Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Spassow_lbg - специалист
Здравейте,

отскоро имам нов апартамент на последен етаж и тъй като съм решил да сложа бойлер ще ми трябва помощ за правилното реализиране на щранга за топла вода.
В апартамента има две бани и една кухня. Бойлера ще бъде разположен до едната баня, така че за там не виждам проблем.
До втората баня ще има тръбен път от около 4-5м а към кухнята около 9-10м.
Затова си мисля ще трябва да осъществя и циркулация на топлата вода.
Знам че трябва помпа, но друго нищо, никога не съм се занимавал със система за циркулация на топла вода.
Какво всичко трябва да се предвиди и как най добре да се осъществи?

Благодаря за отговорите предварително.
krasi92 - майстор
Какво те кара да мислиш за циркулация с помпа в рамките на жилището.Захранваш от боилер всички консуматори с топла вода и готово.
kozl - майстор
Още една тръба до отдалечените консууматори, свързана с топлата вода преди консуматора (циркулационна тръба). Цирк.помпа на тази тръба, в посока консуматор - бойлер и вход в студената вода на бойлера. За да се спазят изискванията на производителя да се запази оригиналния клапан на бойлера, трябва да се добави още един обр.клапан на тръбата за студена вода преди входа на циркулацията.
Каналски - специалист
Spassow_lbg написа:
... циркулация на топла вода.
Амбициозно начинание и има смисъл. Надявам се да споделиш как се е получило.
В общи линии такава е според мен "примерната схема", но си има подробности.

Прикачен файл

water-c.png
water-c.png (14.21 KиБ) Видяна 5932 пъти
krasi92 - майстор
За 10 метра трасе в апартамент дето водата ще доиде на десетия метър за 5 секунди какъв е смисъла да плащаш едни не малко пари за помпи и тръби и един куп глупости като може да се мине само с ЕДНА тръба облечена със скъпа изолация.
djendov - специалист
В съседната тема се чудят как да ограничат топло,агубите на 12метра тръбен път, а тук се чудим как да ги направим максимални :)
В апартамента на родителите ми, тръбния път е даже повече, водата идва много бързо. Ако не си пробвал, навий 10 метра тръби, пусни водата и виж колко бързо идва. Да не се окаже, че напразно си се набутвал....
naB4o - специалист
При мен е подобмо положението, до кухнята са 5-6 метра, и е директно тръба по пода под замазката. Веднага си тръгва водата, само докато текне топлата минават няколко секунди, в зависимост колко студен е пода. Имам и второ помещение баня/перално на 2 метра от кухнята, но там не съм пускал топлага вода и е затапено за сега. Но не е имало проблем и там, единственото е че топлата вода идва със лекото закъснение от изстудяването на тръбата от пода.

Тема "Циркулация на топлата вода-как?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: