• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
taralej - напреднал
Здравейте съфорумци . Навремето по социализма ми бутнаха къщата и ме вкараха в апартамент. Седем години преди това правих едно разширение на старата къща та един приятел ми помогна да науча много неща . Като викат хората от А до Я .В апартамента тези познания ми помогнаха после да се оправя сам във всичко .Сега ми предстои на село ремонт на една баня . Искам да направя една мивка покрай това съвсем лека инсталация .Но сега има нови тръби . Друга технология . Свързах се с един водопроводчик но вече три пъти ме лъже. Ту колата му се развалила ту друго нещо . Имайки все пак поглед какво трябва да се направи реших да се откажа от него . Днес си купих поялник за лепене на полипропиленови тръби .Направих първи опит и наистина се убедих че не е голяма философияи ще се справя успешно .Опита го направих с 20мм тръба и фитинг тетка. Успешен но искам да попитам има ли тръби за топла и студена вода както и фитинги как да ги различа? Разстоянието от бойлера до мивката е не повече от 1,5м .Но тази част до банята ще мине два метра . Моята професия е съвсем различна няма нищо общо с тези неща .Но все пак е техника а аз имам техническо образование . Ако свърша това сам ще се радвам много че няма да се моля на майстора а удоволствието че си свършил работата сам е огромно.
lov - майстор
Признавам си честно че фитинг за топла вода не съм виждал. Може и да има ама но тръбите са различни. Разликата е в дебелината на стената и уж повишена здравина. При разлика в цената около 10 ст. на метър никога не съм взимал за студена вода. Да смятам от тази толкова от онази толкова пък после това парченце дали беше за топла и т.н.
Та хич не се притеснява за глупости. Залепи още няколко колена да се натренираш малко със загряването. Ще пиеш едно кафе по малко :lol: Задъж малко повечко да прегрееш и да видиш какво става както и по студена спойка и влизай в битката. И няма да се плашиш ако объркаш нещо гледай спойките да са по далеч от металните преходи че те по скъпи. Има муфи кат сбъркаш режеш и преправяш. Винаги има първи път.
taralej - напреднал
Благодаря и аз смятам така да направя .Докато времето е студено ще тренирам .Икономически погледнато цената която ми искаха е далеч от тази на поялника и фитингите общо. Така че и да изхабя малко пак ще ми е по изгодно. Да не говоря за нерните които ще похабя.Предполагам че в магазините ще ме ориентират за тръбите. Ще трябва да ги вкарвам в стената .Трябва ли да се обличат в нещо ? Аз ще пообиколя още малко магазините в Пловдив . Предполагам че ще се ориентирам в обстановката .Ще отида до село да взема по точно размерите . Ще си начертая планче и мисля че дори тук мога да го свържа . Там само разкопавам стените и го укрепвам. Тази работа е много важно да стане защото после ще работя по банята и тя няма де функционира . Мисля да използвам мивката като и сложа една батерия за баня .Така макар и малко по сложно но ще мога да се къпя безпроблемно докато ремонтирам банята окончателно.
timo1 - специалист
Внимаваи само при лепенето да не запушиш или стесниш някоя тръба или фитинг.Тръбите за топлата вода които ги дават за по устоичиви са с червена линия и аз само с такива правих у дома.
taralej - напреднал
Благодаря ! Ще внимавам този път си отбелязах маркер докъде трябва да влезе тръбата .До основата измерих 14мм .Но мисля че и 12 ще е достатъчно за лепене . Възможно е да съществува и правило за това но не го зная .Сега си мисля че цялана инсталация мага да си я направя тук в Пловдив на спокойствие в топла домашна обстановка дори и да я тествам. Там само ще изкопая каналите за тръбите и ще я включа в мрежата .
lov - майстор
Трбите задължително в изолация ако ще и от най тънката. Те също мърдат заради температурните разширения и нека си имат място за това в изолацийката. И не на последно място да не отдават топлина в стената. Не че топлинните загуби са много страшни но при чести пускания да не чакаш всеки път кога ще дойде топлото.
Той колегата ти спомена да внимаваш със запушването а аз нарочно те накарах по същата причина да прегрееш една слепка. Тогава най често се получава този ефект.
Иначе за друго което като съвет едно парцалче под ръка да забършеш тръбата преди лепенето и едно моливче или флумастер да си бележиш до колко да натикваш сглобката да нямаш ядове със запушена тръба.
taralej - напреднал
Като изолация съвсем тънка има една черна PVC лента електротехниците я използват за изолационна лента за връзките в разклонителните кутии. Тънка е и лесно се намотава .Специално за тази мивка разстоянието е около един метър от бойлера така че ефекта от изчакването на топлата вода е минимален.Искам пак да уточня разстоянието на тръбата с което тя се залепва .Вчера измерих ча от периферията на тетката до ограничението вътре е 14мм. Така е го отбелязах на първата ми проба но виждам че тръбата е намалила вътрешния си размер малко . Направи ми впечатление че тръбата не влиза в тетката чак след залепването . По мое мнение би трябвало малко по малко разстояние да се отбележи например 12мм .Така материала ще има къде да се отложи. Но днес ще изляза и ще накупя нови фитинги за проба. Вчера в магазина съм купил някакви муфи на които на етикета пише че са 3/4 цола вътрешния размер е 22,1мм .Това не са 3/4 цол . Той е точно 20мм .Външния 27,5мм дебелината на стената е 2,5мм и явно са за други тръби и не стават за моята цел.Тръбата коята купих е със сина лента по дължина външен диаметър 20.8мм вътрешен диаметър 14.9мм .Вътрешния диаметър на тетката с която правих пробата е19мм както виждате почти милиметър повече и затова свободно не влиза .Но след загряването няма проблем. Затова мисля чи трябва да се отбележи по-късо разстояние за да може този мателиал някъде да се отложи .Иначе няма как тръбата да не намали вътрешния си диаметър. Надявам се че след днешните проби да отиграя проблема.
Andri01 - майстор
За тръбите-купи си специални ножици за рязане-има до към 10лв.В противен случай е голяма играчка-рязане,зачистване ,става на криво...!
taralej - напреднал
Ножиците ги купих още вчера с поялника струваха мисля 6лева.
lov - майстор
За изолация се ползва ето това. https://www.google.bg/search?q=%D1%82%D ... 36&bih=722
Има я в най голямо разнообразие от материал като почнеш от разпенени полиетилени до микропорести гуми с най различни имена. Взимаш за Ф20 каквито са ти тръбите и вече според колкото намериш с дебелина на стената. Това с електричарската PVC лента е пълна глупост. Тази изолация струва стотинки и е на парчета по два метра. Можеш да я наденеш преди за залепиш а също така и после. Тя по цялата дължина е зацепена и само с пръстче като я напънеш се разрязва по дължина и после само я захлупваш от горе. Тръбата със синята лента е за студена вода но и със нея ще кара. А фитингите за тези тръби се означават в милиметри и си искаш за Ф20.Колко е разликата в диаметрите не е чак толкова важно. Те като влезнат в поялника се калиброват колкото трябва със съответния натяг за залепването.
  • 1
  • 2

Тема "Направа на инсталация с полипропиленови тръби." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: