• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Sandman - специалист
пон мар 22, 2021 12:24 amKingLin написа:
За неволята приказката няма да ви разправям ама търся УВ лампа с присъединителен размер 1 цол която да не е за промишлени цели т.е. не търся чак такъв обем пречистена вода на час като примерно 3 кубика. Тези които намирам са все на 1/2".
Ето вариант на 1"

https://pavirani.com/uv_%D1%81%D0%B8%D1 ... 11553.html

Оказа се, че и ние ще трябва да го играем със система... Водата ни от сондажа е бая твърда и намериха и малко бактерии. Та ще слагаме омекотител и УВ лампа.
KingLin - майстор
Аз до тук съм накупил филтрите 25 микрона, активен въглен, 5 микрона, сега поръчах лампата от линка ти (благодаря за което), но още нямам дадени проби, защото чакам да се поизточи сондажа. Пуснал съм го 3 седмици вече да тече нон стоп, като по груби сметки трябва да е хвърлил вече над 500 кубика вода. Тия дни ще вадя помпата за последни настройки на датчиците за ниво и след това ще взема вода за проби. Омекотител не ми влиза в плановете за цялата къща, но съм си харесал това https://orex.bg/6-stepenna-lux-samopoch ... p4777.html за допълнителна преработка на водата която ще пием и готвим.
Sandman - специалист
пон мар 22, 2021 9:35 pmKingLin написа:
....
Аз реших да послушам съвета на хората от фирмата и първо пуснах изследване.
Тва дет си харесал изглежда добре, само за пиене и готвене 150 литра (дебит на системата според таблицата) сигурно ще са достатъчни. Орекса са добри, аз от тях си поръчах всичко осен тръбите по водопровода и парното.
Наща вода е с твърдост 20 немски градуса, което си е доволно, та ще сложим централно един омекотител.
Един филтър за входа 40 микрона съм поръчал от алито и 2 по 20 микрона за преди и след УВ лампата. Нея още не съм я поръчал, но ще.
preslav - майстор
Класиката в жанра е груб филтър (20 микрона), омекотител (сметнат за цялата къща), отново груб филтър (може да е 10 микрона), карбонов филтър (най-вече за хлор и миризми), фин филтър (5 микрона) заради карбоновия, мембрана за обратна осмоза (само за водата да пиене и готвене).
Омекотителят е важен защото предпазва от котлен камък всички уреди ползващи вода (бойлер, пералня, съдомиялна), а също така облекчава работата на мембраната за обратна осмоза. Консумативите за омекотителя са таблетирана сол и водата, която се изразходва при регенерациите. Добре е да се избере такъв контролер, който да прави регенерация според обема омекотена вода, а не по време - икономисва се от сол и вода.
Водата след мембраната за обратна осмоза е почти дестилирана т.е. в нея няма механични примеси и бактерии, но не е препоръчително да се пие само такава вода заради практически нулевата и минерализация.
UV лампата за мен е само екстра разход със съмнителен ефект, на всичкото отгоре животът на самата лампа е доста кратък и няма как да сте сигурни в кой момент лампата е престанала да си върши работата.
По груби сметки, за едно домакинство, филтрите и мембраната за обратна осмоза се сменят всяка година - ориентировъчна цена 150 лв. За омекотителя разхода на сол е според честотата на регенерациите - не знам каква е цената на солта, но обезателно трябва да е таблетирана.
KingLin - майстор
Омекотителят е хубаво нещо, но с цени започващи от 1к нагоре ми идва вече малко в повече накуп при стартиране на системата от нулата. Може би в бъдеще ще заделя и за такава екстра. UV лампите не са със съмнителен ефект. Това го знам от заниманията ми с акваристика. Вярно е че увеличават двойно годишната цена за консумативи но за мен си е задължителен елемент в пречистването на сондажна вода. Лампите на Филипс ги дават с поне 9000 часа живот т.е. смяна всяка година. Чакам тия дни да се пооправи времето и ще монтирам хидрофора и всичките салтанати след него дето съм приготвил. Днес ми казаха че УВ лампата дето поръчах ще пристигне другия месец :( До тогава се надявам да имам и лабораторните анализи на водата от сондажа и после ще пусна още едни микробиологични след цялата филтрация.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Тема "Сглоби си сам филтрираща система за малка къща." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: