• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
krasi92 - майстор
Всяко домакинство със собствен хидрофор щом са само 15
П. Петков - специалист
http://aquapump.net/help/hidrofor-rezerwoar-kladenez
Водомерът е задължителен, в случай че домакинствата ползват обществена канализация!
vrangelov - специалист
emskia написа:
Здравейте. Имам сондаж, който е на дъбочина 30м и е широк 110мм, като имам 20м вода. Искам да захраня максимум 15 домакинства (имат по една баня), като първо вадя водата със сондажна помпа, която след това пълни резервоар от порядъка на 10 кубиков. След това с хидрофор ще взимам водата от резервоара и ще подавам към вече изградена Вик инсталация на домакинствата. Не ми ясно е каква помпа и хидрофор е подходящо да избера, защото ме притеснява дали ще има достатъчно налягане в системата (спрял съм се на грундфос с пресостат, но не знам дали ще свърши работа).Искам и да се подсигуря като сложа защита на помпата от празен ход, случайно ако свърши водата да изключва или пък като се напъни резервоара да спира. Също така се колебая дали с пвц тръби да свържа помпата или с дебел гофриран маркуч. Иначе съм решил да направя лебедка с която да мога да спускам помпата, коята пък ще вържа със стоманено въже. Очаквам добри предложения за помпи, хидрофори и другите принадлежности към тях :)

Този резервоар ролята на развъдник на легионела ли ще играе! Болниците по морето са пълни лятото заради такива "спестовници". Това по темата.

Сега нещо малко встрани. Някой знае ли къде(какъв вид лаборатория) мога да дам за изследване вода от сонда, като основното, което ме интересува е pH и твърдост на водата? Разбира се срещу заплащане, като се надявам лабораторията да не е пред закриване, защото изследването ще се прави или всяка година или през година. Зависи колко бързо и дали се променят стойностите. Бих се радвал на консултация при необходимост от корекция. Става въпрос за района на Пловдив.

Поздрави!
emskia - специалист
vrangelov написа:
emskia написа:
Здравейте. Имам сондаж, който е на дъбочина 30м и е широк 110мм, като имам 20м вода. Искам да захраня максимум 15 домакинства (имат по една баня), като първо вадя водата със сондажна помпа, която след това пълни резервоар от порядъка на 10 кубиков. След това с хидрофор ще взимам водата от резервоара и ще подавам към вече изградена Вик инсталация на домакинствата. Не ми ясно е каква помпа и хидрофор е подходящо да избера, защото ме притеснява дали ще има достатъчно налягане в системата (спрял съм се на грундфос с пресостат, но не знам дали ще свърши работа).Искам и да се подсигуря като сложа защита на помпата от празен ход, случайно ако свърши водата да изключва или пък като се напъни резервоара да спира. Също така се колебая дали с пвц тръби да свържа помпата или с дебел гофриран маркуч. Иначе съм решил да направя лебедка с която да мога да спускам помпата, коята пък ще вържа със стоманено въже. Очаквам добри предложения за помпи, хидрофори и другите принадлежности към тях :)

Този резервоар ролята на развъдник на легионела ли ще играе! Болниците по морето са пълни лятото заради такива "спестовници". Това по темата.

Сега нещо малко встрани. Някой знае ли къде(какъв вид лаборатория) мога да дам за изследване вода от сонда, като основното, което ме интересува е pH и твърдост на водата? Разбира се срещу заплащане, като се надявам лабораторията да не е пред закриване, защото изследването ще се прави или всяка година или през година. Зависи колко бързо и дали се променят стойностите. Бих се радвал на консултация при необходимост от корекция. Става въпрос за района на Пловдив.

Поздрави!
Аз тези кубици на резервоар съм ги дам приблизитено, защото не съм много наясно. Не мисля че беше нужно да спамиш с твоите въпроси за изследвания. Има си други места за тая работа! :evil:
Andri01 - майстор
Сега нещо малко встрани. Някой знае ли къде(какъв вид лаборатория) мога да дам за изследване вода от сонда, като основното, което ме интересува е pH и твърдост на водата? Разбира се срещу заплащане, като се надявам лабораторията да не е пред закриване, защото изследването ще се прави или всяка година или през година. Зависи колко бързо и дали се променят стойностите. Бих се радвал на консултация при необходимост от корекция. Става въпрос за района на Пловдив.

Поздрави![/quote]

От кой край си? РИОКОЗ се занимава с тези неща.
kabel96 - специалист
vrangelov написа:
emskia написа:
Здравейте. Имам сондаж, който е на дъбочина 30м и е широк 110мм, като имам 20м вода. Искам да захраня максимум 15 домакинства (имат по една баня), като първо вадя водата със сондажна помпа, която след това пълни резервоар от порядъка на 10 кубиков. След това с хидрофор ще взимам водата от резервоара и ще подавам към вече изградена Вик инсталация на домакинствата. Не ми ясно е каква помпа и хидрофор е подходящо да избера, защото ме притеснява дали ще има достатъчно налягане в системата (спрял съм се на грундфос с пресостат, но не знам дали ще свърши работа).Искам и да се подсигуря като сложа защита на помпата от празен ход, случайно ако свърши водата да изключва или пък като се напъни резервоара да спира. Също така се колебая дали с пвц тръби да свържа помпата или с дебел гофриран маркуч. Иначе съм решил да направя лебедка с която да мога да спускам помпата, коята пък ще вържа със стоманено въже. Очаквам добри предложения за помпи, хидрофори и другите принадлежности към тях :)

Този резервоар ролята на развъдник на легионела ли ще играе! Болниците по морето са пълни лятото заради такива "спестовници". Това по темата.

Сега нещо малко встрани. Някой знае ли къде(какъв вид лаборатория) мога да дам за изследване вода от сонда, като основното, което ме интересува е pH и твърдост на водата? Разбира се срещу заплащане, като се надявам лабораторията да не е пред закриване, защото изследването ще се прави или всяка година или през година. Зависи колко бързо и дали се променят стойностите. Бих се радвал на консултация при необходимост от корекция. Става въпрос за района на Пловдив.

Поздрави!
Протокол трябва ли.Ако не сложи едно кафе и пътьом ще мина някой път да ти ги премеря.
vrangelov - специалист
Здравей Andri01,

Благодаря за насоката! Както вече написах, Пловдив ми е близо. Ще им звънна да чуя, дали имат такава услуга. Ако не намеря къде, ще си отворя собствена тема, че колегата мрънка.


kabel96 написа:
Протокол трябва ли.Ако не сложи едно кафе и пътьом ще мина някой път да ти ги премеря.
Благодаря за предложението. Приемам с удоволствие. Съответно ще си платя каквото струва. На първо време не ми трябва протокол, а после, ако реша да не разчитам на гаранции, пак не ми трябва. Като идвам към твоето село ако искаш да ти звънна да пием кафе. Да нося ли вода? Ще ти пратя мобилния си номер и име на ЛС, да не се налага да ти звънят непознати номера, като имаш време напиши ми твоите номер и име пак на ЛС.


Поздрави!
vinkelmen - специалист
emskia написа:
Здравейте. Имам сондаж, който е на дъбочина 30м и е широк 110мм, като имам 20м вода. Искам да захраня максимум 15 домакинства (имат по една баня), като първо вадя водата със сондажна помпа, която след това пълни резервоар от порядъка на 10 кубиков. След това с хидрофор ще взимам водата от резервоара и ще подавам към вече изградена Вик инсталация на домакинствата. Не ми ясно е каква помпа и хидрофор е подходящо да избера, защото ме притеснява дали ще има достатъчно налягане в системата (спрял съм се на грундфос с пресостат, но не знам дали ще свърши работа).Искам и да се подсигуря като сложа защита на помпата от празен ход, случайно ако свърши водата да изключва или пък като се напъни резервоара да спира. Също така се колебая дали с пвц тръби да свържа помпата или с дебел гофриран маркуч. Иначе съм решил да направя лебедка с която да мога да спускам помпата, коята пък ще вържа със стоманено въже. Очаквам добри предложения за помпи, хидрофори и другите принадлежности към тях :)
Няма как да получиш конкретен отговор за помпа, защото задачата не е никак проста. Изборът на помпа се определя от консумацията на вода (дебита) и нужния напор.
Мощността на помпената станция трябва да бъде такава, че пренасяния обем вода да покрива всички потребности на живущите. Значи, първо трябва да определиш търсения дебит. Това става, като сумираш предполагаемия (подчертавам думата не случайно) дебит за различните точки на потребление (душ, умивалник, кухненска мивка, тоалетна, пералня, миялна и пр., за душ примерно е 0,2 л/сек, за тоалетна 0,1 л/сек. и т.н.). Понеже не всички точки ще се ползват едновременно, общия предполагаем дебит се намалява по коефициент за да се получи реалистична стойност за консумация.
Необходимия напор се определя от необходимото налягане в точката на потребление, разликите във височината между най-ниското ниво на водочерпене и най-високата точка на потребление, както и от напорните загуби във водопроводната система. Напорните загуби пък, се определят от сечението на тръбната арматура, дължината и, фитинги, кранове, филтри и пр. и пр. Тези изчисления е хубаво да се направят от фирма, дето това и е работата, за да няма после хър-мър.
Едва след като се знаят тези неща, се задава въпросът - каква помпа ще препоръчате.
Със сондажната помпа нещата също не са ясни - какъв е дебитът на сондажа, на каква дълбочина се потапя помпата, какво е разстоянието по хоризонтал и вертикал от сондажа до резервоара?
  • 1
  • 2

Тема "Снабдяване на голям обект с хидрофорна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: