Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Spassow_lbg - специалист
Здравейте,

от скоро имам апартамент на последен етаж и искам да се възползвам от това и да инсталирам слънчева инсталация за затопляне на вода за битови нужди.
до сега в стария апартамент съм с бойлер 100л който за 4 членно семейство е напълно достатъчен, стига и за вана.
все пак съм решил да сложа от 150 до 200 литров бойлер с една серпентина през която да циркулира флуида на инсталацията.
Новото жилище има две бани, така че трябва да има и малко повече вода.
Бойлер мисля да взема на Шишков неръждавейка.
Дотук добре :)

за всичко останало ще ми трябва помощ от Вас, какви колектори, каква помпена група, какъв разширителен съд каква автоматика и т.н. ще ми препоръчате да сложа.
Моля Ви препоръчайте само неща за които имате добри отзиви а не защото много добре изглеждат на картинка.

Спрял съм се на плоски селективни колектори. За тях чета много коментари относно това, че няма смисъл да се взимат скъпи, китайските вършат същата работа и са пак толкова качествени и т.н.
Стойката ще я направя регулируема така че според сезона да използвам най-добре слънцето.
Тръбната инсталация от медни тръби ОК ли е?
Какво ще ми трябва като части?
Има ли готови изпитани решения на сносна цена и с добро КПД?

Благодаря предварително за съветите
Spassow_lbg - специалист
никой ли не може да даде идея?
шоп - майстор
Spassow_lbg написа:
никой ли не може да даде идея?

Привет, прочетохте ли десетките теми в секция "отопление" относно соларното подгряване на БГВ?

Ако отговора е ДА- тогава би трябвало сами да си отговорите на въпросите си.

Успехи!
Andri01 - майстор
DRAIN BACK система. Най-евтината,сигурна и безпроблемна. В нета има много информация.
krasi92 - майстор
Целогодишно ли ще се ползва
Spassow_lbg написа:
никой ли не може да даде идея?
Здравей, аз от години ползвам такива плоски панели само че,обикновенни не селективни с фиксиран монтаж на покрива не могат да се регулират.
С три панела топля бойлер 150 литра ,топла вода има от март до октомври , ние сме 6 човека и рядко има криза за топла вода.

Бойлера ми е с две серпентини едната за парното другата за сл.панели.

Управлявам ги с два диференциални термостата български на Интиел или нещо такова,единият го ползвам за управление на панелите другият за управление на водата от котела.

Системата първоначално беше изпълнена с ПЕХ тръби но след 4-5 години забелязах пукнатини по външния слой на тръбите и превантивно ги подмених с ППР стаби със стъкловлакна.

Тема "Слънчева инсталация каква и как?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: