Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
qsen.1998 - помощник
Здравейте ! Искам да повиша налягането на капковото напояване помпата в кладенеца ми е вида 5 ! Как може да стане чувам за някакви хидрофори къде точно трябва да се сложи в кладенеца или извън кладенеца ? Причината за това е че водата не ми отива до другия край на оранжериите а те са 2 ?
gnt69 - майстор
Поливай ги една по една. Явно и за двете не стига налягането.
kozl - майстор
То налягането и дебита са свързани. А как напояваш, едновременно и двете оранжерии ли? Ако да gnt69 те посъветва.
Хидрофора също има характеристики (H-Q) налягане и дебит. За да избереш хидрофор трябва да си наясно с необходимите ти налягане и дебит.
qsen.1998 - помощник
gnt69 написа:
Поливай ги една по една. Явно и за двете не стига налягането.
Е как може да се увеличи? Къде се слага този хидрофор ? При системите за поливане на райграс и при тях има !
data - специалист
qsen.1998 написа:
Здравейте ! Искам да повиша налягането на капковото напояване помпата в кладенеца ми е вида 5 ! Как може да стане чувам за някакви хидрофори къде точно трябва да се сложи в кладенеца или извън кладенеца ? Причината за това е че водата не ми отива до другия край на оранжериите а те са 2 ?
Според мен не ти стига дебита , не налягането . По принцип капковите системи работят при ниско налягане , а някой от тях и при гравитачно налягане . не знам как е подвързана системата при теб но вероятно маркучите са как да кажа "последоватено" свързани и с малък диаметър и до крайните точки не достига вода . Не се сещам за капково напояване под високо налягане
qsen.1998 - помощник
data написа:
qsen.1998 написа:
Здравейте ! Искам да повиша налягането на капковото напояване помпата в кладенеца ми е вида 5 ! Как може да стане чувам за някакви хидрофори къде точно трябва да се сложи в кладенеца или извън кладенеца ? Причината за това е че водата не ми отива до другия край на оранжериите а те са 2 ?
Според мен не ти стига дебита , не налягането . По принцип капковите системи работят при ниско налягане , а някой от тях и при гравитачно налягане . не знам как е подвързана системата при теб но вероятно маркучите са как да кажа "последоватено" свързани и с малък диаметър и до крайните точки не достига вода . Не се сещам за капково напояване под високо налягане
Вързана е така излиза от помпата тръба която е 1 цол и влиза в филтъра който е ф 40 и така по цялата системата която главната тръба е пак ф 40 и капковите маркучи са вързани с водоземки които са вързани на главната тръба не са последователно !
data - специалист
qsen.1998 написа:
data написа:
qsen.1998 написа:
Здравейте ! Искам да повиша налягането на капковото напояване помпата в кладенеца ми е вида 5 ! Как може да стане чувам за някакви хидрофори къде точно трябва да се сложи в кладенеца или извън кладенеца ? Причината за това е че водата не ми отива до другия край на оранжериите а те са 2 ?
Според мен не ти стига дебита , не налягането . По принцип капковите системи работят при ниско налягане , а някой от тях и при гравитачно налягане . не знам как е подвързана системата при теб но вероятно маркучите са как да кажа "последоватено" свързани и с малък диаметър и до крайните точки не достига вода . Не се сещам за капково напояване под високо налягане
Вързана е така излиза от помпата тръба която е 1 цол и влиза в филтъра който е ф 40 и така по цялата системата която главната тръба е пак ф 40 и капковите маркучи са вързани с водоземки които са вързани на главната тръба не са последователно !
Това е ок че така е изградена системата , но пак казвам - според мен не ти стига дебит а не налягане - водата просто не достига до крайните точки . Филтъра вероятно редовно го проверяваш ?
data - специалист
qsen.1998 написа:
Здравейте ! Искам да повиша налягането на капковото напояване помпата в кладенеца ми е вида 5 ! Как може да стане чувам за някакви хидрофори къде точно трябва да се сложи в кладенеца или извън кладенеца ? Причината за това е че водата не ми отива до другия край на оранжериите а те са 2 ?
п.п. имаш ли буферен съд ?
data - специалист
Сега се загледах че налягането което дават на напоителните системи е между 1 и 3 бара , твоето налягане колко е ? прилагам и една таблица която да разгледаш

Прикачен файл

tabliuca.JPG
tabliuca.JPG (31.39 KиБ) Видяна 1782 пъти
kozl - майстор
qsen.1998 написа:
gnt69 написа:
Поливай ги една по една. Явно и за двете не стига налягането.
Е как може да се увеличи? Къде се слага този хидрофор ? При системите за поливане на райграс и при тях има !
Чул си думата хидрофор и си се хванал за нея като удавник за сламка. Хидрофор е необходим най-вече когато има пулсации в дебита, примерно причинени от разлика в консумацията. А при капково поливане в ситема без редуване, консумацията е постоянна. Ако не можеш да смяташ, търсиш някой да ти сметне дебита по системата, но ще трябва и чертеж и характеристики на капкообразувателите (примерно като в по-горните таблици). След като се пресметне дебита се пресмята загуба на напор в тръбите от водоизточника до последния капков маркуч и се подбира диаметър на тръбата така, че разликата в налягане м-у първото и последното отклонение да са удовлетворителни. Поне манометър сложи в началото и края на тр.тръба да се ориентираш какво е налягането, па по него да съдиш дали наличната помпа е подходяща и дали транспортната тръба е с големи загуби в напор.
Погледнах (H-Q) характеристиката на Вида 5. Тя е крива в диапазон от 0,5 до 1,2 л/сек при напор от 27 до 19 м.
Ама като не си си сметнал дори дебита на туй що си сътворил :?

Тема "Напоителна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: