• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Благодаря за съветите! Ще експериментирам! Ако някой се сети за още нещо, нека пише. Благодаря!
пон юни 27, 2016 9:57 amgogo_gotin написа:
Здравейте! Трябва ми помощ! Пускам темата за помпа с вграден пресостат, защото се видях в чудо с тази машина. Купих помпа с електронен пресостат Gardena Classic 4000/4 втора ръка и започна приключение. Интересува ме някой има ли опит с такива помпи?
Ще съм много благодарен, ако мога да обсъдя с някой проблема.
Нищо, че темата е много стара, може да съм от помощ на някой със същия пеоблем!
И така:
Помпата ми е точно същата, на село имам хидрофор, защото често спира водата лятото и е голяма мъка.
Точно някъде 2016г. купих чисто нова помпа от Ташеф и Галвинг и работеше безотказно до миналата 2020г. лятото.
Тоест и тогава работеше, но майка ми (която живее на село) казваше че се включвала от време на време сама без да има пусната чешма в двора или в къщата!
Не му отдадох тогава голямо значение и като свърши летния сезон я разкачих и прибрах за пореден път в мазето зимата.
Вчера се домъкнах на село защото майка ми каза, че като поливали, спирала водата и било тегаво.
Та тръгвам да слагам помпата в бунара с племенника и ...всичко работи до 1вата минута!
Спира и мига жълтата лампа на индикация че няма вода!
Аларма: липса на вода!
Викам си егаси какво става?
Зачекнахме се с малкия, напълнихме една вана и 2та маркуча смукателен и изпускателен в нея... викам си, да видим на живо какво се случва!
Трабълшутинг 1 час, и се оказа следното!
Помпата е напълнена с вода, обезвъздушена и всичко е ок.
Завърташ ключа на положение (долу START), включваш в напрежението/контакта, помпата започва да работи и завърташ положение (горе RUN)!
Тя работи половин минута изкарва водата от себе си и спира с аларма или често мигане в зелено (което е липса на дебит) или светва жълто (което е аларма за липса на вода)!
Викам си тук от някъде дърпа въздух?!
Запекнахме се сериозно и накрая се оказва че дърпа въздух от уплътнението на прозрачната капачка за пълнене отгоре!
Малко и незабележимо (на пръв поглед) но достатъчно при този дебит да изхвърли цялата вода почти веднага!
В някои случаи като сгъна изпускателния маркуч (който бях приспособил за теста) напълваше налягане и спираше но за минута, после пак се включваше за да компенсира и така докато изхвърли цялата вода в себе си!

Решението!
Бяло гумено уплътнение от пластмасов сифон за мифка! ;)
Става и добре изрязана гума в правилния диаметър на резбата на прозрачната капачка!!!
Затягаш здраво но да не се приплесне и всичко заспива на мига!
Звука се променя в правилния и през прозрачното уплътнение можеш да разбереш как хубаво циркулира водата вътре!
Ефект:
Помпата засмуква правилно вода и я изхвърля с правилния дебит! Ако затапиш добре на изхода, нагнетява налягането добре и спира сама работа (без отново да се включи).
Правилната работа е помпата да се включи когато в тръбопровода падне леко налягането, разбирай врътнеш някое от кранчетата на чешмите в системата!!!

Дано съм бил полезен! Желая хубав ден на всички!!!
brum - майстор
Още един проблем има с тези помпи след зазимяване - еднопосочният клапан залепва. Намира се под малкото капаче с болтчето. Сваля се капака, размърдва се клапана и всичко заработва.

Ако е залепнал все едни е в режим на обезвздушаване (тоя дето се пуска със страничната врътка). В този режим не може да качи налягане и пресостата не спира.

Тоя клапан даже съм го чистил веднъж, щото леко връщаше. Симптомите бяха, че през 5-6 минути помпата се пускаше. Все едно има теч някъде.

И последно като потенциален проблем. Оригиналният възвратен клапан на Гардена дето е на края на засмукващият маркуч също залепваше. Вади се, отваря се, измива се и заработва. Ако е залепнал помпата не може да дръпне вода. Върти, ама не успява да качи налягане и след известно време дава грешка и спира.

Това са двата проблема които съм имал с такава помпа.
  • 1
  • 2

Тема "Водна помпа с електронен пресостат Gardena Classic 4000/4" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: