• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
kiki777 - напреднал
Да попитам и аз в тази тема за избор на потопяема помпа. Имам кладенец дълбок 3 метра, от кота 0, като лятото водата е на един метър от кота нула, т.е. имам около 2 кубика вода. Селото е с много високи подпочвени води, Извор.
Имам изградено капково напочване което в момента се захранва от водопровода и няма проблеми. Искам да използвам потопяема помпа, за да не се занимавам с обезвъздушаване и ако може зимата даже да не я изваждам. След време мисля да сложа и разпръсквачи MP2000 или MP3000 на различни кръгове разбира се. Но говорейки само за капковото каква помпа да си купя? Терена е сравнително равен, макс 0,5 м денивилация.
Може ли същата помпа да се използва за поливане с пистолет, т.е. ако помпата е включена може ли да се "затвори крана", няма ли да изгори?
Само да кажа, че изчетох абсолютно целия форум и се информирах как да направя самата поливна система, но не и каква помпа да си купя за моя кладенец.
Благодаря на всички.
vlax - майстор
пон авг 19, 2019 7:00 pmkiki777 написа:
....т.е. ако помпата е включена може ли да се "затвори крана", няма ли да изгори?
Само да кажа, че изчетох абсолютно целия форум и се информирах как да направя самата поливна система, но не и каква помпа да си купя за моя кладенец.
Благодаря на всички.
Щом питаш дали ще изгори,означава че излъга ,че си изчел абсолютно целия форум.
:partyman:
kiki777 - напреднал
вт авг 20, 2019 3:19 pmvlax написа:
пон авг 19, 2019 7:00 pmkiki777 написа:
....т.е. ако помпата е включена може ли да се "затвори крана", няма ли да изгори?
Само да кажа, че изчетох абсолютно целия форум и се информирах как да направя самата поливна система, но не и каква помпа да си купя за моя кладенец.
Благодаря на всички.
Щом питаш дали ще изгори,означава че излъга ,че си изчел абсолютно целия форум.
:partyman:
Благодаря ти @vlax за компетентното мнение. Изключително полезно беше и всеки, който го прочете ще му стане ясно.
iliya_i - майстор
ср авг 21, 2019 3:17 pmkiki777 написа:
вт авг 20, 2019 3:19 pmvlax написа:
пон авг 19, 2019 7:00 pmkiki777 написа:
....т.е. ако помпата е включена може ли да се "затвори крана", няма ли да изгори?
Само да кажа, че изчетох абсолютно целия форум и се информирах как да направя самата поливна система, но не и каква помпа да си купя за моя кладенец.
Благодаря на всички.
Щом питаш дали ще изгори,означава че излъга ,че си изчел абсолютно целия форум.
:partyman:
Благодаря ти @vlax за компетентното мнение. Изключително полезно беше и всеки, който го прочете ще му стане ясно.
В почти всички теми дето твърдиш, че си чел пише какво се случва с центробежна помпа кога се "затвори крана". Редно ли е според теб, това да се повтаря като "краставицата" за всеки питащ? Успех в повторното четене!
Djack - специалист
На центробежна помпа, колкото повече я ограничаваш на изхода - по леко и става! :partyman:
kiki777 - напреднал
ср авг 21, 2019 10:30 pmDjack написа:
На центробежна помпа, колкото повече я ограничаваш на изхода - по леко и става! :partyman:
Благодаря @Djack, наистина. Това го прочетох в мнението на друг колега от форума, даже съм си го записал:
"За помпата, ако е центробежна не и пречи,даже се улеснява защото върши по малко работа и по малко се товари.Виж вибрационната много бързо ще предаде богу дух." Но не разбраха, ако напълно се затвори какво ще се случи. Примерно разбрах, че за непотопяема помпа с флуид контрол при затваряне, заради повишаване на налягането, помпата ще се изключи. Същото получава ли се при потопяемите?
Но за съжаление не знам коя помпа е центробежна и коя вибрационна :(, може и да е тъпо, но не знам.
Примерно тази помпа не видях на страницата й каква е: http://vodnipompi.bg/index.php?route=pr ... ct_id=1393
И другия въпрос е помпа с какъв напор ще ми трябва за моя кладенец, примерно 8 метра ще стигнат ли?
Поздрави
viking - напреднал
Здравейте,
Ще се възползвам да подновя темата с един въпрос
Имам въпросната Gardena 5500/3
Вадя вода от 16 метра кладенец с преходник и маркуч на 3/4(20мм) на 16 -19 работи добре нивото на водата е постоянно не свършва и след цяла нощ забравена да работи.
Въпроса ми е следния:
Въпросните 3 бара макс напор от упътването къде ги мерят на максималната височина(30м) или на изхода на помпата и за какъв диаметър на маркуча, и как се променят във височина.
Искам да я вържа към капково на овошки и не знам как да оразмеря маркучите а двора ми се изкачва на тераси като най-високата точка идва около 6 м. +16 метра дълбочина всичко около 22 метра. И някак си задачата се усложнява. За това реших да питам а да не е на принципа проба грешка.
Та наумил съм захранващ маркуч на 1 цол до най горното ниво и от него настрани да тръгват линиите за овошките на 1/2 с регулируеми капкообразуватели макс 8 л на час . Предвиждам 4 кръга някои от които могат да се затварят с кранове ако вземе че не стига налягане.
Грубо смятам в момента да имам около 70 точки капкообразуватела но ако включа и лентови маркучи за зеленчукови лехи грубо закръглям на около 2000 литра на час. Според вас ще се справи ли помпата. И бъркам ли някъде в сметките.
шоп - майстор
пет апр 17, 2020 5:07 pmviking написа:

Въпросните 3 бара макс напор от упътването къде ги мерят на максималната височина(30м) или на изхода на помпата
На максималната височина 30м напора ще е точно НУЛА, и няма да изтече и капка вода от маркуча:-)
kozl - майстор
пет апр 17, 2020 5:07 pmviking написа:
Въпроса ми е следния:
Въпросните 3 бара макс напор от упътването къде ги мерят на максималната височина(30м) или на изхода на помпата и за какъв диаметър на маркуча, и как се променят във височина.
Налягането е м-у входа и изхода на помпата. Тва означава, че ако се мери требат 2 манометъра - един при входа, един на изхода.
Това, че вадиш вода от 16 м кладенец, какво означава? Че това е дълбочината на кладенеца или там си спуснал помпата. Къде е водното ниво? Всъщност дълбочината на кладенеца за сметките по напора не е от значение. Необходимо е само водното ниво. И така напорът, който е необходим до съответната точка е =вертикалното разстояние от водното ниво до точката + напор от загуби по тръбопровод и арматура +технологичен напор за дюзите. Това в метри. Прибл.1 бар отговаря на 10 м височина на водния стълб.
Понеже напор от загуби по тръбопровод и арматура не е константа и зависи от дебита, тва най-трудно се определя. Требат формули за пресмятане загуби по тръби и местни загуби в арматура и коефициенти на тръбите и арматурата.
viking - напреднал
съб апр 18, 2020 8:57 amkozl написа:
пет апр 17, 2020 5:07 pmviking написа:
Въпроса ми е следния:
Въпросните 3 бара макс напор от упътването къде ги мерят на максималната височина(30м) или на изхода на помпата и за какъв диаметър на маркуча, и как се променят във височина.
Налягането е м-у входа и изхода на помпата. Тва означава, че ако се мери требат 2 манометъра - един при входа, един на изхода.
Това, че вадиш вода от 16 м кладенец, какво означава? Че това е дълбочината на кладенеца или там си спуснал помпата. Къде е водното ниво? Всъщност дълбочината на кладенеца за сметките по напора не е от значение. Необходимо е само водното ниво. И така напорът, който е необходим до съответната точка е =вертикалното разстояние от водното ниво до точката + напор от загуби по тръбопровод и арматура +технологичен напор за дюзите. Това в метри. Прибл.1 бар отговаря на 10 м височина на водния стълб.
Понеже напор от загуби по тръбопровод и арматура не е константа и зависи от дебита, тва най-трудно се определя. Требат формули за пресмятане загуби по тръби и местни загуби в арматура и коефициенти на тръбите и арматурата.
Привет, Дълбочината на кладенеца е 16 м с постоянно ниво около 2 метра на водата. Помпата е потопена да кажем малко над дъното около 80 см до метър. Двора ми е на тераси като най-високата точка идва около плюс 6 метра (груба сметка общо височина от помпа до крайна точка 20тина метра) помпата е гардена 5500/3
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9

Тема "Потопяема помпа за кладенец.Избор до 400лв" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: