• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
boqnkov - специалист
Здравейте, колеги! Искам да имам система, която при спиране на водата от водопровода ще имам някакъв резерв с който ще мога да изкарам 1 2 дни. Къщата е едноетажна с голямо таванско. Искам да споделя с вас какво съм намислил и да чуя мненията ви относно това дали може да се измисли нещо - по добро. Смятам горе на тавана да сложа съд 500л., който ще е свързан преди извода за тоалетното казанче. Това е с цел водата там да циркулира и да не се застоява. Съда ще се пълни от водопровода и ще се спира с поплавък. При спиране на водата ще завъртам още един кран, който е между казанчето и резервоара и ще се подава вода от резервоара към цялта система. До крана ще има и копче, което пуска и спира помпа, която ще създава налягане. Не знам дали бях ясен.
Тони Ст. - специалист
За налягането по добре сложи хидрофор. А иначе това за циркулацията ,не е лошо като идея.Сложи и преливник,в случай че не сработи затварящия клапан. Да не ти "удави"къщата :).
dragozow - майстор
Сложи хидрофор, само гравитацията няма да свърши работа. Иначе водата от бидон винаги има един гаден дъх, но за аварийно става.
infomar
Недей усложнява напразно системата.
Едва ли ще ти се налага през ден да я ползваш - предполагам веднъж на няколко месеца и повече лятно време. Опрости я максимално. Направи я само за аварийни случай.
Обърни внимание на мястото където ще се намира, защото си мисля, че 500 литра почти точково натоварване дълго време може да укаже влияние. Самотекът от личен опит е достатъчен за да се пълнят казанчета и ползване на мивки определено време - все пак говорим за временни аварийни случай, а не за продължително време, когато ще търсим и комфорт.
Може да го включиш в система за поливане на градина, вместо постоянно да е включен в домашният тръбопровод - таман ще се подгрява лятно време... и може душче от вънка да изкараш...
Не знам на колко атмосфери са пригодени кубиковите цистерни..., дано не се пукне случайно... :? Система за сигнализация при теч....

Добре е да има мерна стъкленица - не е сложно технически.
Помисли за добро източване и обезвъздушаване зимно време - опасност от замръзване.

Мое мнение - необвързващо!!
todortv - майстор
Водата ще застои и ще "жабяса".
На бойлера сложи кран преди клапана и колкото -толкова. :razz:
MamaMy - майстор
За тази цел използвам слънчевите бойлери. Винаги имам на разположение 3 бр по 80 литра водосъдържатели пълни с вода и включени към водопровода. Е, неприятно е когато са загрели много и няма студена вода да разхладя, но пък мия чинии и се къпя на душа с налягане по-добро от нормалното на нашия водопровод. За целта използвам компресор за да напомпа въздух в топлата страна на водосъдържателите. Имам и байпасен кран успоредно на възвратния клапан който отварям и водата се връща обратно във водопровода. Превключването ми коства почти цяла минута :wink:
boqnkov - специалист
Идеята наистина е да се ползва рядко тази система и поради това съм готов на някой компромиси, но в никакъв случай не искам да и робувам с поддръжка и ежеседмични задължения към нея. Как водата ще жабяса, като там постоянно ще има циркулация? Колко минус трябва да държи за да замръзне съд с 500л вода в затворено подпокривно пространство?
Тони Ст. - специалист
При постоянна циркулация водата няма да "жабяса" ,но по стените на съда се отлаган налепи,на вид хлъзгав слой. Това на 3-4 месеца. И мисля е предпоставка за т.н."легионела". Така че ,поне веднаж на 6 месеца ще иска изпразване и почистване.
ivanovbg - майстор
-1градус

Аз имам 500литра бойлер от неръждавейка на тавана с автоматичен обезвъздушителен клапан. Пълни се с водата под налягане като горната половина я ползвам за бойлер на слънчево. Долу след водомера имам възвратен клапан с филтър за да не се уврежда клапана. Като спрат водата даже не разбирам. Чак след известно време спира топлата, а след още 100тина литра почва да тече и студената топла. Панелите след като намалее водата спират автоматично да греят. Карал съм така по 2-3 дни. Работи си и пералня и миялна защото денивелацията ми е 3 етажа - към 10 метра. Зимата източвам, ама след като замръзна веднъж :weedman:
:partyman:
lov - майстор
Ползвам нещо почти еднакво като на колегата. Един останал ми болер 80л. от едни солсрни заигравки. Вързанбе дирекно към водопровода а в най горната му част имам автоматичен обезвъздушител. При спиране но водата системата си работи на самотек. Като трябва да спомена че при водомера имам възвратен клапан иначе всичко ще замине в градския водопровод. При пускане на водата системата се пълни автоматично докато водата стигне най горното ниво и обезвъздушителя сработи. Когато се черпи вода от там през него влиза въздух за да може водата да се оттича и да не се създава вакум.
Имах идеи да сложа по голям водосъдържател или да добавя още един бойлер но се оказа че този обем ми е напълно достатъчен. Все пак това са аварийни ситуации и тази вода ми стига за тоалетната или пералнята да дозавърши цикъла. Както и да си измиеш ръцете макар че ми се е случвало и да взема душ кат съм на зор. Но забравх да поясня че бойлера се намира на покрива и имам 3 етажа та се получава прилично налягане. Ако наистина се търсят по големи обеми вода не бих го разположил по таваните защото си е тежест и евентуален гаф би удавил къщата. А понеже така или иначе ви се налага използването на хидрофор бих го монтирал в някое мазе или закопал в двора. Така кяма да ви се налага да се притеснявате и за замръзване зимата. В случая аз есента го източвам.
  • 1
  • 2

Тема "Съвет за система при спиране на водата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: