• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
bec
Честит празни на всички!

Отскоро живея в Словакия и се обръщам към вас, защото не разбирам добре Словашки и предпочитам някой да ми обясни на "чист Български език". :)

Наскоро се преместихме в къща и се оказа се, че преди много години, когато не е имало водопровод, собвениците са ползвали "въртян" кладенец, който не е ползван в последните 20 години. Кладенецът се намира в шахта с дълбочина около 3 м, дълбок е около 13 метра, като около 6-тият метър надолу започва водата (измерено с конец и гайка) :? Кладенеца е изграден от чугунени тръби ф100 (или 120) като в нея има метална тръба ф40.

Искам да го ползвам за външната чешма, за поливане на градината и всякакви други дейности, за които не ми трябва питейна вода. Дори се замислям да пусна тръби към тоалетните, но това за сега не е приоритет. За целта съм се спрял на хидрофор с резервоар.

Проблемът е, че доста изчетох и пак не мога да преценя кой е най-добрият вариант за моите нужди. Едно нещо не ми е ясно - ако водата се засмуква от помпата, която напълва резервоара до определено налягане, при консумация (пускане на чешма) водата излиза от резервоара, при достигане на долната граница на налягането в резервоара се включва помпата и допълва съдът до горната граница, тогава защо има разлика между хидрофори с еднакъв двигател 900W и еднакъв резервоар 25 л.: http://goo.gl/8uPfyI и http://goo.gl/EvI9Hj (просто взех някакви за пример)?

Така също не разбирам, защо има разлика в между максималната височина на изпомпване на хидрофори с еднакъв резервоар (25 л. например) и с различни помпи (900W или 1300W например)? Нали водата винаги излиза от резервоара под едно и също налягане??

Объркан съм и затова ще ви помоля за съвет - кое е най-подходящо за моите цели и да не харчи много ток:
  • 1. Помпа 900 W с 25 л. резервоар
    2. Помпа 1300 W с 25 л. резервоар
    3. Помпа 1500W с 50 л. резервоар
    4. Нещо друго ...
Благодаря ви.
LazarGanev - "Велик майстор"
С такъв тип помпа можеш да ползвашне повече от 2-3м от резервоара, който е 7м.
krasi92 - майстор
Най малко ще харчи 900 ватовата а разликата при двете дадени е във височината на засмукване.По скъпата може да извади вода от по голяма дълбочина а втората може да извади повече вода от първата но само до 7-8 метра дълбочина.Ако искаш да използваш кладенеца максимално-13 м. първата или друга помпа с ежектор ще ти свърши работа.
dragozow - майстор
Човека друго пита...Помпите се различават по мощност, напор, дебит и цена. Тоест ако 900 ватовата смуче от 7 метра и на изхода ти дава 25 литра в минута, то тази която е 1.5 kW ще даде 40 литра, примерно.
bec
Благодаря за отговорите момчета.

@LazarGanev, знам че от кладенеца ще се използват само 2-3 метра, защото този вид помпи не могат да изкарват от повече от 9 метра дълбочина. Но нямам друг избор (лесен такъв), защото металната тръба е така набита, че нямам идея как може да се изкара, затова си мисля да използвам 1' маркуч с възвратен клапан долу. А и шахтата е била строена в последствие и няма как да се извади отгоре без да разрушавам покрива и. И като капак на всичко, не може да влезне техника която да ни помогне в случая.

@krasi92, тези помпи просто ги взех за пример да илюстрирам объркването си. :) Спрял съм се на една Унгарска фирма ELPUMPS и по-точно на моделите на 54 страница: http://www.elpumps.hu/files/ELPUMPS_CATALOG_2015_EN.pdf
Това което все още не разбирам е, как една и съща 900W помпа може да вади повече вода или да вади от по-дълбоко?! Просто логически не мога да го разбера. И би ли ми казал какво е това инжектор?

@dragozow, разбирам че помпите се различават по мощност, дебит и напор. Това което не разбирам при хидрофорите е как влияе помпата на напора след като работата и е само смуче от кладенеца и пълни резервоара, което означава, че от резервоара зависи напора. И тук идва въпросът - как така хидрофори с един и същи съд има различни напори? Убягва ми логиката.

От това което казвате и от което съм прочел, стигам до извода, че може би е най-добре да се вземе хидрофор с по-голям съд (50 л.) и с по-мощна помпа (1300/1500W). Това ще осигури поне едни 30 литра работен обем (между 2.5 и 1.5 бара) преди да се включи помпата, която ще напълни резервоара за 20 сек. (дебит 90 л/мин) което ще изхарчи 433 W за час (1300/3). Ако се ползва по-малка помпа 900W с дебит 62 л/мин, ще са необходими 30 сек, при което за час ще изхарчи 450 W за час (900/2).

В крайна сметка, изхарченият ток е един и същ при ползване на по-малка помпа или по-мощна помпа. Сега възникват нови два въпроса:
1. Имате ли представа колко е работният обем на един резервоар от 50л.? Със сигурност не е 50л, защото той работният му обем е между периода в който се включва (1.5 бара) и изключва (2.5 бара) помпата.
2. Кое е по-добре - да взема малка помпа която ще се включва по-рядко и ще работи по-дълко или по-мощна помпа, която ще се включва по-често за кратко?

Прилагам и снимка на кладенеца.
Прикачен файл:
IMG_1761.JPG
hidrazin - майстор
bec написа:
...Това което все още не разбирам е, как една и съща 900W помпа може да вади повече вода или да вади от по-дълбоко?! Просто логически не мога да го разбера. И би ли ми казал какво е това инжектор?...
Не е инжектор а ежектор. Той прави така че помпата да може да засмучи от по-дълбоко.
За тази цел обаче използва част от водата като я връща долу при изнесения ежектор.
Това прави тези помпи едни от най-неефективните. В някои случаи обаче е оправдано тяхното използване.
помпи с ежектор
И не знам що все си правите тези кръчмарски сметки колко ток щяла да харчи?
Ако не ти харесва си ползвай вода от водопровода.
А една помпа консумира толкова ток, колкото вода извади плюс собствените си загуби (триене, топлина...).
Демек две помпи - едната 900W а другата 1500W ще изразходват почти еднакво еднакво количество електроенергия за да извадят 10 кубика вода.
Разбира се ако и двете са на еднакъв принцип на работа - примерно и двете центробежни и без ежектори.
:partyman:
krasi92 - майстор
По мощната помпа би могла да захрани и повече консуматори заедно без осезаем спад в налягането.
LazarGanev - "Велик майстор"
bec,
виж сега, този балон 25 или 50л не е резервоар, това е разширителен съд, който служи да омекоти включванията и да ги разреди. Изобщо не ти трябва да знаеш "полезен обем" - няма такова понятие. По време на работа на помпата този съд не работи, той има роля само при пускане и спиране. Помпата се избира според дебитите и напорите, който искат консуматорите - разни пръскачки и др. Ако тя има много по-голям дебит, отколкото ти е нужеш, то тя ще започне да цикли (вкл./изкл.), която не е добре за нея.
bec
hidrazin написа:
Не е инжектор а ежектор. Той прави така че помпата да може да засмучи от по-дълбоко.
За тази цел обаче използва част от водата като я връща долу при изнесения ежектор.
Това прави тези помпи едни от най-неефективните. В някои случаи обаче е оправдано тяхното използване.
помпи с ежектор
hidarzin, благодаря ти за информацията за ежекторите и как работят, ще го имам в предвид.
hidrazin написа:
И не знам що все си правите тези кръчмарски сметки колко ток щяла да харчи?
Ако не ти харесва си ползвай вода от водопровода.
А една помпа консумира толкова ток, колкото вода извади плюс собствените си загуби (триене, топлина...).
Демек две помпи - едната 900W а другата 1500W ще изразходват почти еднакво еднакво количество електроенергия за да извадят 10 кубика вода.
Разбира се ако и двете са на еднакъв принцип на работа - примерно и двете центробежни и без ежектори.
:partyman:
Аз нямам проблем в налягането във водопровода, а с цената на общинската водата - тук 1 кубик струва € 1.30. Точно затова трябва да си направя кръчмарска сметка, какво ще инвестирам и колко ще ми струва водата от кладенеца - в случаят токът (не смятам първоначална инвестиция, консумативи, поддръжка и т.н.). Цената на 1kWh е приблизително € 0.13, т.е. при една помпа от 900W с максимален дебит от 3.7 кубика за час - 1 кубик вода от кладенеца ще струва приблизително € 0.32. Според мен е важно човек да е наясно какво инвестира и колко ще муструва, за да си направи сметката дали си заслужава (освен ако не му е хоби).
LazarGanev написа:
bec,
виж сега, този балон 25 или 50л не е резервоар, това е разширителен съд, който служи да омекоти включванията и да ги разреди. Изобщо не ти трябва да знаеш "полезен обем" - няма такова понятие. По време на работа на помпата този съд не работи, той има роля само при пускане и спиране. Помпата се избира според дебитите и напорите, който искат консуматорите - разни пръскачки и др. Ако тя има много по-голям дебит, отколкото ти е нужеш, то тя ще започне да цикли (вкл./изкл.), която не е добре за нея.
LazarGanev, точно от това се обърквам и не мога да разбера какво е подходящо в моя случай. Това което знам със сигурност, че тази вода ще се ползва предимно за поливане. Използването и за битови нужди е по-скоро фантазия или бъдещ проект.

Тък като определно нямам познания по темата е по-добре да подходя различно. Може ли да ми дадете съвет какво е най-оптималното решение, ако водата ще се ползва за: 2 пръскачки с дебит от 10л в минута, или да се мие колата с водоструйка с дебит 5л/мин, или за миене на ръцете на външната чешма, или децата да си играят с маркуча? :)
шоп - майстор
bec, наистина са ти кръчмарски сметките. Първо малко си объркал не е 0.32 евро изпомпването на 1м3 вода, а 0.032 евро.

Но това са подробности.
Първо, щом нямаш пробем с налягането не ти трябва хидрофор, още повече той да е с разширителен съд.

Трябва ти помпа. Проверил ли си сондажа дали има дебит? Питаш за помпи с различна мошност, но да не се окаже, че дори и най-слабата изтегля водата за 10 мин и после засмуква въздух.

Имай впредвид следното: Няма центробежна помпа, която да може да изпомпва вода повече от 8 метра ( реално са 7.5м) Измерва се от остта на турбината до водното огледало. Тези 6 метра от водното огледало до остта на турбината ли ще са? Ако няма дебит и бързо спадне нивото с 1,5-2 метра какво правим? Това че сондажа е 13 метра в случая не играе роля.

Тогава ти трябва потопяема помпа, но тръбата в сондажа трябва да я извадиш. Ако сондажа ти няма добър дебит има начин с маломошна помпа и буферен резервоар да си решиш проблема.

И последно: никога не си прави сметките при максималният дебит на помпата. Има една крива по координатите напор и дебит и от нея можеш да се ориентираш какво реално да очакваш. Всичко друго е кръчмарска сметка, но без кръчмар.:-)
Успехи!
  • 1
  • 2

Тема "Избор на хидрофор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: