• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
kuuuuuul - майстор
Аз ги викнах да ми сменят изцяло тръбата до водомера поради ниско налягане,дойдоха след известно време изкопаха дупка на улицата и от там с машина прокараха тръбата(пластмаова) до водомера без да копаят.Всичко за тяхна сметка.
Antonii - майстор
По документи ако водомера е в имота на потребителя, то ВиК са само до границата на имота. От там нататък отговорноста е на потребителя.
Това трябва да го пише в общите условия по договора на доставка на услугата.
kozl - майстор
По кои документи и каков е тоя договор?
При нова строителство без договор няма РП, ама случая е заварено положение. Я има договор или по-скоро не.
infomar
Antonii написа:
По документи ако водомера е в имота на потребителя, то ВиК са само до границата на имота. От там нататък отговорноста е на потребителя.
Това трябва да го пише в общите условия по договора на доставка на услугата.

Чл. 5. Потребителите са длъжни:
1. да осигуряват свободен и безопасен достъп на длъжностните лица, упълномощени от В и К оператора, в следните случаи:
б) за извършване на проверки на състоянието и експлоатацията на вътрешните мрежи и водопроводните и канализационни инсталации на потребителите, за извършване на проверка и контрол на водомерите и за вземане на проби от питейната вода;
г) за извършване на проверки на състоянието и експлоатацията на В и К системи и съоръжения към тях, публична държавна или общинска собственост, разположени на територията на техните имоти, включително за монтажни или ремонтни работи;

Чл. 7. В и К операторът е длъжен:
4. да поддържа изградената В и К система, включително водомерните възли на водопроводните отклонения, в съответствие с техническите и санитарни изисквания и с изискванията за опазване на околната среда и безопасност при работа;
12. да предоставя алтернативно водоснабдяване с питейна вода, включително с водоноски, когато е налице прекъсване на водоснабдяването с питейна вода за повече от 12 часа;
Чл. 8. (1) В и К операторът предоставя услугата доставяне на питейна вода чрез водоснабдителната система до границата със сградната водопроводна инсталация или до вътрешната водоснабдителна мрежа на обособен имот.
(5) Водомерният възел на водопроводните отклонения в урбанизираните територии и селищните образувания се разполага в урегулирания поземлен имот в защитена срещу нерегламентиран достъп шахта на разстояние до 2 м от уличната регулационна линия или в общо леснодостъпно, затворено и с осигурено осветление помещение непосредствено след влизането на тръбата в сградата, когато тя е етажна собственост, или когато сградата отстои на не повече от 5 м от уличната регулационна линия.

(6) При необходимост В и К операторът може да монтира за негова сметка водомерната шахта и водомерния възел извън границите на имота, като отговорността му за предоставяне на услугата водоснабдяване е до регулационната линия на имота на потребителя. В тези случаи водомерната шахта заедно с водопроводното отклонение до границата на имота на потребителя са част от общите мрежи на водоснабдителната система и се изграждат, поддържат и стопанисват по реда на ЗУТ и Закона за водите (ЗВ) от В и К оператора.




За мен отговорността до водомера е на ВиК дружеството.
Antonii - майстор
Точно тук така си го и пише.
И понеже съм сменял такава тръба стана точно по този начин. ВиК извършиха услугата по смяната безплатно, но изкопа на територията на имота се прави от собственика или за негова сметка и от него се осигурава тръбата над 2метра или се доплаща. Иначе улицата те си я прекопваха без никакви разправии просто питаха за кой ден. И като бяхме готови с изкопа и тръбата дойдоха смениха я и си заминаха.
Това е за региона на Перник, за други градове други Вик - други правила.
montoya - майстор
Аз си купих тротоарния кран, тръбата до водомера ми, ВиК-то изкопаха да видят, че има авария. Направих го отклонението заедно с баща ми и докато бях в дупката шефа на водарите, вика. Някой трябва да плати една такса за промяна на отклонението :?
Единствено благия ми характер го спаси от зариване в дупката до тръбата :supz:
  • 1
  • 2

Тема "Спукана тръба преди водомера." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: