Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
sinbor - специалист
Здравейте,
Имам следното питане: Набита тръба поцинкована 2 цола с конус отпред и надупчена на около 2 метра, свързани по приложената схема помпа "Вида4", ръчна помпа и съответните кранове. Системата ми не работеше много добре на всичко отгоре есента забравихме да източим водата от помпата и се налага да се рамонтира помпата, да се сменят кранове и т.н.
Дойде ми идеята обаче вместо да ремонтирам старата да закупя самозасмукваща, да махна кърцалката, но не знам дали ще успее да изтегли въздуха от тръбата, необходим ли ще е клапан.
Прикачен файл:
pompa.png
pompa.png (8.57 KиБ) Видяна 2464 пъти
kabel96 - специалист
Клапана се монтира на самата самозасмукваща помпа и системата работи безпроблемно. И аз съм така в къщи.Старата може да ми я подариш.Видите са ми слабост и ги колекционирам.
sinbor - специалист
Надявам се на повече мнения....
koveslav - майстор
Нормалните самозасмукващи помпи се справят без проблем с нормалната (6-7м) за центробежна помпа дълбочина.Важно е обаче през цялото време на обезвъздушаването,"охлюва"(тялото) на помпата да е пълен с вода.В противен случай ще си прецакаш фибъра.По шума при работа ясно се усеща,дали водата в охлюва е свършила.Обезвъздуши ли веднъж,после всичко зависи от качествата на клапана,монтиран на входа и.Моята откарва безпроблемно по 7-8 месеца,докато дойдат сериозните застудявания,когато я източвам.
Neno Er - специалист
Значи.
Спокойно можеш да махнеш излишната ръчна помпа и спирателния кран и да оставиш само "клапан"/ предполагам възвратен клапан /и на мястото на "Вида"-та да си подкачиш самозасмукващата. Аз ползвам такава, "Гардена".
След като навържеш всичко, първо четеш инструкцията на помпата. Там пише всичко, но все пак:
Моята се пуска така. Отвива се горната капачка на помпата и се пълни с вода. След това маркучът на изходящата тръба се повдига поне на 1 метър над нивото на помпата и тя се включва. Изчаква се до като засмуче и изкара вода.
Моята е със смукателен маркуч и смукател/клапан/. Той обаче не задържа добре, водата в него изтича в кладенеца и всеки път трябва да я чакам докато засмуче вода при пускането. Водата в сондата ми е на около 4,5 метра и помпата изкарва около 3 минути след включването. За това съм решил там където на твоята схема е спирателният кран да сложа възвратен клапан за да не изпуска водата.
Помпата ми е подобна на тази но е по-стара:
Изображение

Тема "Замяна на помпа "Вида" със самозасмукваща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: