• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
djendov - специалист
Приеми приказките ми за "общи".
Не съм нито доктор, нито химик. От обща култура знам вредното въздействие на деминерализираната вода. Пак от обща култура знам, че не трябва да се приема вода с една и съща минерализация, защото с времето в организма се натрупва в излишък и започва да вреди, докато други минерали започват да недостигат. Въпреки, че не се говори много за тези неща, те са важни за организма. Благодаря за подробното описание, не мога да изразя становище. Нямах за цел да те оборвам, а да подтикна за размисъл и в тая насока малко. Щом според теб всичко е ОК, може и така да е.
С две думи не очаквай от мен аргументиран отговор на въпроса си. Начеши си мерака, сподели, пък винаги можеш да пиеш от време на време и друга вода...
romanpm - майстор
Интересно е дали тия филтри след като са направени от разни материали дали не разтварят нещо във водата , и какви ли ще са им филтрите :cool:
preslav - майстор
infomar написа:
Може да се бъркам генерално и да не разбирам:
Кои от елементите които се изхвърлят от горе указаните филтри са минерали?
Еййй, накара ме да прочета за тези капилярни мембрани - https://www.yepse.com/%D1%81%D0%B8%D1%8 ... 235313133/
Доколкото разбрах се продават в готов вид, никакви помпи, лампи, клапани. Моя е грешката, че през цялото време ти говоря за система за обратна осмоза, която е напълно излишна в едно домакинство.
И аз навремето бях алпинист, всичко по трудния начин - сега все повече се убеждавам, че "направи си сам" е не само по-трудно, но и по-скъпо- единствено ако става въпрос за кеф има някакъв смисъл.
infomar
В зависимост от системата която сме си направили, някой филтри могат да се регенерират и да икономисаме парички... други се сменят и изхвърлят.

Почистване филтъра за груба филтрация на входящата вода - 100 микрона.

Изображение
Елементарно Уотсън - развиваме, почистване и завиваме. Препоръчва се да се прави веднъж на 3-6 месеца.
https://www.youtube.com/watch?v=IqFZUUovcoQ

Почистване на филтрите за многократна употреба - 50 и 20 микрона:

Изображение

Изображение
Почистват се при нужда или веднъж на 2-3 месеца, ако искаме да пием чиста вода и да имаме дълъг срок на останалите скъпи филтри. Някой тарикати поставят филтъра в прозрачни картриджи и се вижда когато се замърсят...
Изображение
Вадим филтрите, поставяме ги под чешмата и с мека четка или гъба започваме от вънка да търкаме докато ги изчистим. От вътрешна страна се мият само от проточната вода и не е желателно да вкарваме вътре гъби или др. Не е желателно също да се ползват миещи препарати.
След измиване ги връщаме на мястото, като не забравяме преди това да измием и самите картриджи от вътре на тези филтри добре.
За съжаление филтрите за 10 и 1 микрон се подменят и не стават да се почистват.

Регенерация на филтъра с йонообменна смола.

Изображение

Както ви бях казал по-горе, йонообменната смола се поставя в два вида филтри - едните са разглобяеми, а другите капсуловани или наречени "линейни".
Тези които са капсуловани могат да се регенерират по-добре, понеже при регенерацията част от смолата се разтваря и отича, та може да се добави нова.
Как става:
Вадим филтъра и го поставяме в леген/съд върху някаква подложка, така, че да се изтече намиращата се в него вода.
Развиваме горната капачка и се подготвяме да го промием с три литра 10% разтвор на готварска сол.
В 3 литра вода, добавяме 300 гр. сол. Солта е обикновена без добавки. Обикновено го правим в някаква 3-4 литрова бутилка, добре измита. Може да я нагреем водата, но после трябва да е охладена до стайна температура. След разтварянето и, е добре да прекараме водата през някакъв страничен филтър, за да се отстранят всякакви примеси от боклуци.
Следва чрез фуния да се излее полека разтворената сол през филтъра полека за да не се излива от вънка. След прекарването на соленият разтвор, изчакваме той да се изтече от филтъра добре и поставяме филтъра на мястото. Полека напълваме филтъра с 10% солена вода, така, че да не прелее. Оставяме го в това положение за 12 часа.
Следва направа и пропускане през него на още един 3 литров 10% солен разтвор с готварска сол, както в първият случай.
След изтичане на соленият разтвор, промиваме филтъра с 3 литра чиста вода за да го промием от соленият разтвор.
Завиваме капачката и поставяме филтъра на мястото му. Препоръчва се да се прекара за 5-6 минути чешмяна вода от системата само през него, за да се отстрани напълно соленият разтвор от него.
Така ще имаме един регенериран филтър за нови 300-500 литра вода.
Промивката се прави в период в зависимост от твърдостта на преминаващата вода. Препоръчва се да става на 2 месеца веднъж или по-често - на 300-500 литра преминала вода.
https://www.youtube.com/watch?v=fO9ii_C6NnY
https://www.youtube.com/watch?v=6DA7in-zuqM


Регенерация на ултра мембраната.

Изображение

Изображение


Отделяме мембраната от системата.
В 200 мл. вода разтваряме 20 гр. лимонена киселина за кулинарни цели, купена от магазина или направо правим 2-3 литра 10% разтвор на лимонена киселина. Температурата на водата е стайна и тя е пречистена от филтърната система - т.е. чиста от примеси.
Поставяме филтъра вертикално с отвора за изтичане на горе. Наливаме разтвора с фунийка. Преди последното напълване с разтвор затапваме филтъра в долната страна и го оставяме в разтвора за 10-12 часа да престои.
След този престой, слагаме филтъра в системата но в обратна посока и я пускаме да се изтекат (преминат през него) около 5-7 литра вода за да се промие добре филтъра.
След тази промивка го обръщаме в работно положение и всичко е готово. Може да ползваме мембраната до следващото и замърсяване....

Има и друг начин :
Напълваме една 5 литрова бутилка от минерална вода с вода от системата ни, правим я 10% разтвор на лимонена киселина, свързваме входа на мембраната с помпичка и двата края на входящата и изходящата вода поставяме в шишето. Така помпата ще смуче от него и ще връща след филтъра пак в него.
Оставяме помпата да работи 24 часа. В зависимост от качеството на водата в шишето, може да я сменим и да оставим още 24 часа да работи помпата. Така, мембраната ще се прочисти много по-добре. Да се внимава, само налягането на помпата да не надхвърля 5 атм. Не знам помпичките за аквариум какъв напор имат.
По същият начин се почиства и мембраната за обратна осмоза.

https://www.youtube.com/watch?v=wXMWejpSVbw
https://www.youtube.com/watch?v=LgHWpgFMlWY
https://www.youtube.com/watch?v=M3yigY4GG0E

Успех на всички :partyman:
infomar
Завърши основният етап от пускане на системата в действие - получаване на филтрирана вода.

Какви трудности срещнах при събиране на системата.
1. След събиране на групата от пред филтри с йонообменната смола, изведох изхода от нея в мивката и оставих да се промият филтрите около десетина минути, докато не започне да излиза видимо чиста бистра вода.
2.Бързите връзки, които ме смущаваха дали ще бъдат водоплътни, се оказаха много лесни за свързване и достатъчно надеждни.
Особености:
- шлаухите трябва да се режат строго перпендикулярно с остър нож и хубав разрез
- после се натъпкват много добре на вътре докато не опрат на вътрешната гумичка, има едно фалшиво запиране което може да ни заблуди, ама ние нали сме печени, не се лъжем лесно. След напъхване на шлаухите, леко се издърпва с тънко ножче външният ринг около 1 мм, като внимаваме да не го повредим. После в процепът напъхваме ограничителната пластинка. Завъртаме я около оста, така, че добре да захапе и я оставяме когато сочи широкото первазче.
3. Завиване на външни изводи към някой от филтрите.
Изводите могат да бъдат прави или на 90 гр. от едната страна с резба, от другата с бърза връзка. Имах едно протичане на една връзка - недостатъчно навиване на тефлонова лента. Изолиращата лента в зависимост от дебелината и се навива стегнато на резбата докато не я покрие цялата и още малко от горе. Навиването да е стегнато а не хлабаво. Ако не е достатъчно стегнато, навиваме още тефлонова лента.
4. Завиване на филтрите към корпуса.
След завиване на два от филтрите, се получи лек теч на вода. Просълзяването се дължеше при мен на две причини:
- на едната филтрираща система фабрично не са поставили втори уплътняващ ринг на стационарното тяло, а само на корпуса на филтъра. Затова при закупуване на система си поръчайте и резервни рингове за да не изпаднете в тази ситуация. Ринга се поставя лесно в дъното на подходящото място, което не можете да объркате. Затягате максимално, но все пак да не го счупите. Преди навиване корпуса на филтъра, намажете леко двете гумички с вазелин.
- другото протичане беше трудно за фиксиране коя е причината и ми отне над два часа сваляне, поставяне и т.н.т. накрая след почесване по оредялата коса и внимателен оглед за дефекти, видях, че челната уплътняваща повърхност на произведената по ЕС лиценз корпус има леки грапавини. Взех една дребна българска шкурка и с леки движения за да не наруша повърхността, загладих уплътняващият ръб. После проблем нямаше.
5. След промивката на първата група, събрах втората филтърна група и отново оставих този път въгленовият филтър да се отмие добре от водата, за да не попаднат мръсотиите му на мембраната, която е скъп елемент. След зглобяване на цялата система я оставете да поработи в мивката поне 30 минути за да се промият добре филтрите.
6.След поставяне на манометри на входящата и междинните води, видях, че налягането на магистралата е 4.6 атм., което счетох, че ще е достатъчно за да работи системата без помощ на помпа и и направих един байпас за да се заобиколи от водата. Когато помпата не работи, водата няма как да премине през нея. За да работи помпата трябва да е включен и датчикът за ниско налягане, инак не тръгва ако налягането на водата не натисне контактите в него. По същата причина и временно елиминирах хидрофорният съд, понеже количеството вода което излиза е достатъчно като количество. Той заедно с помпата ще са необходими при ниско налягане и използване на осмотична мембрана, която има много малка пропускателна способност.
7. След пускане на системата е добре да се остави включена под налягане - т.е. след напълване на системата да се спре подаването на водата. В системата има вода под налягане и това налягане е достатъчно ако има пропуски да се видят кои са. Да се остави едно денонощие в това състояние - някой пропуски се получават дори след 2-4 часа, а така няма как да стане наводняване - няма да стоим и да кибичим до нея я.
8. Поставянето на чешмичката не е трудно, има упътване и не е проблем за средно сръчен да се справи. Течове от нея няма до момента.
9. Системата за сигнализация при течове предстои да се събере, частите ги имам, но хубавите неща стават бавно.
10. Връзките между отделните модули ги направи по-дълги, за да мога при смяна на филтрите те да се вадят спокойно, да се поставят в дълбок съд и да не се мокри всичко наоколо.
11. Цялата система поставих в изработен от поцинкована ламарина тавичка, за да не стане беля ако нещо протече в последствие.

Това са в общи линии перипетиите по събиране на системата. Не е нещо сложно и всеки може да се справи, стига да може да псува на майка и да има нужните елементарни инструменти.

Общо взето съм доволен и от качеството на продадените ми чаркалъци и към момента нямам забележки към тях.
olelemaiko - специалист
кога го четохме с жената туи дет си го правил с твоята моята вика.ти луд ли си пари на вятъра да фърляш.да седиш и да го мислиш дали ше протече или задръсти.всяка излишна мисал тревога в главата ше ти докара повече болежки отколкото здраве.та тъи.по добре да ги дам парите за една почивка на море или планина та повече здраве ше си докараме.ама на акъл и жена кои както случи.аз моита си я слушам.и таз тава накрая като капак на всичко.
infomar
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение




Водата е чудесна на вкус, а кафето става феноменално....

Благодаря на всички които дадоха подходящи съвети и стана една (за мен поне) чудесна система с многофункционални възможности - за силна и слаба вода, за вода от ВиК и от местен водоизточник - кладенец.
Всички перипетии през които преминах може да избегнете, като се обърнете да ви го направят от някоя специализирана фирма срещу заплащане.
Георги Г Г - напреднал
Както казва един виден полиглот " глей ся"

https://www.youtube.com/watch?v=ZHexWVHGjZ8

Коментарите от сайта!

http://pavirani.com/%D1%84%D0%B8%D0%BB% ... ommentsTop

При тая конструкция има логика да смърди.
Както каза "olelemaiko" за миене на интимни части няма да има проблеми :-D
crez - майстор
Съвсем скоро тази цяла конструкция ще бъде паметник. Когато информара започне да сменя месечно филтрите (изчети голния пост) ще стигне до заключението че е по-евтино да купува вода или да си я пие непречистена. Това упражнение съм го правил в инсталация за производство на безалкохолни напитки, ноооо...това е вече друга бира. Там разходите се изплащат,а и технология го изисва.
infomar
crez написа:
Съвсем скоро тази цяла конструкция ще бъде паметник. Когато информара започне да сменя месечно филтрите (изчети голния пост) ще стигне до заключението че е по-евтино да купува вода или да си я пие непречистена. Това упражнение съм го правил в инсталация за производство на безалкохолни напитки, ноооо...това е вече друга бира. Там разходите се изплащат,а и технология го изисва.
Филтрите не се сменят по време както маслото в колите, а по преминало през тях определено количество вода. Надявам се при мен да бъде около или над 6 месеца, а не ежемесечно, но времето ще покаже, а омекотяващата смола очаквам да регенерирам на два месеца. Разбира се, ако водата е с много лошо качество, то ще се сменят и в намалени периоди, не при мен не се очертават такива. Горният пост въобще не го схванах... винаги има някакви изключения... показва ми някаква кана БРИТА която му миришела, после ми сочи уж някаква мембрана, ама това въобще не е мембрана за обратна осмоза а пълен фалшификат......... намирисва ми на стъкмистика изсмукана от пръстите, без автор на филма, без телефон на който можеш да попиташ нещо... анонимка някаква.. ама да беше я направил като хората.

Виж какво представлява мембраната:

https://www.youtube.com/watch?v=3eXIJtKpbFA

Изображение


а виж какво ти показва келеша от филма:
https://www.youtube.com/watch?v=ZHexWVHGjZ8

Изображение




За сега всичко е идеално и без забележки.....не се забелязва замърсяване

Не бъдете черногледи, усмихнете се на живота бе хора.... няма кой да ни оправи нас, та не се кахърете поне за това, та дайте да го ударим на живот... носете си новите дрехи.... и не се кахърете за нероден Петко :partyman:

:rock:
Последна промяна от infomar на ср фев 15, 2017 3:45 pm, променено общо 2 пъти.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Тема "Сглоби си сам филтрираща система за малка къща." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: