Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
savimex - помощник
Здравейте,
Имам следните въпроси:
1. Стъклонапълнине ППР еднакви тръби ли са с стъклофазерни, стъклобърни и стъклопластови (просто различни имена ли са на един модел тръби)?
2. За изграждането на отоплителна инсталация от медни тръби, последните какви трябва да са: твърди (медни тръби на пръти) или меки (на руло)? Ако и двата варианта са възможни, кой е по-добрият и колко е добре да бъде дебелината на стената (1 мм стига ли)?
LazarGanev - "Велик майстор"
1. Да, различните производители си ги именуват различно
2. Няма значение твърди или меки, няма значение дебелината. Обикновено се ползват 0.7-0.8 заотоплителни инсталации
savimex - помощник
LazarGanev благодаря много за отговорите :) . А след медните тръби за отоплителна инсталация стъклофибърните ППР ли са най-доброто решение за дълголетие на системата, понеже ще я вкопавам в пода и за мен това е от голямо значение?
LazarGanev - "Велик майстор"
Трубите на Рехау са също много добро решение, но излиза по-скъпо от мед :) . Затова аз работя основно със стъклофибър
savimex - помощник
Значи отпадат като вариант :) Колебанието ми е: струва ли си да се инвестира в медни тръби за отоплителната инсталация, защото като гледам ще ми излязат 4-5 пъти по скъпи от стъклофибъра? Както казах инсталацията ще я вкопавам и затова като вариант медните тръби ме привличат с това, че по всяка вероятност системата ще ме надживее без аварии (ако се направи както трябва де :)). Не съм сигурен колко време ще изкара стъклофибъра.
LazarGanev - "Велик майстор"
А бе хора, стига с това надживяване бе. Днес правих пуск на котел в една къща в ремонт. Отоплителната инсталация е подово отопление с омрежен полиетилен без вложка (прозрачен маркуч) и я запазиха, но пък за сметка на това сменяха медните улуци и водостоци с обикновени ПВЦ тръби. Сигурно като са ги слагали преди 10-15 години са смятали, че ще са вечни :) . По-скоро съветът ми е да оразмериш инсталацията като нискотемпературна, дори да подходяща и за охлаждане(размери, изолация), че не се знае какво ще ти хрумне след 2-3-5 години, недей да мислиш за надживяване. Пресен пример - Туньо, лека му пръст!
savimex - помощник
Ще се отопляваме с кондензен газов котел, така, че системата ще е нискотемпературна :) Относно стъклофибърния ППР, кой е за предпочитане: чешки или сръбски?
LazarGanev - "Велик майстор"
Не съм работил с Пещан и нямам мнение, но чешкиия си е най-добър. Имам много други, които са добри и с по-ниски цени, но по-добре не рискувай, като не ги познаваш
torbalan - Дървен философ
Аз също съм с добри отзиви от чешкия...

Ако ползваш PPR тръби - предвиди малко място в ъглите, така че да може да се разширяват и свиват от температурните разширения...
savimex - помощник
Ако ги облека с черна (или сива) изолация ще свърши ли работа за тези температурни разширения?

Тема "Въпроси за тръби за отоплителна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: