Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
benimm8808 - специалист
Колеги здравейте,имам проблем с налягането на топлата вода,ще се опитам да опиша ситуацията и да видим какво ще ме посъветвате.
Преди 2 години смених обикновенния бойлер с 200л. на теси с 2 серпентини съоветно вързан към парната инсталация и към слънчев колектор.
Поради липса на място на етажа, 200л. бойлер го инсталирах на таванската площадка преди входа за тавана.Разтоянието от там до банята и кухнята е 10 метра. Тръбите са ППР 20мм.В началото нямах проблем с налягането,но от около година забелязвам,че при пускане на водата в кухнята без значение дали топла или студена, в банята ако има човек да се къпе веднага го разбира цялата къща.Изведнъж потича ледена вода и след спиране на водата в кухнята всичко се нормализира.
Не знам,а и не съм сигурен дали има някакви буст помпи,който могат да се монтирам след изхода на топлата вода набойлера или нещо подобно,и ако да,евентуално на къв принцип работят(предполагам следят налягането в системата).
За мноого години на всички-здраве пожелавам на всички.
Поздрави
Николай Бонев.
nikolovvd - майстор
Две неща ми идват на ум.
1. При правенето на инсталацията или поялника за ППр тръби е бил много горещ, или тръбата и фитинга са държани над допустимото, при което тръбата е влязла по-навътре във фитинга. Най-често това се случва при колената.
2. Явно при новите бойлери, особено на Теси (те така ги рекламират), предполагам тръбата на входящата вода е направена така, че да пуска на тънка струя водата към нагревателя, за да може да се стопли по-бързо.
Ако студената вода е на "мека връзка" може да я отвиеш от бойлера и да видиш какъв е дебита и дали се променя, когато се пусне бодата в кухнята.
Няма да е зле да измериш налягането във водопровода, а може и да сложиш един тройник на входа на бойлера и да монтираш манометър.
Ако дебита се променя при отворена връзка, можеш връзката да я макнеш и да провериш отново. Ако резултата е същия, то инсталацията някъде е с намалено сечение.
Има меки връзки, които са с по-малък диаметър и създават този проблем. В този случай ки купуваш един КИТ (набор от фитинги) и свързваш бойлера с белите тръби за парно. Цената варира от 10 до 16 лв. в зависимост от къде ги купуваш.
Дори за топлата вода е препоръчително да се направи, защото гумата в меките връзки се одървя с времето и се пука винаги в Събота вечет или в Неделя, когато няма от къде да си купиш нова.
benimm8808 - специалист
Никъде няма меки връзки,всичко е на ППР от изхода на бойлера до чешмите и на топлата и на студената вода.
kaishew - специалист
За много години.Провери си филтъра на вход на водомера.
benimm8808 - специалист
kaishew написа:
За много години.Провери си филтъра на вход на водомера.
Преди 6 месеца сменях водомер, проверих го,а от тогава не е спирала водата(да не повярваш).
kozl - майстор
benimm8808 написа:
Колеги здравейте,имам проблем с налягането на топлата вода,ще се опитам да опиша ситуацията и да видим какво ще ме посъветвате.
Преди 2 години смених обикновенния бойлер с 200л. на теси с 2 серпентини съоветно вързан към парната инсталация и към слънчев колектор.
Поради липса на място на етажа, 200л. бойлер го инсталирах на таванската площадка преди входа за тавана.Разтоянието от там до банята и кухнята е 10 метра. Тръбите са ППР 20мм.В началото нямах проблем с налягането,но от около година забелязвам,че при пускане на водата в кухнята без значение дали топла или студена, в банята ако има човек да се къпе веднага го разбира цялата къща.Изведнъж потича ледена вода и след спиране на водата в кухнята всичко се нормализира.
Не знам,а и не съм сигурен дали има някакви буст помпи,който могат да се монтирам след изхода на топлата вода набойлера или нещо подобно,и ако да,евентуално на къв принцип работят(предполагам следят налягането в системата).
За мноого години на всички-здраве пожелавам на всички.
Ники оцветеното подсказва, че имаш запушване в инсталацията преди точката където си хванал студената вода за бойлера. Почвай с проверка от цедката на водомера. Когато пуснеш чешмата в кухнята налягането в тръбите след запушването спада, а именно там попада връзката към бойлера и така топлата вода секва преди студената оти и по-дълъг пътя и съпротивлението по-големо.
Иначе нормално и в изправна инсталация е като пуснеш обилно топла вода в кухнята да смръзнеш тоя в банята или пък с обилно студена в кухнята да ощавиш тоя в банята. И ефекта е в зависимост от диаметъра на тръбите и разположението им.
Вместо да мислиш за помпи търси запушването и помисли за терморегулируем смесител.
benimm8808 - специалист
Колеги, пак повдигам темата.Това лято сменях щранговете от водомера до етажа(2-ри от къща),проблема си остана.
Всичко сочи,че явно пътя от бойлера до смесителя е доста дълък и затова пада налягането.Днес купих бустер помпа VILO PB-088EA и сега дилемата е къде да я свържа на бойлера-след изхода на топлата вода или преди входа на студената.Няма начин да я вържа след водомера,така че давайте акъл къде да се върже.Притеснява ме и факта ,че в опътването пише ,да не минава вода повече от 80 гр. през помпата, я лятото от солара имало е пъти която минава над 80 гр. Второто,което си мисля е ,че ако е вързана преди входа на студената при всяко пускане на смесителя(на топлата вода) ,помпата всеки път ще вкарва допълнително нялагане в самия бойлер-а това са си линейни разширения постоянно?
Вие сте?
gnt69 - майстор
Аз имах подобен проблем в къщи и го реших по друг начин. Купих аератори с шайба за дебит и наслагах на всички чешми. Имам 2 на двора и 2 в къщи. Струята е пълна ама с въздух, малко е тегаво ако пълниш вода в кофа ама при всеки друг случай е икономия на вода. Това което ти показвам е примерно само такава картинка намерих в нета. Аз моите съм ги купувал по 2-3 лева. Разгледай по железариите около вас.
https://ecocity.bg/index.php?route=prod ... duct_id=51
benimm8808 - специалист
Имам на всички смесители в къщи,не помага.
Поздрави.
kozl - майстор
Ние сме ЕС с вертикални щрангове 7 етажа и централно топлоснабдяване през абонатна станция.
Тръбите след водомерите първо минават през банята и после към кухнята. На кухненския смесител винаги е имало аератори. И пак при пускане на вода в кухнята за къпещия настъпваше дебаланс на температурата на нагласената през душ батерията вода. Разбрахме се докато някой се къпе да не се ползва кухняь пералня и миялна, но проблема продължи, докато установих, че си влияем по комшийски.
Решението и спасението с термореголируем смесител в банята.
Реишението ти с помпа може да предизвика ощавяне. Освен помпата ти трябва и регулатор на налягане.Основното което променя температурата при къпане е промяната на налягането на студена, спрямо топла вода преди душ батерията. Така че помпата пак може да комбинираш с душ батерия с термосмесител. И от тази батерия трябваше да почнеш, а след това помпата. И какви са характеристиките на помпата?
А проблема с изхода на прекалено гореща вода от бойлера се решава пак с термосмесител и на сина има монтиран такъв нагласен за 55 гр и освен това има термо душ батерия.

Тема "Проблем с налягане на топлата вода." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: