• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
infomar
Аз също искам да има конструктивни критики и подсещане за отрицателните страни за да взема мерки предварително. За това и не бързам да я събирам, а оглеждам всичко по няколко пъти.

Относно цената - продават се готови системи за обр. осм. които са без помпа и с помпа - седем степенна система на цена под 400 лева и същата дори с помпа на цена 370 лв. Те са без UV което е на цена около 125 лв. (разбира се, че има и по-скъпи) Достатъчно е да се разгледат специализираните сайтове, които не са много и да се ориентирате. За тези които не харесват обратната осмоза се предлага система EXCITO-B за ултра филтрация за 140 лв. и годишни консумативи от 45 лв. Така, че недейте гледа аз колко ще вложа - не съм показателен за първоначална инвестиция.

За тестове, както съм казал преди това веднъж годишно ще ползвам тест за анализ на вода FXT-3-AQ с две лентички - едната за входящата вода, другата за изходящата, както и дигиталният TDS-3 метър, който имам за текущ контрол на ползваните филтри.

Ел. схемата която ще приложа е следната:

Изображение


В стартиращо положение, датчик ниско налягане е с нормално затворен контакт, датчик високо налягане с нормално затворен контакт , няма наводнение - реле 12 в. е с нормално затворен контакт и реле 24 волта след постъпване на захранване става със затворен контакт и соленоида се отваря за пропускане вода в системата.
При напълване на бачока датчик високо налягане се отваря и спира помпата и респективно реле 24 волта се отваря и спира захранване към соленоида и той спира водата в системата.
При спадане на налягането след разход на вода от бачока, датчик високо налягане се включва, реле 24 волта сработва, затваря контакти и соленоида се отваря и постъпва вода в системата.
При наводняване, реле 12 волта сработва, отваря контакти и спира захранването към соленоида и той затваря притока на вода в системата, помпата изхвърля наличната вода, датчик ниско налягане сработва при 0.2атм., отваря контакти и помпата спира работа.
Някой ще попита - датчик ниско налягане когато се затвори соленоида при напълване на бачока и спре постъпването на водата в системата, дали няма да сработи? Датчикът сработва при Р<0.2атм, а датчикът високо налягане ще се затвори при изпразване на бачока при много по-високо налягане и ще отвори соленоида, респективно ще постъпи вода...
Гледам всичко да е елементарно, лесно за контрол и поддържане, без много електроника и скъпи части.
burkov - специалист
Моя съвет е да не спираш лампата.
Първо е доста капризна на стартове и стопове, второ ако я изключиш позволяваш натрупване и развиване на микроорганизми отгоре.
При последващо включване, точно там вече отделяната светлина е ограничена и пада като цяло облъчването на водата.

Не случайно на повечето места им дават смяна веднъж годишно/ два пъри и т.н.
Има лампи и за по 18000 часа, но са много скъпи. Като цяло премисли я тази лампа, хич не ми допада.
infomar
burkov написа:
Моя съвет е да не спираш лампата.
Първо е доста капризна на стартове и стопове, второ ако я изключиш позволяваш натрупване и развиване на микроорганизми отгоре.
При последващо включване, точно там вече отделяната светлина е ограничена и пада като цяло облъчването на водата.

Не случайно на повечето места им дават смяна веднъж годишно/ два пъри и т.н.
Има лампи и за по 18000 часа, но са много скъпи. Като цяло премисли я тази лампа, хич не ми допада.
Разбрах, и други са на подобно мнение и ще трябва да се съобразя, явно ще бъде ежегодна смяната на лампата.

Тази лампа е 12 вата/8000 часа, а 15 ватовата/8000 часа, струва около 600 лв. доста висока цена в момента за мен за 3 вата разлика. За по-скъпите не ми се мисли...

Мисля си за някакъв подобен вариант:
След мембраната, скоростта на водата е около 1-3 литра в минута, а след бачока двойно или тройно по-висока. За единица време в първият случай ще премине много по-малко вода от колкото във вторият и респективно ще се облъчва много повече по време.
Ако се сложи UV лампата преди балона, в него ще постъпва по-добре облъчена вода но там може да се развият бактерии които няма да се обработват под UV, а ако се сложи след балона в балона ще постъпва не облъчена вода, да но пък водата след него ще се облъчва но ...по-слабо....
Чудя се къде е най-подходящото място на UV лампата :?
preslav - майстор
djendov написа:
Както всички знаем, силно опасно / вредно е за организма да се приема вода с една и съща минерализация дълго време. А изграждането на такава система предразполага на пиене на една и съща вода цял живот. Не, че първите 20 години не пиех една и съща вода от чешмата(още съм жив), но учените са се произнесли по въпроса.
Ето това е една много умна вметка, която не трябва да се подценява в никакъв случай! След мембраните водата е практически дестилирана - около 2-3 микросименса(µS)/см, след йонообменната смола става 0.05 µS/см - такава вода разтваря/разяжда метали, а с човешкото шкембе не знам какво става.
preslav - майстор
infomar написа:
Чудя се къде е най-подходящото място на UV лампата :?
Във фабричните системи е преди бачока, но ти предложих вариант с рециркулация на готовата вода, което означава, че спокойно лампата може да се сложи на кръга за рециркулация - това няма да удължи живота и, но многократно ще повиши ефективността.
infomar
preslav написа:
djendov написа:
Както всички знаем, силно опасно / вредно е за организма да се приема вода с една и съща минерализация дълго време. А изграждането на такава система предразполага на пиене на една и съща вода цял живот. Не, че първите 20 години не пиех една и съща вода от чешмата(още съм жив), но учените са се произнесли по въпроса.
Ето това е една много умна вметка, която не трябва да се подценява в никакъв случай! След мембраните водата е практически дестилирана - около 2-3 микросименса(µS)/см, след йонообменната смола става 0.05 µS/см - такава вода разтваря/разяжда метали, а с човешкото шкембе не знам какво става.
Какво ще кажеш за стотиците хиляди по градове и села, които пият една и съща водопроводна вода цял живот и не си мислиш, че всички купуват минерална..... или ВиК сменя минерализацията на подаваната вода периодично. До колкото знам, водата от ВиК е питева а не промишлена :? и и я плащаме като такава... Има логика в това което пишете, но аз имам два входа в чешмичката - единият е за йонизираната вода, а другият е за водата след КАПИЛЯРНАТА мембрана която пропуска естествената минерализация..., так, че мога в един период да пия вода с естествена минерализация, а в друг с йонизация и алкализация...
(Капилярната мембрана многократно съм ви казвал, че не е като осмотичната мембрана.... различават се съществено по функционалност :partyman: )
preslav написа:
infomar написа:
Чудя се къде е най-подходящото място на UV лампата :?
Във фабричните системи е преди бачока, но ти предложих вариант с рециркулация на готовата вода, което означава, че спокойно лампата може да се сложи на кръга за рециркулация - това няма да удължи живота и, но многократно ще повиши ефективността.
preslav написа:
..... Обикновено пречистената вода се събира в непрозрачен съд, който не е под налягане и трябва да е голям колкото пиковата ти консумация на ден т.е. водата да не застоява в съда. Ако съдът за готова вода е по-голям се слага рециркулационна помпа от същия тип, която се управлява от таймер и периодично прекарва чистата вода през йонообменна смола - в твоя случай можеш да я прекарваш през UV лампата си....
Ако съм те разбрал правилно, предлагаш да няма буферен съд под налягане а да има събирателен съд без налягане,(примерно кофа) допълнителна рециркулационна помпа която да върти водата между кофата и UV-то и допълнителна помпа за да подава налягане от кофата към чешмичката... Датчици високо/ниско ниво.... Три помпи ще ми дойдат много и прекалено ще усложни системата и оскъпи минимум с 2х150лв. Ако елиминирам третата и втората помпа, ще трябва да се въведе някаква автоматика с допълнителни хидравлични клапани.... доста сложно.... и според мен за подобна система неоправдано.
А може и да не съм те разбрал правилно :? Дай примерна схема за да разбера детаилно мисълта ти.
preslav - майстор
infomar написа:
Какво ще кажеш за стотиците хиляди по градове и села, които пият една и съща водопроводна вода цял живот и не си мислиш, че всички купуват минерална..... или ВиК сменя минерализацията на подаваната вода периодично. Аз съм един от хилядите, които пият чешмянка и не купуват минерална гъзня, а Вода и Кал без да искат сменят минерализацията на водата - никъде водата към ВиК не идва от едно място, а водоизточниците сами си менят минерализацията по ред причини, за които сам се сещаш - просто не си се замислял.

Ако съм те разбрал правилно, предлагаш да няма буферен съд под налягане а да има събирателен съд без налягане,(примерно кофа) допълнителна рециркулационна помпа която да върти водата между кофата и UV-то и допълнителна помпа за да подава налягане от кофата към чешмичката... Датчици високо/ниско ниво.... Три помпи ще ми дойдат много и прекалено ще усложни системата и оскъпи минимум с 2х150лв. Ако елиминирам третата и втората помпа, ще трябва да се въведе някаква автоматика с допълнителни хидравлични клапани.... доста сложно.... и според мен за подобна система неоправдано.
А може и да не съм те разбрал правилно :? Дай примерна схема за да разбера детаилно мисълта ти.
Правилно си ме разбрал - на първо време помпата към чешмата ти е излишна, достатъчно е съдът за готова вода е на по-високо, удобно място - нали няма да миеш чинии, а ще пиеш, готвиш, вариш кафе и чай т.е. бидон с канелка ти е ОК за такива нужди. Рециркулационната помпа не можеш да избегнеш - хубавото на тази, която си показал по снимките е, че е безшумна, но при условие, че не гониш налягания и дебити всякаква помпичка би ти свършила работа за рециркулация (примерно от декоративните фонтанчета или нещо подобно. Между другото (сега ми хрумна) помпата трябва да ти дойде със захранващ блок и ако се окаже, че е на 24 волта бадева си дал пари за захранването на електромагнитния вентил - ама не питаш (сега се разходих по темата, точно 24 волта ти е захранването на помпата, само, че е изправено, но ако отвориш трафчето можеш да си хванеш 2 жички неизправено). Относно датчиците за ниво, има такива с поплавък и рид ампула, дори не ти трябват два и елктронни схеми - поплавъкът има ход около 10 мм. т.е. падне ли нивото в бидонЯ клапанът включва и бустерната помпа сработва, изплава ли датчикът клапанът спира притока на чешмянка, помпата също спира. Хайде сега си направи сметката колко датчици за ниско, високо, средно и безсмислено налягане отидоха на боклука. И схема мога да ти начертая, ама ми е по-хубаво да ти обяснявам, а ти сам да стигаш до изводите си.
Пак питай!
djendov - специалист
Преслав не кусва минерална вода, а аз не кусвам чешмянка. И двамата ти казваме едно и също за тази деминерализирана вода. Обмисли го добре...Иначе всички сме яли ягодите с калта от градината, а някой хора и от локвите даже пият вода, и нищо им няма....въпроса е какво се случва, когато си бил шута на всички минерали от водата, която пиеш. Другия момент е, ако водоизточника е кладенец, да речем, че махнеш част от филтрите и оставиш минералите във водата. Тогава пък се ограничаваш с високи нива на едни елементи, а с много ниски нива на други. Затова и на минералната вода пише, че не става за постоянна употреба. Т.е. трябва да се сменя. Ако с Преслав грешим, майната му...2 изписани поста, ама ако се окажем прави - лошо за теб. Затова провери и тази наша конструктивна критика.
infomar
djendov написа:
Преслав не кусва минерална вода, а аз не кусвам чешмянка. И двамата ти казваме едно и също за тази деминерализирана вода. Обмисли го добре...Иначе всички сме яли ягодите с калта от градината, а някой хора и от локвите даже пият вода, и нищо им няма....въпроса е какво се случва, когато си бил шута на всички минерали от водата, която пиеш. ....
Или аз не мога да ви обясня какви филтри поставям и не мога да разбера кои филтри са поставени за да деминирализират водата.... :?

Разберете, че това не е система с осмотична мембрана в момента и ако се включва намиращата се в комплекта осм. мембрана, то това ще бъде в много редки инцидентни случай ..
Тя е закупена но е изолирана и не работи в системата.


Повтарям за сетен път и го прочетете:
1. Има 4 бр механични филтри които само изчистват водата от мръсотия - те не и влияят химически.

2. Има един пред мембраната филтър който омекотява водата понеже е много твърда, той не деминирализира водата, само я прави по-мека понеже входящата вода от ВиК е прекалено много твърда и не е добре да се пие такава вода, вреди на здравето .

3. Пред филтър филтър с активен въглен и KDF смола. Пречиства водата от хлор, сероводород, феноли, бензол, пестициди, органични съединения, тежки метали (олово, живак, арсен, кадмий и др). KDF смолата има бактерицидно действие и не позволява развитие на бактерии. Кои от тези елементи са полезни и искате да не се премахнат, той също не деминирализира водата.

4. Капилярна мембрана. Отстранява най-финните механични замърсявания, вируси и бактерии, без да лишава водата от полезни минерали. Премахва Cryptosporidium, Гардия и други вредни патогени; Salmonella eutericlis (3.2 микрона), Ешерихия коли (3.1 микрона), Lactobacillus delbrueckii (1-9 микрона). Защо мислите, че тези неща са полезни и трябва да ги пия?

5. Карбонов филтър за вода AICRO от гранулиран активен въглен от кокосови черупки (GAC), одобрен от FDA. Отстранява хлор, пестициди, органични съединения. Той също не деминирализира водата.

Какво от работата на указаните филтри ви смущава и според вас прави пречистената вода лоша и негодна за дълго пиене?

От тук водата отива в едно кранче от където ще се пуска за основно пиене, а след:

AIFIR 100 - подобряващ свойствата на водата минерализиращ, алкализиращ и понижаващ окислително-редукционен потенциал, водата отива на другата чешмичка. Само този филтър, който е последен минирализира, алкализира и понижава окислително-редукционен потенциал на изходящата вода е изкаран на отделен кран в чешмата и може да се ползва по желание, а може и да не се ползва. Той не изхвърля а добавя....

Чакам някой да каже кой от споменатите филтри влошава качествата на водата и е излишен или вреден за продължителна употреба, а не общи обяснения за осмотична мембрана, която не ползвам в системата.

Може да се бъркам генерално и да не разбирам:
Кои от елементите които се изхвърлят от горе указаните филтри са минерали?
olelemaiko - специалист
чеши си мерака ипиши кво става.може и да не я пиеш.ползваи я за задни нужди.кат при турците.
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Тема "Сглоби си сам филтрираща система за малка къща." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: