно една идея, която ми хрумна.
Първоначално плана беше да изградя изгребна яма в двора си. Оказа се обаче, че на около 100м от имота ми има частен мръсен канал, свързан към вик. Чуденката ми е, да правя ли изгребна яма или да прекарвам тръбите за мръсен канал(3 метра денивелация за 20м в моя парцел, след това равен терен 70 метра и накрая около 3 метра денивелация за последните 30тина метра.) Изгребната яма най-вероятно бих превърл в септична попивна след акт16. А ако е варианта с тръбите, ще е без озаконяване към община, разрешително да копая улица и т.н. Хрумна ми и друго, вместо да се притеснявам за ревизии, запушени тръби, правилна нивелация на тръбите и т.н. не мога ли да положа една тънка тръба и с помпа за мръсен канал да пращам всичко към канала. С малък резервоар от пластмаса заровен в земята, една помпа с поплавък би трябвало да не се запушва? Какво мислите?
djendov - специалист
Не бих казал... :?


П.с. забравих да кажа, че изграждането на гравитичен канал през улицата не е проблем, но трудно мога да оставя ревизионни шахтиа. А десеткки метри без ревизия, не ми се мисли ако се запуши.
Затова питам да го направя с по-тънка тръба и помпа която да ги мели и набутва в тръбата до частния тръбопровод. Само, че бих използвал 1 помпа в мини септична яма, пред предложението на колегата.
vinkelmen - специалист
Примерно това? Моделът е разработен точно за пренасяне на отпадни води под налягане, през тръби с малък диаметър, оборудван е с режещ механизъм и табло за управление и защита.
kr1100 - майстор
.."на около 100м от имота ми има частен мръсен канал, свързан към вик. ""

И как ще стане това включване без разрешение , било то от съкооператорите на частния водопровод /ако още е в гаранция и не е прилапан от ВиК или разрешение от ВиК ? И в двата случая се заплаща.
Не го пиша случайно. Съкооператор съм в такъв мръсен канал изграден в края на 12.2015г.
Мераклии за включване много , но такива за даване на пари няма :-D Канала има 2г гарнционен срок и после ВиК ще си го присвои.
djendov - специалист
Да оставим на страна законите, забраната за попивни ями, разрешителните да прекараш тръби през общински път и таксите за включване в канализацията ;) Въпроса е, в кой филм да вляза. 150 м тръбопровод, за отпадни води, 150метра тръба през която да изпомпвам с помпа за мръсен канал, или да си правя ямата и някой ден пак да му мисля.
djendov - специалист
vinkelmen написа:
Примерно това? Моделът е разработен точно за пренасяне на отпадни води под налягане, през тръби с малък диаметър, оборудван е с режещ механизъм и табло за управление и защита.
Да,точно това е идеята, но по-добра ли е от поставянето на големи тръби с наклон за мръсен канал? И дали няма да съжелявам за толкова дълъг канал без ревизии, защото много трудно ще стане да се оставят такива. Аз клоня малко към една септична яма, ама може и да не съм прав
kr1100 - майстор
яма - буре с барут. Но на тази дължина без ревизионни шахти не може. Няма ли други по трасето да се включат,че да се използва рев. шахта. Тръба сигурно 200мм , не трбва да има по- голям наклон / 1-3% според прочетеното / не съм спесиалист. Не трябва и да има вертикални падове / според специалисти от направата на мръсния канал при вертикален пад ла...ната падат 1 в/у друго и купчината разсте нагоре.При голям наклон пък водата бързо се стич и не повежда л..та
За попивна яма е късно вече, затегнаха контрола. , а за изгребна пък обема става голям по сметки и скъп.
Пфф по сметки 2010г - изгребна яма според изискванията надминаваше 5к лв.
djendov - специалист
И аз това чета навсякъде - изгребна 5 бона.
Ако ще давам 5 бона, по-добре да ги дам да стигна до канализацията. Ще мисля явно вариант с ревизионни шахти.
kr1100 - майстор
djendov написа:
И аз това чета навсякъде - изгребна 5 бона.
Ако ще давам 5 бона, по-добре да ги дам да стигна до канализацията. Ще мисля явно вариант с ревизионни шахти.
Aз затова не я и започнах . Направихме кооперация 2011г към 60 имота,проект, но съгласуване в общината отиде над 1г.Преди НГ се изгради мръсния канал ф 350мм с отводи към имотите на ф200мм.Напролет ще се копае за прекарване на водопровод. Като сума 5020лв + капак за вомерната шахта /еднакив за всички/ и нкояй лев за др неща докъм 6000лв ще се спрем.Което е повече от идеално.
Имам съседи с изгребна яма /жена и 2 дъщери, мъжа пътува/ - на всеки 2-3 седмици идваше миризливката д смуче и наоколо поне на 200м имаше аромат /това преди да се изгради мръсния канал/
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос за мръсен канал и помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: